İsveç prensesi Estelle yufka açtı, ‘kullarının’ Noelini kutladı !

İsveç veliaht prensesi Viktorya, ailesiyle birlikte Skansen müzesindeki geleneksel köy fırınında yufka açmış ve ailecek İsveç halkının Noel bayramını kutlamışlar…

PRENSES ESTELLE’DEN İSVEÇ HALKINA NOEL MESAJI..

 

Prenses Estelle
 
İsveç kralı 16. Carl Gustaf‘tan sonra tahta geçmeye hazırlanan ve ikinci çocuğuna 8 aylık hamile olan veliaht Prenses Viktorya, eşi halk çocuğu Prens Daniel ve kızı Estelle ile birlikte Skansen müzesindeki köy fırınında Noel hazırlıkları çerçevesinde yufka açıp, ekmek pişirmişler.

 

Prenses Estelle, babası Prens Daniel ve annesi Veliaht Prenses Viktorya ile fırında !
 
Annesinden sonra İsveç tahtına geçecek olan 3 yaşındaki Prenses Estelle  ‘yufka şovu‘dan sonra şimdilik dedesi Carl’ın sonra annesi Viktorya’nın ve ondan sonra da kendisinin ‘kulları’ olacak olan İsveç halkının Noeli’ni kutlamış.

 

Prenses Estelle kendi elleriyle taptığı gevrek yıfkayı ısırıyor !
 
İsveç Bernadotte hanedanlığındaki ataerkil taht verasetine 1980 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle son verilmiş ve tahta ‘en yaşlı evladın’ geçmesi kuralı getirilmişti.

  

İsveç Kraliyet ailesi bir arada

 Daha önceleri tahta en küçükte olsa evlatlardan öncelikle erkek olanı geçiyordu. 

 Şimdiki kral 16. Carl’da, kendinden büyük Prenses ablaları olmasına rağmen tek erkek evlat olduğu için 1976 yılında İsveç tahtına geçmiş oturmuştu !

İsveç Kraliyet ailesi milli giysileriyle bir arada

Kralın en büyük evladı olan Veliaht Prenses Viktorya tahta çıktıktan sonra taht sırası kızı Prenses Estelle’ya  geçecek. 

 

Prenses Madeleine gelinliğiyle
  
Madeleyin Sultan
  
Madeleyin sultan !
 
Madeleyin sultan !
 
Yani küçük Prenses Estelle taht sırasında, sırasıyla teyzesi ‘dünyalar güzeliPrenses Madeleine’nin ve dayısı ‘yakışıklıPrens Carl Filip‘in önünde duruyor. 

 

Prens Carl Filip
 
Ancak şimdi annesi herhangi bir nedenle tahttan uzak kalırsa (ölüm, istifa gibi) yaşı küçük olduğundan dolayı tahta hemen çıkamayacak, Taç‘ını takabilmesi için 18 yaşını doldurmayı bekleyecek. Taht‘ta o zamana kadar Meclis tarafından atanacak bir ‘Naip‘ (Riksföreståndare) oturacak. 

Ne diyelim ?

Aslında ben Cumhuriyetçi olmama rağmen favorim olan Madeleine Sultan‘ın kraliçeliği hatırına bir süredir Monarşi’ye ses çıkarmaz olmuştum. !

 

Madeleyin Sultan !
  
Şehzade Carl Filip

 Şimdi Madeleine Sultan‘ın ve Şehzade Filip’in ömrü taht sırası beklemekle geçecek diyebiliriz !!!

TANER YILDIZ