Kululu Abdullah Yücel !

Küçücük bir bağıra sığamamış koskocaman bir Yürek !

O gurbetin ve hasretin, o sılanın ve ayrılığın, o sevdaların ve umutların bir bağrı yanık ozanı idi.

O emeği ile ekmeğini, alınteri ile nasibini yad ellerde arayan bir gurbet emekçisi idi…

emek göçümüzün alçakgönüllü öncüsü, gurbet işçiliğinin bir madalyasız birincisi idi. 

O insancıllığın ve aydınlığın terazisi, ve Sosyal Demokratlığın neferi ve önde giden bir sancak eri  idi.

Göçmenlik tekkesinin kalender bir dervişi daha doğrusu tekkesiz bir göçmen dervişi  idi, Abdullah Yücel.

O, içinde yaşadığı toplumu merakla gözlemleyen, içtenlikle bütünleşmeye çalışan, yeni şeyler öğrenerek aydınlanan ve çevresini de aydınlatmaya çabalayan, bir aydınlık yolun yolcusu idi.

Kulu’nun kıraç ve inadına kurak toprağının kavruk delikanlısı ‘yad ellerde emeğini verip ekmeğini bulma arayışına’ başladığında 36 yaşındaydı.  

a. yucel mezar 10850148_1613777392170487_189503506188886888_n
Abdullah Yücel’in İsveç Göteborg’daki mezarı başında iki oğlu Hacı İsmail (sağda) ve Gürsel (solda)

Sılasında gözü yaşlı eşini ve 6 yavrusunu bırakmış, yaradana sığınıp cebinde ki birkaç yüz lirayla ve dağarcığında ki birkaç tane kuru lokmayla ama kocaman yüreğinde sakladığı koskocaman umutlarıyla, kaderindeki uzak gurbetineadını bile sonradan öğrendiği bir meçhul memleket, İsveç’e ayak basmıştı 1965’te, yanında dört arkadaşıyla birlikte.


İstanbul Sirkeci Garı‘
nda  başlayan ve beş gün süren kara trenle emek yolculuğu, sonraları yıllarca gurbetteki sılaları olacak olan Stockholm Merkez Garında sonlanmıştı.

İsveç’e Göçümüzün 50. Yılı Anma Etkinlikleri açılışına hazırlanıyoruz.
Abdullah Yücel, İsveç’te 50. yılımızı başlatan fedakar öncülerimizden en tanınanımız ve  cefakar emek göçümüzün  zorlu ilk 30 yılına emeği dışında kalemiyle de not düşmüş biricik tanığımızdır.

Bu kitapta, Abdullah amcanın yabancısı olduğu bir topluma uyum sağlayıp tutunma ve ayakt kalma çabalarına ve son oniki yılına benim de tanıklık ettiğim ve bir duygu seli eşliğinde bilinciyle, emeğiyle ve yüreğiyle verdiği 30 yıllık hayat mücadelesine ayna tutuluyor.

Kitabın yazarı, üçüncü kuşaktan bir Kululu olan genç Sosyolog Emrah Sönmez,

Emrah, daha öncede Stockholm Üniversitesi mezuniyet tezi konusunda  isabetli bir tercih yaparak Abdulah Yücel’ i seçmiş ve toplumumuz adına vefakarlık göstermişti.

Efendiliği, ve mülayim kişiliğiyle tanınan genç sosyoloğumuz Emrah Sönmezin, iki yıllık titiz araştırmaları, başta büyük oğlu Fuat Yücel bey olmak üzere ailesiyle danışmaları sonucunda ondan miras kalan şiirlerini, mektuplarını, yazılarını ve çoğu henüz günyüzü görmemiş birkaç yüz fotoğrafını titizlikle tarayıp inceleyerek, onun dünyasında ve hayallerinde dolaşıp onu içselleştirerek , bilimsel disiplinle yazdığı bu güzel kitap ve yazarı her türlü övgüyü hakediyor. ..

İsveç’te Ellinci Yıl Açılışı’mızın Manevi Onur Konuğu olacak olan rahmetli Abdullah amca, bu gece de bu değerli kitapla umarım ruhuyla bizim yanımızda olacaktır.

Emrah Sönmezin bu anlamlı kitabı anma etkinliklerimizi taçlandıracak ve amacına daha da yakınlaştıracaktır. Ben bundan eminim, lütfedip okuyun da siz de emin olun….

Nur içinde yat kıymetli Abdullah amca !

Eline, kalemine ve bilimine sağlık sevgili Emrah !

TANER YILDIZ

Kitap şiparişinizi emrahsonmez@hotmail.se  adresine yapabilirsiniz.