CHP-İsveç Birliği Stockholm’da kuruldu !

CHP İsveç Birliği’nin ilk başkanı çevre mühendisi Hakan Güner oldu.

Dört başkan adaylı kongre de birlik kazandı.

  
CHP artık İsveç’teki yurttaşlarımıza çok daha yakın ! 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İsveç örgütü olan CHP İsveç Birliği’nin kuruluş kongresi 61 üyenin ve çok sayıda izleyicinin katılımıyla 17 Ocak 2015 tarihinde, Stockholm ABF Huset’in büyük salonun da gerçekleştirildi.

CHP İsveç başkanı Hakan Güner

Türkiye’den gelen CHP gözlemcisi Birsen Temir‘in de hazır bulunduğu kuruluş kongresinde yetkili organlarını seçerek, hem CHP Genel Merkezi nezdinde hem de İsveç’te tüzel kişilik kazandı.
 Oybirlikli kongre 

Oybirliğiyle Divan Kurulu Başkanlığına seçilen Sn. Haydar Akan’ın yönetimde ki kurucu kongre de ‘Kuruluş Kararı’ oybirliğiyle alındı.  

Yine oybirliğiyle kabul edilen ve çağdaş demokrasiyi, kadın-erkek eşitliğini öngören ve önemseyen tüzüğünden sonra yapılan başkanlık seçimin de ise dört başkan adayı yarıştı.

Hakan Güner başkanlık seçiminde yarıştığı diğer üç adaya anlamlı bir jestte bulunarak, CHP İsveç’in başarısı için Yönetim Kurulun’da hep birlikte çalışma önerisi yaptı.
Bu özgüvenli öneriyi diğer başkan adaylarından Ahmet Gül ve Feramuş Pektaş kabul ederek yönetim kurulu üyeliklerine seçildiler. Seçimde 8 oy alan D. Gülsün Taşkıran ise öneriyi geri çevirdi.

Çağdaş CHP İsveç’te örnek kadın – erkek eşitliği

Hazırlığında ve yazımın da benim de etkin görev aldığım CHP İsveç Birliği Tüzüğü gereğince; Yönetim kurulu üyelerinin yarısı kadın üyelerden oluşturuldu. 9 asıl üyenin dördü ve 4 yedek üyenin ikisi kadın üyeler arasından seçildi.

Ne diyelim ?

Belki biraz geç oldu ama güç olmadı. 

Sosyal demokrasinin beşiği ve Palme‘ in ülkesi İsveç’te bir CHP örgütüne gerçekten ihtiyacımız vardı.

Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve İsveçte ki yurttaşlarımıza uğurlu olsun.

CHP İsveç’in ilk başkanı Hakan GÜNER beyi ve yönetim kurulunu kutluyorum. 

Özellikle gönüllü görev üstlenen kadın üyelerimize başarılar diliyorum.

TANER YILDIZ