Stockholm dantelli beyaz gelinliğini giyindi !

NİHAYET İSVEÇ’E KIŞ GELDİ, İSVEÇ İSVEÇ’E BENZEDİ !


Bugünlerde kendisine pek yakışan dantelli bembeyaz gelinliğini giyinen,Viking soyundan Svea Ana – Moder Svea’nın, adı Stockholm olan en büyük kızı görücüye çıktı !

 

Işıl ışıl bir Stockholm gecesi

Çok değil şunun şurasında daha iki hafta öncesinde hem Noel‘i hem de Yılbaşı‘nı kuru ve bahar havasında geçiren başkent Stockholm dahil tüm İsveç’in her karış toprağı ve uçsuz bucaksız çam ormanları bembeyaz pamuklarla örtündü..

Karlı çamlar arasında bir Stockholm evi
Karlı çamlar arasında bir Stockholm evi !

Stockholm, birkaç gündür ara ara, sakin sakin ve ‘ince ince yağan’ kar yağışıyla alışık olduğumuz bembeyaz pamuklu örtüsüne tekrardan bürünüp aslına ve harikulade bir kış kartpostalı’na dönüştü…

Stockholm'da bir karlı sahil yürüyüşü
Stockholm’da karlı bir sahil yürüyüşü

Şehir, usta bir ressamın elinden çıkmış muhteşem bir kış tablosu’ndan farksız oldu.

Bununla da kalmadı.

img_7311
Stockholm’un fantastik kar heykelleri

Fantazisin de sınır tanımayan cesur bir heykeltraşın binbir çeşit kardan tasarımlarıyla süslenmiş bir “kış masalı şehri” duygusu uyandırdı.

 

Stockholm’da bir şehiriçi otobüsü

Karlı ve soğuk hava hafta sonunda biraz yumuşayarak İsveçlilerin deyimiyle ‘lagom‘ (kararında) (sıfırın birazcık altında) oldu.

 

Stockholm’da bir saray muhafızı !

 Böyle olunca da özellikle çocukların bu yıl çok özledikleri kar tanelerine kavuşmaları, onların  okulların açılmasına birkaç gün kala da olsa karla ve kızakla (pulka) doyasıya ‘haşır neşir‘ olmalarını sağladı.

 

Stockholm’da bizim evin önü !

Ne diyelim ?

Hele dalgalı uzun sarı saçları, soğuk gök mavisi çakmak çakmak gözleri, al yanaklı ve  ak benizli yüzüyle, üstüne kar kumaşından dikilmiş gece elbisesini giymiş, bakımlı, ‘altın oran ölçülü’ kusursuz bedenini ışıl ışıl mücevherlerle süslemiş Svea Ana‘nın en büyük kızı sarışın Stockholm’un güzelliği  de bir başka oluyor ve seyrine de  doyulmuyor…

Stockholm’da yaşayan dostlar…

Keyfini ve zevkini çıkartın ! 

Sağlıcaklı ve Karlı kalın !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın