İsveç’te CHP Bayrağını İlk Kez Kadınlar Dalgalandırdı !

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşünde bir ilk gerçekleşti.
İsveç’te ilk kez CHP Bayrağı bir gösteri yürüyüşünde dalgalandı.

‘Erkeklerle eşit maaş’, ‘Benim bedenim benim tercihimdir’, 
‘Kadına şiddete hayır’, ‘Hayır her zaman hayırdır’

Bugün Stockholm’da ilk baharı müjdeleyen güneşli ve sıcak bir hava vardı.

İnsanın içini kıpırtadan bu pırıl pırıl günde Stockholm’da Södermalm Meydanın’da düzenlenen ve binlerce coşkulu,  rengarenk giysili kadının katıldığı ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü ‘ gösteri yürüyüşü ve sonrasında ki mitingde bir ilk yaşanarak tarihe not düşüldü.

İsveç’te ilk kez bir gösteri yürüyüşünde CHP’nin altı oklu bayrağı dalgalandırıldı.

Kadınlar mitingde cinsiyet eşitliği ve erkeklerle eşit maaş talep ettiler.
Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan kadınlara yapılan ataerkil baskıyı, ayrımcılığı, tecavüzleri ve tacizleri kınadılar.
‘Kadın hakları siyasi mücadeledir, örgütlen ve hakkını iste’ . ‘Benim bedenim benim tercihimdir’ sloganlarını haykırarak meydanı inlettiler.

Daha henüz bir ay önce resmen kurulan CHP İsveç Birliği başkanı Hakan Güner ve Kadınlar Kolu, gösteri yürüyüşüne ve mitinge İsveçlilerle birlikte CHP bayrağıyla katılarak, ülkemizin geleceği açısından yaşamsal öneme sahip 7 Haziran Milletvekili seçimleri hazırlıklarının ilk provasını başarıyla yaptılar.

Kadın kolu başkanı Nesrin Bozkır ve Esin Meriç Özşirin, Ayşe Albayrak, Güler Alıcı Güner hanımlar ve diğer CHP’li kadınlarımız bu güzel günde İsveç’te ki yarım yüzyıllık tarihimize sembolik ama önemli bir not düşmüş oldular.

Ne diyelim ?

CHP bayrağını gururla taşıyan ve sevinçten gözleri parlayan adlarını andığım Atatürk’ün kızlarına, adlarını bilmediğim için burada anamadığım diğer CHP’li kadınlarımıza ve onları bu coşkulu günlerin de yalnız bırakmayarak destekleyen Sosyal Demokrat Parti yedek milletvekilimiz Sultan Kayhan’a teşekkür ediyor, hepsini de yürekten kutluyorum.

İyi ki varsınız CHP’li kadınlar !

TANER YILDIZ

Fotoğraflar: İsveç postası, Güler Alıcı Güner