İsveç 2016’ya yeni yasalarla giriyor !

Emekliye zam !

Çocuklara parasız ilaç !

Hastalık sigortasından çıkarılmaya son !

2016’DA ‘CÜZDANINIZI ETKİLEYEN’ YENİ YASALAR GELİYOR..

İsveç 2016 yılına irili ufaklı 70 yasa ve yönetmelik değişikliğiyle giriyor. Sizleri ilgilendirdiğini sandığım bir dizi yeniliği ele aldım ve bilgilendirmek için burada paylaşıyorum. Umarım işinize yarar.

Sosyal güvenlik sigortaları ve devlet yardımlarına temel alınan yıllık ‘fiyat katsayısı tutarı’ (prisbasbelopp) 200 kr azaltıldı. Bu indirim tüm sosyal güvenlik ödence ve yardımlarına çok az da olsa yansımaktadır.

Bu yılki yeniliklere emekliler ve ‘dar gelirliler‘ sevinecek, zenginler ve ‘geniş gelirliler‘ homurdanacak!

Peki yeni yasalar ne getirecek ne götürecek ?

*Hiç kimse ‘hastalık sigortası’ hakkını kaybetmeyecek.
Uzun süreli hasta olanlar artık sigorta sisteminden çıkarılamayacak. Şimdi 2,5 yıl olan uzun vadede hastalık sınırı (bortre tidsgränsen) uygulamadan tamamen kalkacak.

*Emekli maaşı vergisi düşürülecek
Yıllık brüt 240 bin krondan az olan emekli gelirlerinin vergisi bir miktar düşürülecek. Örneğin şimdi 10 bin kr aylık alan bir emekli artık ayda 270 kr daha fazla alacak.

* Gelire dayalı emekli maaşlarına % 4,2 zam gelecek.
Örneğin kazancına bağlı olarak ayda 12 bin kr ‘gelir emekliliği’ (inkomstpension) aylığı alan bir emeklinin eline her ay 500 kr daha fazla para geçecek.

*Asgari emeklilik (Garantipension) aylığı birazcık düşecek.
Evli olanlar ayda 32 kr, bekar olanlar da 36 kr daha az alacak.

*Hastalık parası, hastalık ödencesi, öğrenim yardımı birazcık düşecek.
Yıllık fiyat katsayısı tutarı 200 kron düşürüldüğü için hastalık parası (sjukpenning) ve hastalık ödencesi (sjukersättning) ve öğrenim yardımı (studiemedel) alanlar, öncekine göre ayda 40 kr civarında daha az alacak.

*Ebeveyn parası günlük taban tutarı yükselecek.
Dar gelirli ebeveyn (anne- baba) için günlük taban tutar 225‘ten 250 krona yükseltilecek. Yani dar gelirli anne ve babalar doğum iznine ve çocuk bakımı için evde kaldıklarında ayda 750 kr daha fazla alacak (vergiden önce)

*Paralı babalık izni 3 ay olacak.
Daha önce 2 ay (60 gün) olan babalık izni süresi 3 aya (90gün) çıkarılacak. Babalar bu hakkını annelere devredemeyecek. Kullanmazlarsa bu hakları yanacak !

*18 yaşından küçüklere ilaç parasız verilecek.
Böylece çocuk başına yılda 2.200 kr para ailenin cebinde kalacak.

*Devlet müzelerine giriş herkese bedava olacak.
100 kr olan devlet müzelerine giriş artık tamamen bedava olacak.

*Kadınlara mamografi bedava olacak.
40-74 yaş arasında ki tüm kadınlar bedava meme röntgeni çektirebilecek.

*Posta pulu ucuzlayacak.
Pul’dan KDV (moms) alınmayacak. 7 kr olan İsveç içi pul parası ucuzlayacak.

*Benzin ve mazot vergilerine zam gelecek.
Litre başına yakıt vergisi, benzinde 67öre, mazotta 60öre yükselecek. Yani otomobilini yılda ortalama 15 bin km süren bir kişinin cüzdanına yıllık 700 ila 1000 kr daha fazla yük binecek!

*ROT ve RUT vergi indirimleri düşürülecek.
Ev tamiratında yararlanılan ROT vergi düşürümü % 50‘den % 30‘a ve ev hizmetlerinde yararlanılan RUT vergi düşürümü 50 binden 30 bin krona indirilecek.

*Yaşlılara ev işi hizmeti (hemtjänst) pahalanacak
Yaşlıların  ev işleri hizmeti (hemtjänst) almak için ödedikleri aylık ücrete 211 kron zam gelecek. 1780 kron olan aylık ücret 1991 krona çıkarılacak ama bu zammı isterse bazı belediyeler yapmayacak.

*Evde çocuk bakım yardımı (vårdnadsbidrag) tamamen kalkacak.

Çocuğunu yuvaya vermek yerine evinde kendisi bakan annenin aldığı ayda 3 bin kr bakım yardımı (vårdnadsbidrag) uygulaması tamamen ortadan kaldırılacak.

*Emeklilik tasarrufunda vergi indirimi sıfırlanacak
Yılda 12 bin kr Emeklilik tasarrufu yaparak hak kazanılan yıllık 1800 kronluk vergi düşürümünden artık yararlanılamayacak. Bu uygulama tamamen kalkacak.

*Hayır işlerine yapılan bağışlar vergiden düşülemeyecek.
Yılda 6 bin krona kadar derneklere ve hayır kurumlarına yapılan bağışlardaki % 25 vergi düşürümü (1500 kr) uygulaması ortadan kalkacak.

*İnşaat firmaları da ‘günlük personal defteri’ tutacak.
İnşaatlarda vergi kaçağını önlemek  ve siyah işçi çalıştırmayı engellemek için artık inşaat firmaları da restoranlar gibi günlük çalışan defteri (personalliggare) tutacak. İnşaat yerleri de restoranlar gibi önceden haber verilmeden denetlenecek.

*Şehir trafiği sıkışıklık vergisi zamlanacak.
Stockholm’da 20 kr olan şehir giriş – geçiş vergisi (trängselskatt35 kr olacak. Şimdi bedava geçilen Essinge köprüsü (Essingeleden) artık paralı geçilecek.

*Yüksek aylıklardan ayrıca devlet vergisi de kesilecek.
Ayda 37 bin ve fazlası maaşlar devlet vergisine de (statligtskatt) tabi olacak, ayrıca 50 binden yüksek aylıklıların iş vergisi kesintisi (jobbskatteavdrag) birazcık azalacak.

Ne diyelim ?

İkinci vatanımıza ve ikinci milletimize hayırlı olsun !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın