Fittja’da insanlarımız arasına bu bombayı kim attı ?

Dernek lokaline gece vakti bomba atıldı.

40 yıl önce Türklerle Kürtlerin birlikte kurduğu, koyu sohbetleri, dertleşmeleri ve gülüşmeleriyle duvarlarını çınlattıkları Botkyrka Türk Kültür Derneği‘nin lokaline dün gece bomba atıldı.

Fittja’da oynatılmak istenen korku filminin bombalanma sahnesi dün gece saat 21.35’de karanlıkta çekildi !

image

Bomba sonrası dernek lokalinde ağır hasar meydana geldi ama duvarda asılı Atatürk fotoğrafı etkilenmedi !

Bomba yiyen dernek lokali parçalanırken aynı zamanda aynı semtte 40 yıldır birlikte barış içinde kardeşçe yaşayan insanlar arasındaki dostluk ilişkileri de parçalanmak istendi. Dernek kapalı olduğu için Allah’a şükür ölen ya da yaralanan olmadı.

Son bir yıldır Fittja merkez alınarak İsveç gurbetinde ekmeğinin peşine düşmüş aynı toprağın insanları hedef alınıyor, birbirlerine karşı kışkırtılarak kanlı bir oyun sahneye konulmak isteniyor.

 İsveç polisi olayları seyretmekle kalmıyor hatta dolaylı olarak provaköterlerin yoluna taş döşüyor !

Nasıl mı ?

Bundan bir süre önce Fittja yakınındaki Bredäng Türk derneği yakıldı. Ertesi gün Fittja’daki Türk derneğine komşu Anadolu (Kürt) Derneği’nin bulunduğu bina yakılmak istendi. Aradan o kadar zaman geçti hala bu iki olayın failleri yakalanmadı !

En son birkaç gün önce yürüyüş güzergahında Botkyrka Türk Kültür Derneği‘nin de olduğu bayraklı bir protesto gösterisine Stockholm polisi izin verdi ama nedense bu bilgiyi olası provakasyonlara karşı önlem alması ve göstericilerin güvenliğini sağlaması için Fittja polisine önceden bildirmedi ! 

Avrupa’da ilk kez İsveç’in terör örgütü olarak tanıdığı PKK lı göstericiler yürüyüş güzergahını dernek lokali önünden geçecek şekilde değiştirdi.

 Göstericiler dernek önünden geçerken Fittja polisi yürüyüşten habersizdi ve meydan provakatörlere boş bırakılmıştı. Onlarda hemen harekete geçti ve beklenen olay çıktı, siyasetle ilgisi olmayan birkaç kişi tartaklandı ve dernek lokali taşlandı.

Dernekte mahsur kalan Türklerin imdadına polisler değil komşu Kürt derneğinden gelenler yetişti. Olayı Fittja polisi de aynı bizim gibi gazetelerden öğrenmişti !

Sonra Polis geldi, baktı gitti. !

Ama başka olaylar çıkmaması için hiçbir önleyici güvenlik tedbiri almadı. Böylece kurşunlamayı yapacak olan provakatörlere meydanı bir kez daha boş bıraktı.

Bir saat sonra göstericiler arasında olan ve İran’da bağımsız bir Kürt devleti kurmak için savaşan bir örgütün İsveç sorumlusu Gaffur Muhammedi Fittja’da arabasında kurşunlanarak ağır yaralandı. 

Polis yine geldi, baktı, gitti !  Sonra Polisin gizlisi olan  Säpo geldi, o da baktı gitti !

Pazar günü Fittja derneğine tekrar saldırıldı. Polise haber verildi. Polis yine geldi, baktı gitti ! 

Dernek lokalinin pencerelerindeki tüm camlar kırıldı.

 Ama amaçlandığı gibi bir türlü Fittja’da yaşayan Türkler ve Kürtler birbirine saldırmıyordu ve normal hayatlarını sürdürüyordu. Bu kez biraz acıtacak, ve daha çok ses getirecek bomba bir olay yapmak gerekiyordu.

Ve dün gece saat 21.35 te bir provakatör aynı yerde 40 yıldır faaliyet gösteren ve üst katında ailelerin oturduğu binadaki kültür derneğinin önüne elini kolunu sallayarak geldi,  polis görmedi,  tahrip gücü yüksek bombasını rahatlıkla ve kolaylıkla attı ve gitti.

Bomba sesiyle uyanan Polisin bu kez ne yaptığını merak ettiyseniz söyleyeyim ;
Polis bu sefer yanına itfaiyecileri de alarak üç günde beşinci kez aynı derneğe yine geldi, yine baktı ve yine gitti !

Ne diyelim ?

Polis bu son iki olayın faili provakatörleri yakalamak istemedikçe, bu tür saldırılarının sürmesi ve Allah korusun başka semtlere de sıçraması için elverişli bir ortam yaratılmış olacaktır.

Hem gizlisi hem de açıktaki İsveç polisinin hem kurşunlama hem de bombalama olaylarının faillerini bir an önce bulup adalete teslim etmesi  artık Polisin bir namus borcu olmuştur !

Fittja derneği yönetimine ve üyelerine geçmiş olsun diyor, kurşunlanan İranlı Kürde’de acil şifalar diliyorum…

Türkü, Kürdü tüm herkesi de sağduyulu olmaya ve sakinliklerini korumaya çağırıyorum.

Özellikle her iki taraftan da gençlerimize sakın bu kirli tuzağa düşerek hem kendinizin hem de ailelerinizin geleceğini karartmayın diyorum.

Sağlıcakla ve sakinlikle kalın !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın