Ateist İsveçliler müslümanları kucakladı !

Bir Protesto Gösterisi Gözlemleri ve Düşündürdükleri…

“Ben aslında dinsizim ama bugün Müslümanım !”

Dün Stockholm merkezinde, Sarayla Meclis Binası arasında ki küçük Mynt Torget’te (Mangır Meydanı) duyarlı ve kararlı ve çoğu İsveçli bir topluluk vardı.

En az yarıdan fazlası İsveçlilerden, özellikle gençlerden oluşan ve neredeyse hepsi solcu, sosyalist ve ateist olan göstericiler, İsveç’te son bir yılda Cami/ mescitlere yapılan ve sayısı 14’ü bulan ırkçı saldırıları kınamak müslümanlarla dayanışmak ve inanç özgürlüğüne sahip çıkmak için toplanmıştı Meclis binasının hemen önündeki meydanda.

En son Eskilstuna da ki bir Mescit, Hz. İsa’nın kutsal doğum günün de bile içinde ibadet eden çocuk ve yetişkinlerle birlikte güpegündüz cayır cayır yakılmak istenmişti.

Bu küçük meydanı dolduran kalabalığın arasında kendi eliyle yazdığı belli olan, renkli ve kenar süslü İsveçce bir pankartı hiç yere indirmeden iki eliyle sürekli havada tutan ve arada sırada sağa sola sallayıp yukarı kaldıran sarışın bir İSVEÇLİ GENÇ KIZ dikkatimi çekti.

Müslümanlara destek olmak ve moral vermek için orada olduğunu gösteren sevimli pankartında aynen şöyle yazıyordu :

‘’ Ben aslında Ateistim ama bugün MÜSLÜMANIM” ! 

İşte sarışın genç kızın bu kısa ve duyarlı cümlesi, İsveç halkının geleneksel mentalitesini ve inanç özgürlüğüne olan saygısını ve bağlılığını özetliyordu.

İsveç’i İsveç yapan ‘sihirli değnek’, halkının temel insan haklarına ve demokratik değerlere sarsılmaz inançları ve bağlılıklarıydı. Ancak son on yılda tüm Avrupa’da hortlayan /hortlatılan beyaz ırkçılık’ belası, buna bulaşmamak için direnen barışsever ve uysal İsveç halkını da kirli pençesine aldı en sonunda.

Irkçı SD’nin daha üç ay önce oylarını ikiye katlayıp yüzde 13’e çıkarması İsveç’in büyüsünü bozmuştu. Bundan cesaret alan ırkçıların, ‘günah keçisi’seçerek seçim kampanyalarına malzeme’ yaptığı müslümanlara yönelik kışkırtmalarını artırabilecekleri söylenmişti zaten.

Bir diğer gözlemim ise Türkiye kökenli müslümanların sayısının beklenenin aksine son derece düşük olmasıydı.

Gözlerim, çoğunu tanıdığım ‘Bizimkileri’ aradı durdu ama bulamadı. Ne hikmetse daha bir kaç hafta önce 300 kron giriş vererek ‘ Dinci Şovmen’ masalcı Hatipoğlu’nu dinlemek ve alkışlamak için Fittja’daki düğün salonunu bir değil, arka arkaya iki kez tıka basa dolduran bizimkiler’ girişi bedava ve ‘müslüman yanlısı’ olan bu gösteride ki konuşmacıları dinlemek ve alkışlamak için ‘Mangır Meydanı’na gelmemişlerdi.

Gösteriyi destekleyen birçok isveçli ve göçmen örgütü olmasına rağmen hiç birisi ‘rol çalmamak’ ve gösteriye gölge düşürmemek’ amacıyla örgüt flaması açmamış, bu hassas konuyu istismar ederek örgütlerinin reklamın yapmak gibi ucuz bir hareket yapmamıştı !

Ama bir ara gözüme, üzerinde ne anlama geldiği belli olmayan U.E.T.D yazılı kocaman bir flamayı telaşla ‘itiş- kakış’ taşıyan ve miting alanına tepeden bakan ünlü Saray Yokuşu’na reklam panosu dikmiş gibi elleriyle gülüşerek havada tutan ve sırasıyla önünde poz verip fotoğraf çektiren ‘bizimkilerden’ 5 – 6 kişilik küçücük bir grup ilişti.

Bunların asıl amaçlarının protestoya destek vermek mi yoksa örgütlerinin ‘ucuz reklam’ını mı yapmak olduğunu pek çıkaramadım !

Polis cami kundaklanması olayını soruşturuyor. Halen bu saldırıları kimin yaptığını bilmiyoruz. Polisin işini hukuka uygun yapacağından emin olmak istiyoruz. Ancak şimdilik şüpheler, bu tür tahrikler yoluyla İsveçlilerle müslüman yabancılar arasında çatışma ortamı yaratılmasından çıkar sağlayabilecek tek kesim olan ırkçı çevrelere yöneltilmiş durumda.

Ne yapmalıyız ?
Önce takkemizi önümüze koyup’ hep birlikte samimi bir özeleştiri yapmalıyız.
Kutsal İslam dinini siyasi ve ticari çıkarına alet ederek kirleten ve insanları dinden soğutan nuray ve sahtekar müslümanları’ aramızdan ayıklamalıyız.

Sonra birbirimize karşı hiçbir önyargı beslemeden hep birlikte ‘ortak akıl’ oluşturup bizim ve çocuklarımızın geleceğini tehdit eden bu ırkçılık tehlikesine karşı mücadeleye nasıl katkıda bulunabileceğimizi belirleyip yine hep birlikte harekete geçmeliyiz.

Ne dersiniz ?
Becerebilir miyiz ?

TANER YILDIZ