İsveç’te Noel tatili kaç gündür ?

İsveç’in Noel’e özel tatil günleri hangileridir ?

Noel Bayramı Tatili, İsveç’te yaz tatilinden sonra en uzun tatil dönemidir. Noel tatili ile yılbaşı tatili birlikte yapılır.

Noel tatili İsveç’te resmî olarak 24 Aralık’ta başlar ve 12 gün sonra 6 Ocak’ta, kimisine göre de 20 gün sonra 13 Ocak’ta sona erer.

Çoğu çalışan Noel Arife’si öncesinde ve araya sıkışmış birkaç günlerde ücretli tatil izni alarak hafta sonu tatilleriyle Noel tatilini birleştirip, neredeyse 1 ay Noel tatili yapar.

Okullarda Noel tatili 20 Aralık’ta başlar 6 Ocak’ta biter. Okullarda eğitime 7 Ocak’ta başlanır.

İsveç’te Noel kutlaması çoğu Hristiyan ülkede olduğu gibi Hz İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralık Noel gününde değil Noel Arifesi 24 Aralık’ta yapılır.


Noel tatilinin bitiş günü olan 13 Ocak‘ta Noel Çamı’nın, önce etrafında ‘döne döne oynanıp‘ sonra da ‘süsleri yağmalanıp‘ pencereden dışarı atılmasıyla (Julgransplundring) tamamen bitirilir ve tüm izleri silinir.


Noel’e özel tatil günleri ve adları şunlardır :

24 Aralık Noel Arife günü (Julafton)

25 Aralık Noel Günü (Juldagen)

26 Aralık Noel İkinci Gün (Annandag Jul)

31 Aralık Yılbaşı gecesi (Nyårsafton)

1 Ocak Yeni Yıl Günü (Nyårsdagen)

6 Ocak Onüçüncü Gün (Tretteondedagen)

13 Ocak Yirminci Gün (Tjugondedagen)


Ne diyelim ?

İsveçlilerin yüzde 40’ı bu Noel tatilinde İsveç’in soğuk ve karanlık havasında kiliseye gidip dini ayinlere katılmak yerine, güneşlenip denize girmek için Tayland ve Kanarya Adaları’na uçmayı tercih etmişler. Hani bana göre hiç te fena etmemişler !

Mutlu Noeller God Jul !

TANER YILDIZ