MÜJDE ! Rinkeby’e 200 polisli dev karakol geliyor !

15 bin nüfuslu semte 200 polis !

İÇİŞLERİ BAKANI RİNKEBY’E ÇOK BÜYÜK BİR KARAKOL AÇACAĞINI MÜJDELEDİ !

İsveç İçişleri bakanı Anders YGEMAN Stockholm’un asayiş sorunlu göçmen gettosu Rinkeby’de 200 polisin görev yapacağı dev bir polis karakolu açacakları müjdesini vermiş bugün…

  
 

Rinkeby – Tensta
bölgesindeki asayiş sorununa en son Emniyet müdürlüğünün hazırladığı gizli damgalı raporda dikkat çekilmiş ve yüksek güvenlik riskli yer olarak sınıflandırılıp kırmızı renkle işaretlenmişti.
Raporda,34 bin nüfuslu Rinkeby – Tensta bölgesinde 1000 civarında sabıkalının yaşadığına, bir suç cennetine dönüştüğüne, Stockholm uyuşturucu ticaretinin merkezi olduğuna, uyuşturucu madde ve silah satışının açıktan yapıldığına, soygun, gasp, hırsızlık, kumar, kurşunlama, tehdit ve gözdağı verme suçlarının çokça işlendiğine, insanların akşamları korkudan sokağa çıkamadığına, bölgenin yer yer çetelerin hakimiyetine geçtiğine, bazı yasaların uygulanamadığına, polisin bile olaylara tek başına müdahale edemediğine, ambulans ve itfaiye araçlarının polis eskortu olmadan bölgeye gidemediğine dikkat çekilerek bölgede acil asayiş sorunu olduğu tespiti yapılmıştı.  


Ne diyelim ?


Tabii ki insanların can güvenliği herşeyden önce gelir. Semtte bu zamana kadar bir polis karakolunun olmaması da anlaşılır gibi değildir.  
 


Ancak sorunun asıl nedeni; gettolar yaratılması, insanların toplum dışılaştırılması, toplumdan soyutlanması, ayrımcılığa uğraması, sosyal yardım bağımlılığı, işsizlik, konut sıkışıklığı, feodal kültürlerin yaşatılmasına, dini bağnazlıkların yayılmasına ve ataerkil aile baskısına tolerans tanınması gibi güvenlikten daha çok sosyo ekonomik faktörlerdir. 

Çare; Rinkeby – Tensta getto bataklığında üreyip çoğalan sinekleri avlamak değil bataklığı tamamen kurutmaktır.. !

Politikacılar bu yakıcı konulara bir çözüm bulamadan isterlerse Rinkeby’e  ‘Ordu kışlası’ açsın ya da ‘Ordu karargahınıTensta’ya taşısın sorunun özü ve çözümü değişmez. 


TANER YILDIZ


  

  

Bir Cevap Yazın