Charlie oldunuz. Paris oldunuz. Peki Ankara da olacak mısınız ? 

Ankara’da yaşayan 25 yaşındaki İngiliz bir müzisyen gencin korkunç Kızılay terör saldırısından etkilenip Avrupalıları kurbanlara merhamete ve empatiye davet eden, Avrupa’nın terör konusunda ki ikiyüzlülüğüne ve kendi dışındaki teröre karşı vurdumduymazlığına değindiği ve Türkiye’yi samimice sahiplendiği Facebook’taki içtenlikli ve ilginç yazısı hem Türkiye’de hem de dünyada dün günün konusu olmuş ve onbinlerce kişi tarafından beğenilip paylaşılmıştı…  

İşte size James Taylor’un İngilizce yazısının Türkçe tam metni:

” Türkiye’yi bilmeyenlere ya da bu patlamaların kendilerine çok uzak olduğunu düşünenlere sesleniyorum. Belki bu yazdıklarım gözlerinizi açar.

Bu akşam yaşanan patlama, şehrin en kalabalık bölgelerinden birinde, birçok otobüs durağının bulunduğu, insanların evlerine gitmeyi beklediği, gece eğlenmek için geldiği, oturup dinlendiği ve çay içtiği bir parkın hemen yanında gerçekleşti.

Bu Northampton’ın Drapery bölgesindeki Debenhams mağazasının önünde, Birmingham’da New Street’te ya da Londra’daki Piccadilly Circus kavşağında bir bomba patlamasıyla aynı şey.

Orada olduğunuzu düşünebiliyor musunuz? Her gün önünden geçtiğiniz yerlerin, her gün beklediğiniz otobüs duraklarının, her gün aşındırdığınız yolların yok edildiğini bir düşünün.  

Kurbanları düşünebiliyor musunuz? Otobüse yetişmeye çalışan gençleri, şehirde dolaşan yaşlıları, gülüşüp söyleşerek geçen uzun ve güneşli bir günün ardından taksi bekleyen insanları…

Şimdi bu insanların İngiliz olduklarını, saldırının da İngiltere’de yaşandığını düşünün. Her gün işe giderken gördüğünüz, tıpkı senin ve benim gibi normal ve neşeli insanlar. Aileler, polisler, öğrenciler, sanatçılar, çiftler… Belki arkadaşlarınız… Bu insanlar da onlardan farklı değil. Tek farkları Türk olmaları, o kadar.

  

Pek çok insanın düşündüğünün aksine, Türkiye, Orta Doğu değil. Ankara da bir savaş bölgesi değil. Tıpkı diğer Avrupa başkentleri gibi normal, modern, hareketli bir şehir. Ve Kızılay da bu kentin merkezinde, tam kalbinde bir meydan.

Londra’da, New York’ta, Paris’te yaşanan terör saldırılarına bakıp kurbanların acı ve yasını paylaşmak, onlara  üzülmek çok kolay. Peki, neden aynısı Ankara için geçerli değil? 

Ankara’nın bu şehirlerden hiçbir farkı olmadığını anlamadığınız için mi? 

Türkiye de Suriye, Irak ya da iç savaş halindeki diğer ülkeler gibi ağırlıklı olarak Müslüman bir nüfusa sahip olduğundan burada da durumun aynı olduğunu düşündüğünüz ve “O ülkeleri umursamıyorum, Türkiye neden umurumda olsun ki ?” dediğiniz için mi? 

Ankara’daki saldırıların sizi etkilediğini düşünmüyor ya da Paris ve Londra saldırılarından etkilenip hissettiğiniz acı ve üzüntüyü burası için de hissedemiyorsanız, belki de durup neden öyle hissetmediğinizi kendi kendinize sorgulamalısınız.

Türkiye, gerçekten harika insanların yaşadığı muhteşem bir ülke. Hayatımda hiç buradaki kadar hoş karşılanmamış, kendimi mutlu ve güvende hissetmemiştim.

Ankara son 18 aydır benim evim ve öyle olmaya da devam edecek.

Charlie oldunuz !

Paris oldunuz !

Peki Ankara da olacak mısınız ? “

James Taylor

Ankara’da yaşayan genç bir İngiliz müzisyen. 

Ne diyelim ?

Dün ben de  “Ben Ankarayım” dedim ve Facebook duvar resmimi değiştirdim !

Peki hepimiz birlikte amasız ve fakatsız “Biz Ankarayız” diyebiliyor muyuz ? 

TANER YILDIZ

Charlie oldunuz. Paris oldunuz. Peki Ankara da olacak mısınız ? ” üzerine bir yorum

  1. Haşmet özavcı

    Taner bey Sizi ilgiyle izliyorum emeğinize salık çok mükemmel paylaşımlarınız var.
    Gelelim Türkiyeye Paristeki saldırıda bizim DAVİDOĞLU adeta bir sığıntı gibi diğer liderlerin arasına sığınmaya çalıştı nasıl değer verdiklerini utançla izledim.Ankarada patlamalar oldu batıdan tık yok bu gün Belçikada oldu hemen ülke liderleri destek çağrılarına başlayıp terörü lanetler sözler sarfettiler.Neden bizim ülkemiz için aynı şeyleri yapmıyorlar?.Çünkü bu gün ülkemizin başına musallat olan sahte müslüman takımının tek işi Ortadoğuya müdahale edip teröre destekler vererek ülkeyi bu bataklığın içine soktular.Bizler bu ülkede huzur içinde Sünni,Alevi,gayrı müslim demeden sakin ve sessiz oturuyorduk mutluydukta.Ne zamanki bu AKePe denen melanet gurubu ve onun başı R.Tayyip Erdoğan FETÖ terör örgütüyle el ele kol kola ülkenin altını oymaya başladılar suçsuz insanları suçlu yapıp hapislerde çürüttüler bir korku cumhuriyeti yaratıp her türlü ahlakasılığı kural haline getirdiler işte ülkemiz o zaman batmaya başladı.Dı dünyada elbetteki bütün bu olanları görüp değerlendiriyor Emperyalizm ülkeyi bölüp kullanacağı uşak takımlarının ağzına bir parmak bal sürüp kardeşi kardeşe kırdırmaya devam ediyor.
    Daha söylenecek birçok neden var onun içinde asla dönüp Türkiyede suçsuz günahsız katledilen insanlar için birtek kelime söylemezler.Biliyorlarki kendilerinin kuklaları verdikleri görevleri yapıyor doğup büyüdükleri adam sınıfına konuldukları ülkelerini adeta bir lağım faresi gibi alttan,içten kemirip yok ediyorlar.
    Halk ne yapıyor hiç bir kısmı zaten hallerinden çok mutlu namaz kılan bir Cbaşkanları var onlara yetip artıyor yolsuzluk hırsızlık rüşvet vs. onları hiçmi hiç ilgilendirmiyor.ÇALIYOR AMA İŞTE YAPIYORLAR Duble yollar,Dünyanın en büyük havalimanı vs.

Bir Cevap Yazın