Dünyanın En Güzel İsveçlisi Öldü !

Bu güzellik anıtı artık yaşamıyor.

‘Tatlı Hayat’ (La Dolce Vıta / Det Ljuva Livet) filminin unutulmaz yıldızı ANİTA EKBERG uzun yıllardır yaşadığı İtalya’ da bugün 83 yaşında öldü.

Anita Ekberg 1931 yılında Malmö’de doğdu. 7 kardeşiyle birlikte orada büyüdü.

Ünlü film yıldızın kariyeri bir İsveçli gazeteci tarafından tesadüfen sokakta keşfedilip Vecko-Revyn gazetesinin ‘güzellik yarışmasına katılarak 1951 yılında ‘İsveç Güzeli’ seçilmesiyle başladı. Bunun ardından gelen mankenlik kariyerini 1953 yılında Hollywood’da rol aldığı ilk filmiyle sürdürdü.

Dünya, Anita Ekberg’i en çok Federico Fellini’nin film klasiği Tatlı Hayat (La Dolce Vita) filminde, 1961 yılında oynadığı Sylvia rolüyle tanıdı.

Roma’daki ünlü Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi/ Üçyol Çeşmesi; Aşk Çeşmesi olarak da bilinir) havuzunda Marcello Masttroianni ile yıkanma/sevişme sahnesiyle dünya çapında ün kazanarak hafızalara kazınmıştı. Bu sükseli filminden sonra da Roma’ya yerleşmişti.

Anavatanında hiç oynamadı.
Film yıldızı Anita Ekberg nedense hiçbir İsveç filminde ya da İsveç’te çekilen bir filmde oynamadı. Yıldız oyuncu sadece 1982 yılında İsveç Televizyonun da söyleşi programı yapan meşhur Hagge Geigert’in ‘Hagge’nin Konuğu’ programına konuk olmuştu.

Anita Ekberg; Jerry Lewis, Dean Martin. Rik van Nutter, Frank Sinatra gibi ünlülerle de bir çok filminde başrol oynamış.

Ne diyelim ?
Azrail bu güzelliğe de acımadı.

Toprağın bol olsun Anita Ekberg !
Işıklar içinde yat….

TANER YILDIZ