Süryani kadın dolandırıcılık davasıyla İsveç yargı tarihine nasıl  geçti !

 

SÜRYANİ İŞKADINI ESKİ POLİTİKACI, KİLİSE YÖNETİCİSİ REKORLARIYLA ADINI İSVEÇ YARGI TARİHİNE YAZDIRDI !

“- Södertälje batıyordu” diyor, davanın başsavcısı Karoline Lindekrantz..

  

Dava konusu: Nitelikli Dolandırıcılık

Başsanık: Silva Gündüz, Süryani Kilisesi Başkan’ı

Şirketin adı : JOME Omvårdnad AB

Dolandırılan kurumlar: Södertälje Belediyesi ve İş Bulma Kurumu

Davaya devletin harcadığı para: 250 milyon kron ! (rekor)

Soruşturma dosyası: 30 bin sayfa ! (rekor)

Sanık sayısı: 32 (+122) !

Avukat sayısı: 40 avukat ! (rekor)

Savcı sayısı: 5 savcı ! (rekor)

Duruşma süresi : 14 ay ! (rekor)

Başsanığın tutukluluk süresi: 18 ay ! (rekor

Duruşma yeri : İsveç’in en büyüğü olan Stockholm mahkemesi güvenlikli salonu

  
Her yönüyle İsveç tarihinin gördüğü gelmiş geçmiş en büyük, en pahalı, en uzun duruşmalı, en uzun tutukluluk süreli, en uzun iddianameli, en çok sanıklı, en çok avukatlı ve en çok savcılı olan dolandırıcılık davası geçtiğimiz ay Stockholm’da başlamış ve İsveç yargı tarihinin tüm rekorlarını altüst etmiş…

  
İsveç’in ve Aftonbladet gazetesinin kıdemli gazetecisi Peter Kadhammar’ın haberine göre:

Aziz Efraim Süryani Ortodoks Kilisesi başkanlığı, Vänster den Södertälje Belediye Meclisi başkan yardımcılığı, uzun yıllar restoran ve gece kulübü işletmeciliği, ve 2012 de Södertälje belediyesi yaşlılara ev hizmeti işini özelleştirince sahibi ve müdürü olduğu ‘Yaşlı Bakım Hizmeti’ şirketi JOME AB‘yi kısa sürede Södertälje’nin en büyüğü yapan işkadını ve soyadından da anlaşılacağı gibi Türkiye kökenli olan Silva Gündüz, Södertälje’deki aşiret üyelerinden oluşturduğu büyük bir organize suç örgütüne elebaşılık yapmış.

Başsanık SİLVA GÜNDÜZ – Eski Kilise Yöneticisi ve Vänster partide politikacılık, meyhanecilik yapmış Södertälje’de herkes tarafından tanınırmış

Bu suç örgütü üyeleri, sistemli olarak yaşlı Süryanilere gerçekte hiç verilmeyen ‘Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti’ ni veriliyormuş gibi ya da fazladan gösterip geniş kapsamlı sahtecilik yapmışlar. 

Bu yolla hem Belediyeyi  hem de İş Bulma Kurumu’nu milyonlarca kron dolandırmışlar.

 

Yaşlı bakımı Hizmeti’deki sahtekarlıklar polis kamerasıyla tespit edilmiş. Polis 2013 sonunda şirkete yaptığı baskından önce şirketi, çalışanları be yaşlıları tam 9 ay sıkı takip etmiş !
 
Soruşturmayla birlikte tutuklanan  Süryani politikacı işlenen suçun kapsamlı olmasından ve soruşturmayı etkileme riskinden dolayı 18 ay tutuklu tutulmuş ve İsveç tarihinin en uzun süreli kadın tutuklusu olarak kırılması zor bir rekora imza atmış. 

 

Milyonlarca kron cirolu JOME AB Bakım şirketinin Genel Merkezi
 
İşkadını Silva Gündüz geçen Haziran’da serbest bırakılmış ve tutuksuz yargılanmaya başlamış. 2015 Kasım ayı sonunda başlayan mahkemenin 2016 Haziran ayında bitirilmesi planlanmış…

Yine Södertälje‘de Süryaniler İsveç polisine ve kurumlarına güvenmedikleri için sorunlarını kendi aralarında hallediyorlarmış.

  
Bunun için semtte aşiret üyelerinden oluşturulan silahlı organize suç örgütlerinin kurduğu ‘paralel devlet kurumu yapılanmaları’ resmi kurum yetkilerini kullanmışlar !

Süryani Kardeşlik Örgütü üyesi 122 kişi bunun için yargılanmış ve bir kilise lideri olan Johan Melkemichel İsveç Sosyal Sigorta Kurumu Försäkringskassa‘yı nitelikli dolandırmaktan üç yıl hapis cezasına çarptırılmış…

Ne diyelim ?

Adil yargılanacaklarını umalım ve eğer bir suç işlenmişse o zaman da ‘Adaletin kestiği parmak acımaz ! ‘ demekle yetinelim..


TANER YILDIZ

http://kadhammar.aftonbladet.se/chapter/sodertalje-holl-pa-att-ga-under/