İsveç Yeni Yıla Yeni Yasalarıyla Girdi !

Yeni yılda yeni yasalar cüzdan yakacak !

İsveç ‘te yeni yılda bir dizi yeni yasa, dün geceyarısı yürürlüğe girdi.
Vatandaşlarımızın ilgisini çekecek 10 yeni yasayı seçtim:

1. Tütün ürünlerine zam geldi.
Sigara, puro ve pipo tütünü’ ne % 6, Snus’a % 12 zam yapıldı. Bir paket sıgaraya 3 kr zam geldi.

2. Alkollü içkilere zam geldi.
Şarap, bira ve mayalı içkilere % 9, sert içkilere % 1 zam yapıldı.

3. Trafik Aracı ve yakıt vergisine zam geldi.
Binek otomobil, minibüs ve hafif kamyonlardan alınan, yakıt – koldioksit salınım vergisi 1 ve 2 kr, ve araç ağırlık vergisi; dizel yakıtlı da % 10 ve diğerlerin de % 14 artırldı.

4. Emeklilik tasarrufuna kısıtlama getirildi.
Özel Emeklilik Tasarrufun da yıllık 12.000 kronluk vergiden muaf tutar yıllık 1.800 krona indirildi.

5. Taksi ücretlerine açıklık getirildi.
Taksiciler, gidilecek yere en fazla ne kadar ücret ödeneceğini, (500 kr birim fiyatının üstünde ki) yolculuk başlamadan önce müşteriye bildirmekle zorunlu kılındı. Bugün taksi ücreti piyasası tamamen serbest olduğundan taksiciler istediği fiyatı koyabiliyorlar. Ancak 1 Mart’ta yürürlüğe girecek olan bu yasayla özellikle turistleri ve dikkatsiz yolcuları mağdur eden fahiş taksi ücreti ödeme riski azaltılmış olacak.

6. RUT ve ROT kesintisin de hile yapılması zorlaştırıldı.
RUT ve ROT vergi kesintisinde hileyi önlemek için fatura modeli değiştirildi. Vergi Dairesi, artık vergi kesintisinden yararlanmak isteyen şirketten daha fazla bilgi ve belge isteyecek. Vergi Dairesi öncekinden farklı olarak bir banka hesabına değil, işi yapana doğrudan parayı ödeyecek. Değişiklik ,31 Mart’tan sonra yapılan işlerde ve tamirat /tadilatlar da geçerli olacak.

7. İsveç vatandaşı olanlara tören yapılacak.
1 Nisan dan itibaren tüm belediyeler yeni İsveç vatandaşı olanlar için tören yapmak zorunda olacak. Bu yasa aracılığıyla İsveç vatandaşlığının sembolik değerine güçlü vurgu yapılması amaçlanıyor.

Çocukların İsveç vatandaşlığını kazanma kuralı da değişti.
Buna göre anne ve babanın çocuğunun İsveç vatandaşı olmasını belirleme olanağı eşitlendi. Yani çocuğun anne ve babasından birisi eğer İsveç vatandaşı ise çocuk da doğumla birlikte vatandaşlık hakkı kazanacak.

8. Sözleşmeler de son sözü müşteri söyleyecek.
Otomatikman uzatılan sözleşmeler de tüketici hakkını korumak için şirketlere, bu konuda müşteriye süre bitmeden hatırlatma yapma zorunluluğu getirildi. Yani artık müşteri haberi olmadan sözleşmesinin uzatılması riskinden kurtulacak. Hatırlatma, yazılı olarak ve sözleşme bitim tarihinden 1 ay önce yapılacak. Hatırlatma yazısı almayan müşteri isterse sözleşmeyi tek taraflı olarak geçersiz kılabilecek.

9. Polisin trafikte ki  yetkisi daha da güçlendirildi.
Artık polis ve bazı durumlarda gümrük memuru trafik kuralını ihlal eden ve trafikte tehlike yaratan bir aracı trafikten alıkoyabilecek. Polisin daha önce de böyle bir yetkisi vardı ama şimdi bu yetki daha da güçlendirilerek polisin doğrudan araca ve yüküne gerekli gördüğünde el koyması mümkün olabilecek. Yasa 1 Mart’ta yürürlüğe girecek.

10. Seçmenlere kolaylık getirildi.
Artık sadece önceden bildirimde bulunan partiler seçimlere katılabilecek. Bu şekilde seçmenler hangi partilerin seçime katıldığını seçimden önce bilebilecek. Bir diğer yenilik te sadece rızası olanlar seçimde aday olabilecek / gösterilecek. Ayrıca seçmenler partilerin oy pusulasını da daha kolay ayırt edebilecek.

Ne diyelim ?

Herkesin yeni yılını yeni yasalarla kutluyorum.
Yeni yılda yeni yasaları ikinci vatanımız İsveç’e hayırlı olsun !

TANER YILDIZ