10 soruda Sarı Mercedes Türkiye’de nasıl bırakılır ?

 10 soruda yurtdışından Türkiye’ye araba götürmek !  (2. Bölüm)

Arabamı Türkiye’de bırakıp uçakla geri dönebilir miyim ?

Türkiye’ye getirdiğim arabayı benden başka kimler kullanabilir ?

Arabamı Türkiye’de bir akrabama ya da başkasına satabilir ya da devredebilir miyim?

2 yıl dolmadan çıkış yaptıktan sonra Türkiye’ye tekrar gittiğimde kalan süremi kullanabilir miyim ?

Aynı ya da başka bir arabamı 2 yıllık sürem dolduktan sonra tekrar Türkiye’ye ne zaman getirebilirim ?

Türkiye’deki 2 yıllık süremi aşarsam bir ceza alır mıyım ?

İki yıllık sürem bitince arabamla Türkiye sınırından şip şak giriş çıkış yapsam olur mu?

Türkiye’den çıkarken arabamı nereye ve nasıl bırakabilirim ?

Getirdiğim arabayı Türkiye’de gümrüğe terkedebilir miyim ?

Türkiye’den arabamla çıkış yaparken nelere dikkat etmeliyim ?

1. Sarı Mercedes’imi ya da Sarı VosVos’umu Türkiye’de bırakıp uçakla geri dönebilir miyim?

Evet dönebilirsiniz.

Arabanızı Türkiye’de bırakmak için en yakın gümrük idaresine başvurarak bir “taahhütname” vermeniz ve “yurtdışına taşıtsız olarak çıkış yapma izni” almanız gerekmektedir. Ya da gümrük idaresine arabanızı teslim ederek yurtdışına taşıtsız çıkış yapabilirsiniz.

2. Türkiye’ye getirdiğim arabayı benden başka kimler kullanabilir ?

Türkiye’ye getirdiğiniz otomobilinizi aynı sizin gibi yurtdışında ikamet etmesi şartıyla sadece eşiniz, çocuklarınız, anne ve babanız kullanabilir.

Otomobilinizi Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan bir aile bireyiniz, bir akrabanız ya da bir başkası vekaletle de olsa kesinlikle kullanamaz. (Ama arabanın içinde sizin de olmanız halinde bir başkası da arabanızı sürebilir !)

Arabanızı, sizin ve sizinle birlikte yurtdışında yaşayan çekirdek aile bireyleriniz dışında başka kimselerin kullandığı tespit edildiği takdirde taşıtınız trafikten bağlanıp yurtdışı edilir ve hakkınızda cezai işlem yapılır. Ayrıca bu durumda arabanız bir trafik kazasına karışması halinde sorun yaşarsınız.

3.  Arabamı Türkiye’de bir akrabama ya da başkasına satabilir ya da devredebilir miyim?

Hayır satamazsınız ! Türkiye’ye getirdiğiniz arabanızı hiç bir şekilde akrabalarınıza ya da başkalarına hem satamaz, hem bağışlayamaz hem de devredemezsiniz !

4. İki yıl dolmadan çıkış yaptıktan sonra tekrar gittiğimde kalan süremi kullanabilir miyim ?

Evet bu 2 yıllık süre kapsamında Türkiye’ye tekrar gittiğinizde kalan sürenizi kullanabilirsiniz.

5. Arabamı 2 yıl içinde Türkiye’den çıkartmayıp süremi aşarsam ceza alır myım ?

Evet yüklü para cezası alırsınız !

Bu durumda 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 ve 241 inci maddeleri uyarınca hakkınızda cezai işlem yapılır. Yasal sürenizi 3 aydan az aşarsanız 6 kat usülsüzlük cezası ve 3 aydan fazla aşarsanız otomobilin normal gümrük vergisinin dörtte biri (%25) kadar para cezası ödersiniz.

6. Aynı ya da başka bir arabamı 2 yıllık sürem dolduktan sonra tekrar Türkiye’ye ne zaman getirebilirim ?

Türkiye’den arabanızla çıkış yapıp, yurtdışında en az 6 ay kaldıktan sonra !

Yurtdışında son bir yılda en az 6 ay  (185 gün) yerleşik olarak kalmış olmanız şartıyla Türkiye’ye aynı ya da bir başka arabanızı tekrar getirebilirsiniz.

7. İki yıllık sürem bittiğinde arabamla Türkiye sınırından şip şak giriş çıkış yapsam olur mu?

Hayır olmaz !

Tekrar Türkiye’ye araba getirebilmeniz için yurtdışındason bir yıl içerisinde kesintisiz en az 6 ay (185 gün) yerleşik olarak kalmış olmak zorundasınız !

