Gözün aydın İsveç ! 

İsveç Veliaht Prensesi Viktorya bu gece nurtopu gibi bir Prens doğurdu !

 Prense OSCAR Carl Olof adı kondu.

Dün gece doğum yapan Prenses Viktorya bu sabah Saray evine gitmiş bile !

İsveç Kralı Carl Gustaf dördüncü torununa kavuştu, beşincisi de eli kulağında, gelecek ay Nisan’da yani yarı yolda !
 
İşte İsveç Sarayı’nın açıklaması: 

“Veliaht Prenses Viktoria ve Prens Daniel’in bugün 2 Mart 2016 Çarşamba günü saat 20.28’de, Solna’daki Karolinska Hastanesi’nde 3.665 gram ağırlığında ve 52 cm boyunda bir oğlu doğmuştur.

Hem annenin hem de bebeğin sağlık durumu gayet iyidir.

Prens Daniel doğum süresince hastanede hazır bulunmuştur.

Prens Daniel hastanede düzenlediği basın toplantısında 30 civarında gazeteci ve foto muhabirlerine bu büyük haberi vermiş ve onlarla sevincini paylaşmıştır”

 
Bugün sarayda yapılan ‘kraliyet doğum tanıklığı’nda Meclis Başkan’ı Urban Ahlin, Başbakan Stefan Lövfen, Baş Mabeyinci (Riksmarskalk) Svante Lindkvist ve Baş Kadın Efendi (ÖverhovmästarinnaKirstine von Blixen-Finecke hep birlikte prensi görmüşler ve sonra Prens’in doğumunu doğrulayıp resmen de onaylamışlar. Daha sonra devletin başı sıfatıyla Kral 16. Carl Gustaf başkanlığında sarayda yapılan Divan-ı Hümayun toplantısı sonrasında dedesi İsveç Kral’ı ‘ağzında gümüş kaşıkla doğan’ en küçük erkek torununun tam adının PRENS OSCAR CARL OLOF, hitap adının Oscar ve ünvanının da doğum armağanı olarak da torununa koskoca SKÅNE bölgesini bağışladığı için  Prins Oscar Hertig av Skåne (Skåne Dükü Prens Oscar) olduğunu açıklamış.

Bugün tam saat 12.00 ‘de de başkent Stockholm ve İsveç’in 4 ayrı şehrinde 21 pare top atışı yapılarak küçük Prensin doğumu dünya aleme duyurulacakmış.

Saat 12.15’te de Saray Kilisesi‘nde (Slortskyrkan) sadece Kraliyet ailesinin yakınları ile meclis, hükümet ve devlet temsilcilerinin katılacağı geleneksel ‘şükran ayini‘ yapılacakmış. Yeni doğan Prensin daha önce doğmuş olan 4 yaşında ve Prenses Estelle adında bir ablası olduğu için büyüdüğünde belki de hiçbir zaman İsveç Kral’ı olamayacak. Çünkü İsveç’te taht artık  öncelikle ister kız ister oğlan olsun en yaşlı evlat’a geçmekte.

Bu durumda anayasaya göre tahta geçiş önceliğinde 1. sırada annesi Viktorya, 2. sırada ablası Estelle ve 3. sırada da yeni doğan küçük Prensin kendisi durmaktadır.  Ne diyelim ?

İsveç Kraliyet ailesinin gözü aydın olsun !

Belli ki kraliyet ailesine dışarıdan giren ve ‘soylu olmayan‘ bebeğin babası Prens Daniel‘in babasının yani yeni doğan Prensin baba tarafından dedesi olan ‘OLLE‘ nin adı pek soylu görülmediği için ana tarafından Kral dedesi CARL‘ın adı minik prense verilirken öbür dedesinin adı verilmemiş !

Allah minik Şehzadeyi Veliaht Prenses analı ve Prens babalı büyütsün !


TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın