Artvinli, namusunu namussuz Cengiz’den korumaya kararlı !

Küfürbaz Cengiz Cerattepe’de  Artvinlilerin tertemiz namuslarını kirletemeyecek !

Artvinliler, pislikleri paçasından akan ve çevresine pis kokular saçan devlet destekli hırsızlara, arsızlara, utanmazlara, yeşil doğa düşmanı yağmacılara karşı yemyeşil doğalarını, temiz havalı yaylalarını ve insanlık onurlarını koruyor!

Cerattepe’de polis fedaili ‘Yağmacı Ali – Tecavüzcü Cengiz Oyunu’ oynanmasına karşı Artvinliler direniyor. 

 
Milletin namusundan sonra şimdi de Artvinlilerin namusuna göz diken ve gücünü sırtını dayadığı Erdoğan’dan alan namussuz işadamı M. Cengiz şimdi’de polis zoruyla Artvinlilerin namusunu kirletmeye çabalıyor ama başta her yaştan kadınlar olmak üzere tüm Artvinliler namuslarını onurla, gururla ve korkmadan yılmadan, kararlılıkla, direne direne günlerdir savunuyorlar.

 Dünya çevrecilerinin ve Türkiye’nin hayranlığını kazanıyorlar. 

  
Günlerdir polis çoğunluğu kadın olan barışcı göstericilere, Tomalarından gazlı su sıkıyor, acımasızca copluyor ve insanların üstüne plastik mermi ve gaz fişeğiyle ateş ediyor.

  

Artvinliler milyonlarca yılda oluşan nadir doğalarına ve ormanlarına sahip çıkıyorlar. Yeşil doğa ve çevre katliamına izin vermiyorlar.

 
Konunun özü hakkında biraz bilgi verelim..

Artvin Cerattepe, Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı olan, fauna ve flora açısından eşsiz bir zenginliğe sahip, çok sayıda kuş türünün göç yollarını ve birçok endemik bitki türü barındıran, doğal yaşlı ormanların son yaşam alanlarından biri imiş ve gelirini de turizmden sağlıyormuş. 

Madenin sahası içerisinde ise “Artvin Kafkasör Turizmi Koruma ve Geliştirme Bölgesi” ve ormanlık alan bulunuyormuş. Artvin Şehir Merkezi’ne kuş uçuşu 4 km mesafede ve çok yakınında da “Hatila Vadisi Milli Parkı” yer alıyormuş.

  
 Artvinliler, altın ve bakır maden ocağına çevresel etkilerinden korktuğu karşı çıkıyorlar. 

Önce yeraltı ve sonra açık maden ocağı açılacağından dolayı ormanlık alanda yüzbinlerce ağacın kesilmesi ve nadir bitki örtüsünün yokedilecekmiş. İnşaat harfiyatının rüzgarla birlikte çevredeki ormanlık alanlara taşınması sonucunda bitkilerin döllenme sürecine de zarar görecekmiş. 

Ayrıca altın işletmesinde kullanılacak olan siyanürün Maden sahası civarında pek çok su kaynağının ve derelerin bulunması, ve bu kaynaklardan aynı zamanda Artvin’in içme suyunun da sağlanması nedeniyle yeraltı sularına karışmasından ve bu siyanürlü suların eninde sonunda evlere ulaşma riski çok yüksekmiş. 

Bir diğer neden de maden ocağının bölgedeki mevcut heyelan riskini artırması ve tetiklemesiymiş.
  
Ne diyelim ?


Herkes bu doğa namusunu koruma mücadelesine ve Artvinlinin barışcı sivil direnişine destek vermelidir. 

Yüreğimiz Artvin’in kadın erkek tüm yüğitleriyle birliktedir !

Sağlıcakla ve yeşillikler içinde kalın !


TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın