Kızılay bombacısının, en genç kurbanı ana karnındaki 6,5 aylık bebek !

Öyle ölüler vardır ki,
ben onların öldüklerini düşündükçe,
vakit olur,
yaşadığımdan utanırım.

Nazım Hikmet

Kızılaya kızıl kanları akıtılan suçsuz günahsız insanlar…..
Öldürüldüklerinde hala ellerinde yaşlılık kartını, ekmek torbasını ya da ısırılmış simidini tutulu duran garibanlar….

İşçiler, memurlar,  çaycılar, taksiciler, öğrenciler, üniversiteliler, liseliler, işsizler, emekliler.  Buram buram halk kokan suçsuz günahsız, işinden, alışverişinden, gezintisinden halk otobüsüyle evine giden ya da durakta halk otobüsü bekleyen talihsiz vatandaşlar….

Karnındaki 6,5 aylık bebeği öldürülen Songül Bektaş ve eşi
  img_2742-1 

Adı: Adsız ! Ana karnında 6,5 aylık bir bebek (cenin).

Doğmayı bekleyen bir bebek terör vahşetiyle  daha dünyaya gözünü açmadan ana rahminde tanıştı.

Yeni doğacak yavrusu için alışverişe çıkan Songül Bektaş‘ın karnındaki 6,5 aylık bebeği de terör kurbanı olmuş. Yoğun bakımdaki annesi Songül Bektaş’ın hayati tehlikesi sürüyormuş.

Eşiyle birlikte 2,5 ay sonra doğacak olan bebekleri için alışverişe çıkan 25 yaşındaki Songül Bektaş yorulmuş ve Güvenpark‘ta bulunan bir banka soluklanmak için kısa bir süreliğine oturmuştu.

Babasından karaciğer nakli bekleyen Emre Çakar

Adı: Emre Çakar, 16 yaşında.

Karaciğer hastası bir lise öğrencisiydi. Organ nakli olmak için ailesiyle birlikte Kütahya’dan Ankara’ya taşınmıştı. Kendi gibi karaciğer hastası olan diğer 2 kardeşine annesi ve amcasından karaciğer nakli yapılmış sıra babasının bir parça karaciğerini vereceği Emre‘ye gelmişti. Bir kaç hafta içinde ameliyat olacak ve hayata tutunacaktı. Halk otobüsüne binmiş Balgat’taki evlerine gidiyordu.

Yetim büyüyen ve bir peri kadar güzel Destina Peri Parlak

Adı: Peri Parlak, 16 yaşında

Hayatının baharında olan Konya Karapınar’lı periler güzeli Destina Peri yetim büyümüştü. Annesi Peri’ye hamileyken ölmüştü babası ve Peri kızı babasının yüzünü hiç görmemişti. İlköğretim 10. Sınıf öğrencisiydi. Okulu’nda çok başarılıydı ve üniversiteye hazırlanıyordu. Otobüs durağında otobüs bekliyordu.

Genç basketbolcu Doruk Özdemir

Adı: Doruk Özdemir, 17 yaşında.

17 yaşındaki Doruk Yusuf Özdemir Ankara Altınel Genç Basketbol takımı kaptanıydı. Çalışkan ve terbiyeli kişiliğiyle çevresinde çok sevilen genç sporcu maç sonrası evine gitmek için durakta otobüs bekliyordu.

Ölüme de el ele giden Nusrettin Can ve kız arkadaşı Zeynep Gülsoy

Adları: Zeynep Gülsoy ve Nusrettin Can, 20 ve 21 yaşındalar

İkisi de Hukuk fakültesi öğrencileriydi. Mezun olunca adalet dağıtacaklardı. Nusrettin Can kız arkadaşı Hacı Bektaş’lı Zeynep‘le buluşmuş, birlikte el ele dolaşmış ve akşama doğru evlerine dönmek için Güvenpark önündeki otobüs durağında otobüs beklemeye başlamışlardı.

Ozancan Akkuş ODTÜ Elektronik mühendisliğine dereceyle girmişti.

Adı: Ozancan Akkuş, 19 yaşında

Gaziantepli Ozancan derslerinde çok başarılıydı. ODTÜ Elektrik ve Elektronik mühendisliğini dereceyle kazanmıştı. En yakın arkadaşını birkaç ay önceki Ankara garı saldırısında yitirmişti. Evine gitmek için otobüs durağında otobüs bekliyordu.

Berkay Baş ODTÜ Metalurji Mühendisliği’nde okuyordu.

Adı: Berkay Baş, 20 yaşında

Ankara’da yaşıyor, Üniversiteye gidiyordu. Ankara Polatlı’lıydı. Bir Memur çocuğu olan Berkay ODTÜ Metalürji mühendisliği öğrencisiydi.

Memurluk işine yeni giren Mehmet Alan bekardı

Adı: Mehmet Alan, 26 yaşında

26 yaşında, bekar ve Aksaray’lı olan Mehmet Alan MTA’da memurluk yapıyordu. Ev kadını annesi kanser hastası olan Mehmet’in babası da işçilik yapıyordu. Evine gitmek için halk otobüsüne binmişti.

Adı: Eyüp Ulaş, 42 yaşında

Gölbaşı’nda oturan ve Sıhhiye’deki bir çay ocağında çalışan 2 çocuk babası çaycı Eyüp, işten çıkmış belediye otobüsüyle evine gidiyordu.

Solda çaycı Eyüp Ulaş, sağda taksici Turgay Bulut

Adı: Turgay Bulut

Taksici Turgay Ankara Haymana’lıydı ve taksicilik yapıyordu. İşini bitirdikten sonra Güvenpark’a uğramıştı.

 kimlikleri tespit edilen 34 kişinin isimleri şöyle:

“Muharrem Çermik, Ayşe Bilgilioğlu, Fehmi Çetinkaya, Bağdat Çermik, Turgay Bulut, Perihan Çermik, Mehmet Yurtsever, Murat Gül, Hamide Sibel Çetinkaya, Sevinç Gökay, Erdem Soydan, Berkay Baş, Taner Kılıç, Kerim Sağlam, Sümeyra Çakmak, Ferah Önder, Feyza Acısu, Yaşar Durakoğlu, Kemal Bulut, Cemal Özdiker, Elvin Buğra Aslan, Oğuzhan Dura, Eyüp Ulaş, Destina Peri Parlak, Kemal Kalıç, Elif Gizem Akkaya, Zeynep Başak Gülsoy, Nevzat Alagöz, Ozan Can Akkuş, Atakan Eray Özyol, Mehmet Alan, Nusrettin Can Çalkınsın, Dorukhan Yusuf Özdemir, Mehmet Emir Çakır.”

Ne diyelim ?

Hepsi de nur içinde yatsınlar, ışıklar içinde uyusunlar…

Allah bunu yapanları, bu vahşete göz yuman sorumluları ve politikacıları kahretsin !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın