İsveç faizi soğuk havası gibi eksi sıfırın altına düştü !

Bankadan borç alanlar yaşadı, bankaya para yatıranlar yandı !

İnanılır gibi değil : % -0,5 faiz oranı !

  

İSVEÇ’TE BANKA BORCU ve KONUT KREDİSİ OLANLARA FAİZ KIYAĞI !

İsveç’te repo faizi indiriminde tarihi rekor sıfırın altında % -0,5 ile kırıldı !

image
isveç Merkez Bankası – Riksbanken
 Riksbanken bugün sabah repo faizinde tekrar indirime giderek faizi sıfırın altında yarım puan (-0,5) seviyesine çekerek tarihi bir rekora imza attı.

Hedeflenen enflasyon seviyesinde düşüş beklentisi gerekçesiyle halen  -0,35 olan repo faizi, -0,15 puan daha düşürülerek -0,5 oranına çekildi.

Bankalarla Merkez bankası arasındaki borçlanmada geçerli olan günlük repo faizini etkileyen bu tarihi düşük oranın dolaylı olarak tüketicilere özellikle konut kredisi faizlerine ne kadar yansıyacağı ya da yansımayacağı henüz belli değil ama aç gözlü bankalar genellikle bu faiz farkını tüketiciye vermek yerine kendi cebine fazlasıyla atmayı tercih ediyor.

Kimi ekonomi uzmanları düşük faizlerin 2018 yılına kadar aynı seviyelerde kalabileceğini tahmin ediyorlar.

Dünyanın en köklü merkez bankalarından İsveç Merkez Bankası Riksbanken’in başkanı Stefan Ingves

Bu durumdan bankadan kredi çekenler yani borçlular ile borç çekmeyi düşünenler şimdiki düşük kredi faizinden dolayı karlı çıkarlarken bankalara borç para verenler yani tasarrufçular parasına herhangi bir faiz alamayacağından dolayı zararlı çıkacaklar.

Halen İsveç’te banka mevduat faizleri sıfır (0) seviyesinde bulunuyor. 

Yani şimdi parası bankada yatanların çoğuna bankası tek öre bile faiz geliri vermiyor !

Uzmanlar eksi faizin banka mevduatlarına yansıtılmayacağını çünkü bu durumda zaten parasına faiz alamayan insanların üstüne üstlük bir de yatan parasından faiz kesilmesini kabul etmeyerek parasını bankadan çekebileceğini söylüyorlar.

Yine uzmanlar bankadan paraların çekilip borsaya yatırılmasını da riskli buluyorlar ve borsada zarar etme riskine karşı, sıfır banka faizinde bile hiç olmazsa zarar etme riski olmadığını, paranın aynı kaldığını dikkat çekiyorlar

İsveç’te halen konut kredisi serbest faizleri %1,5 – 2,0, sabit faizleri de  % 2,0 – 3,0 bandında seyrediyor…

Konut kredisi faizlerinin rekor seviye’de düşük olması özellikle Stockholm’daki konut fiyatlarının balon gibi şişmesine ve faizlerin birkaç puan artması halinde patlama riskini de beraberinde getiriyor. 

Bir iki yıl önce 2 – 3 milyona satılan evler bu çok düşük konut faizinden dolayı şimdi 4 – 5 milyona satılıyor. 

Uzmanlar konut kredisi alanlardan aylık geliri normal ya da iyi olanların üç aylık değişken, serbest (rörlig) faizde kalmayı sürdürmeleri ancak dar gelirli olanların, faiz yükseldiğinde ödeme zorluğuna düşmemek için her ay ödeyeceği faizi önceden bilmek ve bütçesinde ona göre para ayırmak isteyenlerin ise uzun vadeli sabit (fast ) faize geçmelerini salık veriyorlar.

Burada mutlaka gözönünden bulundurulması gereken nokta faizlerde yukarıya doğru olacak % 1 ya da 2 oynaklığın cüzdanlara iki misli olarak yansıyacağıdır. 

Yani şimdi konut kredisine ayda 5 bin kr faiz ödeyen bir aile 2 puanlık bir faiz artışından sonra ayda 10 bin kr faiz ödemekle karşı karşıya kalabilecektir.

Unutulmaması gereken bir başka veri de, İsveç’te tarihi olarak konut kredisi faizlerinin ortalama % 3 – 8 faiz bandında dolaştığıdır !

  
Bugün İsveç’te konut kredisi olarak alınan her 1 milyon krona ayda faiz vergisi iadesinden sonra sadece 900 kron civarında bir faiz ödeniyor.

Bu da İsveç’in bir kenar mahallesindeki bir sosyal konutun  aylık 7 – 8 bin kr olan kirasının bile neredeyse onda birine denk geliyor.

Bir başka deyişle bir konut kirası gideri, bankadan çekilecek  5 – 6 milyon konut kredisinin faizi artı konut aidatına denk geliyor ki, bu durumda bu parayla şehir merkezinde ya da seçkin bir semtte büyük bir daire hatta müstakil villa bile alınabiliyor.

  
Ne diyelim ?

Borç para almış ya da krediyle ev almış olan borçlular faiz indirimine doya doya sevinsinler !

Bankalarda yüklüce parası olanlarda, ellerinin altında hazır o kadar paraları olduğuna şükretsinler ve en azından enflasyon olmadığı için değerini koruyacağına da sevinsinler !

Benim gibi ne borcu ne de parası olmayanlar için ise her zamanki gibi hava hoş !

Faiz ister yerin yedi kat altına insin isterse göğün yedi kat üstüne yükselsin, hiç farketmiyor !

İster faizli ister faizsiz kalın ama mutlaka sağlıcakla kalın !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın