İsveç, Türkiye emeklisinin aylığında kesinti yapıyor mu?

İsveç’te hastalık emeklisi misin ?

Türkiye emeklisi de oldun ve emekli maaşı alıyor musun ?

Bu durumda İsveç, hastalık emeklisi aylığında bir kesinti yapar mı ?

Türkiye’de de emekli olduğunu ve kaç lira aylık aldığını İsveç Sosyal Sigorta Kurumu Försäkringskassa’ya bildirmek zorunda mısın ?

İsveç’te hastalık emeklisiyim, ayrıca borçlanarak Türkiye’de de emekli oldum. Försäkringskassa, Türkiye’den aldığım bu ikinci emekli maaşımdan dolayı  İsveç’te aldığım hastalık emeklisi aylığımda (sjukersättning) kesinti yapar mı?

Evet yapabilir !

Türkiye’den aldığınız maaşın tümünü olmasa da İsveç’teki aylığınız içerisindeki olası ‘asgariemeklilik‘ (garantipension) kapsamında size ödenen devlet katkısı tutarında ya da muhtemelen halen aldığınız  ‘Ekkonutyardımı‘nda (bostadstillägg) bir miktar kesinti yapabilir.

İsveç’teki Hastalık aylığımdan ne kadar kesinti yaparlar ?

İsveç’te alınan hastalık emeklisi aylığından ne kadar kesinti yapılacağı;  kişinin ekonomik imkanlarına, İsveç’te kaç yıl kaldığına, halen nerede yaşadığına, aylık toplam gelirine ve diğer özel durumlarına bağlı olarak her kişiye göre değişir.

Hastalık emeklisi aylığınızdan (sjukersättning) kesinti yapılıp yapılmayacağına ve yapılacak olan kesinti tutarına dosyanıza bakan försäkringskassa memuru (handläggare) yapacağı inceleme ve hesaplama sonucunda karar verir .

Kesinti hesaplaması, ilgili kişiye özel olarak İsveç Sosyal Güvenlik Kurumu Försäkringskassa‘nın memurlarınca güncel ve gerçek bilgilere dayalı olarak yapılır.

Tam mesaili olarak bir işte çalışamayacak durumda hasta olan ya da iş göremezliğe yol açan herhangi bir bedensel engeli olan 30 – 64 yaş arasındaki kişiler hastalık ödencesi (sjukersättning) alabilirler.

Türkiye’de de emekli olduğumu İsveç Sigorta Kurumu Försäkringskassa’ya bildirmek zorunda mıyım ?

İsveç’te malülen emekli olarak hastalık ödencesi -sjukersättning aylığı almaya hak kazanan bir kişi, eğer aynı zamanda Türkiye’den de ayrıca bir emeklilik aylığı alıyorsa bunu hemen Försäkringskassa’ya bildirmek zorundadır.

Aksi takdirde Försäkringskassa bu durumu sonradan öğrendiğinde cezai işlem yapma ve fazladan ödediği hastalık ödencelerini  ilgili kişiden faiziyle ve topluca geri isteme hakkına sahiptir.

İsveç ile Türkiye arasında bir sosyal güvenlik anlaşması var mıdır ?

Evet vardır !

İsveç ile Türkiye arasında yapılmış olan Sosyal Güvenlik Anlaşması, İsveç’te yaşayan Türk vatandaşlarının İsveçlilerle eşit sosyal güvenlik haklarına sahip olmasını garanti altına almaktadır.

Bu anlaşma gereğince İsveç ve Türkiye’deki sosyal güvenlik hakları ve aylıkları bazı konularda birbirini etkilemekte ve birlikte değerlendirilmesini gerektirmektedir.

İsveç’teki Hastalık emekliliği (Malülen emeklilik) – Sjukpension (förtidspension -sjukersättning) da bunlardan birisidir.

Yine bu anlaşma gereğince Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu SGK ile Försäkrinskassa kendi aralarında karşılıklı olarak işbirliği yapmakta, İsveç’te yaşayan vatandaşların ‘sigortalılıksürelerini’, ne zamandan beri ve her ay ne kadar emekli maaşı aldığı bilgilerini birbirleriyle paylaşabilmektedirler.


Ne diyelim ?

Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış !

Försäkringskassa‘dan bu tür bilgilerin saklanması hiç doğru değildir.

Çünkü gerçekler ya birisinin şikayet etmesi ya Försäkringskassa’nın düzenli olarak yaptığı ‘kontroltaramaları‘ ya da başka bir araştırması sonucunda er ya da geç ortaya çıkmaktadır.

Eğer böyle bir durumunuz varsa hiç vakit kaybetmeden bunu Försäkringskassa‘ya bir başkası bildirmeden siz kendiniz bildirin !

Durumunuza bağlı olarak belki hiç ya da çok az (birkaç yüz kron kadar) bir kesinti söz konusu olabilir.

Böylece içiniz rahat eder ve bundan uzun vadede siz karlı çıkarsınız…

Benden size dostça bir tavsiye !

Sağlıcakla  kalın …

TANER YILDIZ


İsveç, Türkiye emeklisinin aylığında kesinti yapıyor mu?” üzerine 2 yorum

  1. Ugursen

    Benturkiyede6ay kaliyorum sonar isvece geliyorum4ay isvece kaliyorum cogunlikla turkiyedeyimemekliyim hakim varmi

    1. Bunu ancak Försäkringskassa’dan öğrenebilirsiniz Uğursen. Bunu Försäkringskassa’da dosyanıza bakan memur (handläggare) dışında hiç kimse bilemez.

      Memur, sizin özel ekonomik ve aile durumunuzu değerlendirilip ona göre hesaplama yapacaktır..

Bir Cevap Yazın