Kimler bin avro ödeyip askere gitmeyecek ?

Gurbetçilerin hükümete yönelttiği yoğun eleştiri ve tepkiler işe yaradı ve AKP önceki teklifinden geri adım attı.

DÖVİZLİ ASKERLİK HERKESE BİN AVRO OLACAK !

Yurtdışından gelen eleştirilere daha fazla dayanamayan ve “gençlerin Türk vatandaşlığından çıkışlarının” artacağını anlayan AKP, bin avroluk dövizli askerlik kapsamını genişletmek zorunda kaldı.

Yurtdışında yaşayan herkesin bu “bin avroluk” dövizli askerlikten yararlanmasına ilişkin değişiklik önerisi, yasa teklifinin görüşüldüğü bütçe komisyonunda kabul edildi.


Böylece yurtdışında en az 3 yıl yaşamış, işçi veya işveren olarak çalışmış olan ve daha önce 38 yaşına kadar 6 bin avro ödemesi gereken herkes artık bin avro ödediği takdirde Türkiye’de bir gün bile askerlik yapmayacak.


AKP’nin meclise sunduğu ilk yasa teklifinde ise bin avrodan sadece yurtdışında doğanlar ve çifte vatandaş olan 125 bin vatandaş yararlanabilecekken şimdi 557 bin kişi yararlanabilecek..

Dövizli askerlikten son üç yılda ; 2013 te 10 bin, 2014 te 14 bin ve geçen yıl 2015 te 6.427 kişi 6 bin avro döviz ödeyerek Türkiye’de askerlik yapmaktan tamamen kurtulmuş ve tezkere almışlar…

Daha önce 6 bin avro ödeyerek dövizli askerlikten yararlanmış olan kişiler paralarını geri alamayacaklar..

Ancak ilk taksidini ödemiş ama hala borcu olanlar eğer şimdiye kadar bin avro ödemişlerse daha fazla ödeme yapmayacaklar.

Ne diyelim ?

Bu konuda geçenlerde “bin avroluk askerlik aldatmacası” başlıklı bir yazı yazmış ve ‘dağ fare doğurdu’ diyerek AKP’yi eleştirmiştim…

Yurtdışında doğup büyümüş ve Türkiye’ye tek kuruş yükü olmamış ve Türkiye ile sadece manevi ve kültürel bağı kalmış vatandaşların yine Türkiye’ye tek kuruş ödemeden askerlikten tamamen muaf tutulmaları gerekir diye düşünüyorum.

Aslında eşitlik açısından dövizli ve bedelli askerlikleri hiç içime sindiremiyor, bunu bir adaletsizlik olarak görüyorum.

Zorunlu askerlik hizmetinin öncelikle isteğe bağlı olmasını ya da eğer illa olacaksa yurtiçinde ya da yurtdışında yaşanmasına bakılmadan herkes için “eşit bir zorunluluk” olmasını savunuyorum.

Yine de gurbetçilerimize uğurlu olsun diyorum !

TANER YILDIZ