8. Arabamı Türkiye’de nereye ve nasıl bırakabilirim ?

Arabanızı “geçici bırakma dilekçesinde” belirteceğiniz bir süre kapsamında bir Gümrük ambarına bırakabilirsiniz. Gümrük idaresinde kalan arabanın Türkiye’de kalış süresi işlemez. Bırakılan süre içerisinde geri alınmayan taşıtlar devlet adına satılarak elden çıkarılır !

Ya da evinizin ya da başka birisinin garajında da bırakabilirsiniz. Bu durumda siz yurtdışında olmanıza rağmen arabanızın Türkiye’de kalma süresi işlemeye devam eder.

9. Getirdiğim arabayı Türkiye’de gümrüğe terkedebilir miyim ?

Evet en yakın gümrük idaresine başvurarak arabanızı istediğiniz zaman Türkiye’de bir gümrüğe terk edebilirsiniz. Bunun için bir terk dilekçesi vermeniz yeterlidir, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak yasal olarak takip edilen bir vergi ya da trafik cezası borcunuz varsa bunu ayrıca ödemeniz gerekir !

10. Türkiye’den arabamla çıkış yaparken ya da gümrüğe bırakırken neler yapılmalıdır ?

Arabanızı yurtdışına çıkarırken ya da bir gümrük idaresine teslim ederken aracınıza ait bilgisayardaki “giriş kaydı“nın kapatılması ve pasaportunuzdaki “taşıt vardır” kaşesinin iptal edilmesi gerekmektedir.


Ne diyelim ?

Yasal kurallara uyulduğu ve ilgili yasayı arkadan dolanmak için ‘şark kurnazlığı‘ yapılmadığı sürece çoğu gurbetçimiz için önemli olan bu haktan yararlanmak hem çok kolay hem de tamamen bedava !

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ve anahtar işlevi gören tek şey ‘yurtdışında 6 ay süreyle yerleşik olarak kalmış’ olmaktır. Bu şartı yerine getiren herkes kolaylıkla ve gümrüğe tek kuruş para ödemeden 2 yıl süreyle Türkiye’de arabasını rahatlıkla kullanabilmektedir…

Sarı ya da başka renk, Mercedes ya da başka marka arabanızla Türkiye’ye kazasız belasız yolculuk etmeniz dileğiyle !

TANER YILDIZ

10 soruda Sarı Mercedes Türkiye’de nasıl bırakılır ?” üzerine 7 yorum

 1. Halil

  Merhaba,
  Bu bilgiler için çok tesekkur ederim.
  Benim iki sorum var.
  1. Arabami gümrük idaresine buraktigimda, ne kadar tutar ? Bedava mi dir yoksa ucretli mi ?
  2. Misal olarak, bu sene vw arabamla turkiyeye 1/8/2016 giris yapsam, bir ay tatilden sonra, turkiyeden ciksam. Ve bir az zaman sonra, turkiye ye geri dönsem, ancak bu sefer baska bi arabamla girsem. (misalan, vw arabami sattim ve baska bir araba aldim). sorum 🙂 : sure yeniden mi basliyor yoksa devam mi ediyor ?

  cok tessekur ederim.

 2. Ayman Adanir

  iyi Gunler arabayla Turkiyeye giris yaparken Turk pasoportu ile mi yoksa Isvec pasaportu ilemi giris yapmamiz lazim veya cift vatandasligi olan bir kimse ne sekilde davranmalidir bu iki yil sureden faydanabilmesi acisindan aydinlatirsaniz cok memnun olurum Tesekkurler

  1. Ayman Adanır bey Türkiye’ye araba getirme konusunda vatandaşlığın hiçbir etkisi yok. Çifte vatandaş olanlar hangi pasaportunu kullanıyorsa onu göstermelidir. İster yabancı bir ülke isterse Türk pasaportu olsun hiç farketmiyor…

  1. Hasan

   Taner bey bu sene aracimi 2 yıllığına Türkiye’de birakmayi düşünüyorum.Ben 1 ay dan fazla kalamiyorum Türkiye’de.Benle beraber yurtdışnda ikamet eden eşim 2 yada 3 ay kaliyor memlekette.Benim uçakla geri dönmem durumunda arabayi eşime birakabilirmiyim.Yani eşim kullanabilirmi?
   Bu arada vermiş olduğunuz bilgiler icin teşekkür ederim.

  2. Evet sizinle birlikte giden eşiniz Türkiye’de arabanızı siz olmadan da kullanabilir Hasan bey !

   Ancak eşiniz dışında Türkiye’de yaşayan bir akrabanız ya da arkadaşınız kullanamaz..

Bir Cevap Yazın