Türk ehliyeti, İsveç ehliyetiyle değiştirilebilir mi ?

Türk ehliyeti ister çipli ve biyometrik fotoğraflı olsun isterse de som altından yapılmış olsun, bugün için kesinlikle İsveç ehliyetiyle değiştirilemez !

* Türk ehliyeti çipli olunca İsveç değiştirmeyi kabul ediyor mu ?

Hayır kabul etmiyor !

 

Çünkü Türk ehliyeti’nin İsveç’te sürekli geçerli olabilmesi ya da İsveç ehliyetiyle değiştirilebilmesi için ya Türkiye’nin AB tam üyesi olması ya da İsveç Meclisi’nde buna ilişkin bir özel yasa çıkarılması gerekmektedir.

Türkiye’nin AB tam üyesi olması nasıl ham bir hayal ise İsveç Meclisi’nde özel yasa çıkarılması da tatlı bir rüyadır !

Türk ehliyeti İsveç’te ne kadar süre geçerlidir ya da kullanılabilir ?

Türk ehliyeti aynı diğer yabancı ülke ehliyetleri gibi ister eski çipsizi ister yeni çiplisi olsun, önceden de olduğu gibi İsveç’e ilk kez nüfus ikamet kaydını (folkbokförd)  yaptırdıktan itibaren sadece bir yıl süreyle(özel ve istisnai durumlarda uzatılabilir) geçerlidir. Yani Türk ehliyeti İsveç’te sadece 1 yılsüresince kullanılabilir. 1 yıldan sonra geçersiz olur.

Bir başka deyişle İsveç’te 1 yıldır ya da daha fazla ikamet kayıtlı olarak yaşamış olan birisi İsveç’te Türk ehliyetini bir gün bile kullanamaz !

İsveç trafik yasaları ve kuralları Türk ehliyeti için de geçerli midir ?

Evet tam olarak geçerlidir.

İsveç’te Türk ehliyetiyle araç kullananlar İsveç trafik yasaları ve kurallarına tam olarak uymakla yükümlüdürler.

Herhangi bir trafik kuralını çiğnedikleri takdirde para cezası alırlar.

İşledikleri trafik suçunun ağırlığına bağlı olarak polis tarafından ehliyetine el konulabilir veya İsveç Ulaşım Kurumu (Transportstyrelsen) tarafından ehliyetleri belli bir süreliğine geri çekilebilir ya da tamamen iptal edilebilir !

Ayrıca İsveç’te Türk ehliyetinin kullanılabilmesi için bu ehliyetin Türkiye’de geçerliliği bulunması şarttır.
* İsveç’te hangi ülkelerin ehliyeti İsveç ehliyetiyle değiştirilebilir ?

İsveç’te sadece AB/EES (Avrupa Birliği / Avrupa Ekonomik İşbirliği Bölgesi) üyesi olan şu ülkelerin ehliyetleri kullanılabilir ve istendiğinde İsveç ehliyetiyle sınavsız değiştirilebilir:

Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Finlandiya,
Fransa, Yunanistan, İrlanda, İzlanda, İtalya, Hırvatistan, Letonya,
Liechtenstein, Litvanya, Luxemburg, Malta, Hollanda,
Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İngiltere, Çek, Almanya, Macaristan ve Avusturya.

Ayrıca özel anlaşmalı olan İsviçreve Japonya ehliyetleri de İsveç’te değiştirilebilir.

Bu sayılan ülkeler dışında ABD dahil başka hiçbir yabancı ülkenin ehliyeti İsveç’te değiştirilemez !

* Yeni çipli Türk ehliyeti İsveç’te geçerli olacak haberleri yalan mı ?

Evet bu haberler yalan, hem de kuyruklu bir yalandır !

Eski Türk ehliyeti ile yeni çipli ehliyet arasındaki en önemli fark yeni ehliyetler uluslararası normlara göre yapıldığı için önceden eski ehliyetlerin yanında bulundurulması gereken “Uluslararası Sürücü Belgesi” çevirisi olmadan da tek başına kullanılabilmesidir !

Yani aradaki tek önemli fark üstünde çip ve hologram taşıdığı için daha güvenlikli olması dışında İngilizce ibareli olma kolaylılığına geçerliliğine sahip olmasıdır !

Niçin Yeni Türk Ehliyeti yalan haberleri yapılıyor ?

İsveç’te meydanı boş bulan, bırakın İsveç devlet işleyişini ve mevzuatını, gündelik İsveççeyi bile bilmeyen,  tarikatçı ve sözde gazeteci müsveddeleri  ta Türkiye’den İsveç’le ilgili masa başı uyduruk haberler geçerek, İsveç toplumunu pek tanımayan, çoğu uygulamalarını dil sıkıntısından dolayı çok da iyi kavrayamayan ve söylentilere kolayca inanan saf vatandaşlarımızı kandırıyorlar.

İki de bir temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp ‘Yeni Türk ehliyeti İsveç’te geçerli olacak‘ ya da ‘Yeni Türk pasaportuna vize yok’ yalanını ortaya atarak, bu düzmece haberleriyle sitelerinin tıklanma sayısını artırıyorlar ve böylece bu söylentileri gerçek sanan insanların sırtından, Türkiye’de ve İsveç’te oturdukları  yerden reklam parası kazanıyorlar.


Ne diyelim ?

Bir kez daha üstüne basarak söyleyelim !

Yeni çipli ve biyometrik fotoğraflı Türk ehliyetinin İsveç ehliyetiyle değiştirilmesi ya da 1 yıldan fazla  kullanılması kesinlikle mümkün değildir ve bu söylenti kocaman  bir yalandır !

Konuştuğum İsveç Ulaşım Kurumu (Transportstyrelsen) çalışanları da bu sözde sanal gazetenin Türk ehliyeti uyduruk haberlerinden bıkmışlar. 

“-Bizi telefonla arayanlara gazete haberinin yalan  olduğunu, internet sayfamızda bu konuda ayrıntılı bilgilerin yer aldığını söylememize rağmen bazıları hala bize değil  bu yalana inanıyorlar !” diye serzenişte bulunuyorlar. 

Birilerinin bir yerlerde : flaş flaş flaş, Türk ehliyeti İsveç ehliyetiyle ne zaman değiştirilebilecek, nasıl değiştirilecek, ne yapmanız gerekiyor? diye yalan haberlerini görür de okursanız hiç ciddiye almayın ve sakın aldanıp ta inanmayın dostlar !

Bu tür tarikatçı hokkabazlara kulak asmayın !

Benim araştırıp yazdığım bu doğru ve gerçek bilgilere inanın !

Bana da inanmazsanız lütfen kendiniz araştırın !

Hepsinden önemlisi de İsveç’te sağlıcakla kalın !

TANER YILDIZ

Türk ehliyeti, İsveç ehliyetiyle değiştirilebilir mi ?” üzerine 4 yorum

  1. Cok haklisiniz Taner bey, sizin gibi duyarli gazetecilere yazarlara ihtiyacimiz var. Bir sorum olacak peki ya Kuzey kibris ehliyeti degistirilebilirmi ?

    1. Teşekkürler andac yalnız ben ne gazeteci ne de yazarım. İnsanları gönüllü bilgilendirmeyi seven bir vatandaşım.

      Sorunuza gelince, cevabım hayır olacak. Kuzey Kıbrıs ehliyeti İsveç’te değiştirilemez çünkü Kuzey Kıbrıs cumhuriyeti AB üyesi değildir.

      Ama Güney Kıbrıs ehliyeti değiştirilebilir çünkü onlar AB üyesidir !

  2. Geri bildirim: Türk ehliyeti İsveç’te değiştirilebilir mi ? | danielyildiz

Bir Cevap Yazın