Türkiye Cumhurbaşkanı’nı Amerika’da Türkiye Dışişleri Bakanı karşıladı !

Mevlüt Çavuş’un yanında bir de Onbaşı varmış !

Etdoğan’ı havalanında Çavuşoğlu dışında başında genç bir onbaşının durduğu bir manga (10 er) askerden oluşan “Onur kıt’ası” sıfatıyla karşılamış !

Bakan eşleri dahil toplam 200 kişiyle 5 saatlik zirve toplantısını bahane edip yoksul halkın sırtından 5 günlüğüne Amerika’yı gezmeye gitmişler…

200 kişilik heyetin davetli olmadıkları için 5 günlük turistik Amerika tatilinin tüm yol, beslenme, konaklama ve ayrıca harcırahlarını devlet karşılayacakmış..

 ABD yönetiminin yüz vermediği ve havalanında karşılanması için temsilci göndermediği “Asrın lideri Erdoğan“ı, Amerikalıların yerine Türkiye Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Waşington büyükelçisi Serdar Kılıç coşkuyla karşılamış !   

Dünya lideri Erdoğan“ı uçağın merdiveninde karşılayan Türkiye Dışişleri bakanı Çavuşoğlu, “Amerika’ya hoşgeldiniz sayın Erdoğan” demiş!

 

Dünya lideri Erdoğan’ın Amerika’da karşılanmasında ‘genç bir onbaşı’ dışında hiçbir Amerikalı bakan ya da üst düzey bir yetkili hazır bulunmamış.

ABD’ye davet edilmek ve Obama ile görüşebilmek için aylardır çabalayan Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ni bahane yanında bir uçak dolusu ‘beleşci turist‘ordusuyla Amerika’ya gitmiş.

Erdoğan, ABDnin başkenti Washington’da kaldığı otel önünde bekleyen protestocular tarafından “Hırsız, katil, diktatör” sloganları ile protesto edilmiş.

 Özel emirle New Jersey’den otobüsle getirtilen ve otelin karşısındaki kaldırımda toplaşan AKP’li şakşakçılarda “Ant olsun ki milletin son sesi ustayı üzeni, üzeceğiz”, “Seni seviyoruz”, “Allah seni başımızdan eksik etmesin” yazılı pankartlarıyla yalakalık yapmışlar.

Erdoğan’a ziyaretinde “90 yıllık enkazı kaldırdık” diyen hatunu Emine Erdoğan, damadı Enerjik ve Talihli Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ‘Birşeycikten birşey olmaz” diyen Ailesinin Bakanı Sema Ramazanoğlu, Kindar Gençlik Bakanı ve şamar oğlanı Çağatay Kılıç ve Hazinesinin Bakanı Mustafa Elitaş, Antalya Belediyesi  Başsoğanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanı’nın en kalın borazanı İbrahim Kalın, Erdoğan’ın akıl danesi Jöleli Yiğit Bulut, Amerikalılara ‘Erdoğan’ı deliğe süpürmeyin kullanın‘ diyen Şeriatçı şeyh torunu Cüneyt Zapsu, borazancı başısı Anadolu Ajansı Müdürü Şenol Kazancı 5 romantik Amerikan gecesi yaşayabilmek için  geziye eşleriyle eşlik etmişler…   

Obama Erdoğan’la resmi görüşme yapmaya tenezzül etmeyip sadece o da belki zirve sırasında ayaküstü görüşecekmiş. 

Obama, Erdoğan’a ders vermek içinde gayrıresmi görüşmeyi Erdoğan’ın Türkiye ziyaretinde iktidar muhalifleri ve Demirtaş ile görüştüğü için çok kızgın olduğu yardımcısı Joe Biden ile yaptıracakmış !

Ne diyelim ?

90 yıllık Türkiye Cumhuriyetini ve devletini “enkaz durumuna düşürenler” utansın !

TANER YILDIZ

Türkiye Cumhurbaşkanı’nı Amerika’da Türkiye Dışişleri Bakanı karşıladı !” üzerine bir yorum

 1. ramazan

  FIRTINA ÖNCESİ (1)
  08 Nisan 2016
  Denizcilik tabiridir. “Meteorolojiden alınan bilgilere göre fırtını çıkabilir denizde bulunan tüm kaptanlar can ve gemi güvenlikleri için yakınınızda bulunan liman veya koylara sığınmaları rica olunur”. Karada yaşansa doğa olayı denizde daha etkilidir. Gemilerin alabora olmasına neden olur. Olay can kaybına da sebep olabilir.
  *
  Siyasete de fırtınalar yaşanır. Can kaybına neden olmaz ama huzursuzluğa, istikrarsızlığa neden olur.
  *
  Zarrab ile başladı serüven. Siyasetin yönü birden değişti. İran’lı genç bir iş adamı olan şahıs yasal olmayan yollardan altın ticareti yaparak uluslar arası suç işliyordu. Ülkede bunu rahatlıkla yapabilmek için bakan veya bürokratlar ile ilişkiye girmişti. Rüşvet veya hediye vererek engellerin kaldırılmasını sağlıyordu.
  *
  Bütün usulsüzlükler 17-25 Aralık 2013 tarihinde açığa çıktı. Olayda dört bakanın adı geçiyordu. Halk bankası müdürü de bürokrat olarak guruba müdahil olmuştu. Bilginin Gülen cemaati tarafından sızdırıldığı belirtildi. Bir darbe girişimi olarak değerlendirildi. Rüşvet olayı başka bir usulsüz ilişkiyi de ortaya çıkarmıştı. İktidar ve Gülen cemaatinin ilişkisi. Meclis bakanları akladı. Zarrab bir süre ceza evinde kaldıktan sonra tahliye oldu.
  *
  İran’a uygulanan ambargonun delinmesi amaçlı yapılan Altın ve döviz kaçakçılığını Zarrab gerçekleştirirken; İran vatandaşı Zencani de yasal olmayan petrol kaçakçılığını yapıyordu. Bunu yaparken zimmetine para geçiriyordu. İran’ın Amerika ile arasındaki anlaşmazlık çözüldükten sonra Zencani İran’da tutuklandı. İdamla yargılandı. Zerrab sıranın kendisine geleceği endişesiyle üç FBİ ajanı ile Muğla’nın Bodrum ilçesinde görüştü. Sonra da yakalanacağını bilerek Amerika’ya gitti. Orada tutuklandı.
  *
  Olaydan bir kaç gün sonra Cumhur başkanı Erdoğan Amerika’da yapılacak Nükleer güvenlik zirvesine katılmak için gidecekti. Hava alanından gazetecilerin “İran’lı iş adıma Rıza Zarrab’ın Amerika’da tutuklanması konusunda ne düşünüyorsunuz.” Sorusuna : Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan “Bu konu aslında ülkemizi ilgilendiren bir konu değil. Rıza beyin avukatları gerekeni yapar”. Cevabını vermişti.
  *
  Sayın Erdoğan’ın Amerika’da başkan tarafından kabul edilmeyeceği belirtilmişti. Dış işleri bakanı Joe Biden tarafından kabul edilecekti. Obama bu tutumu ile Cumhur başkanını Erdoğan’ın Amerika’ya gelmesini istemediği anlaşılıyordu. Konuşma yapmak Brooking enstitütüde yapmak istediği konuşma kabul edilmedi. Doğun gurubunun aracılığı ile bu bu talep kabul edildi. Katılan dinleyicilerin azlığı ekranın seyirci ve dinleyicilere çevrilmemesi, konuşma aralarında alkış seslerini az oluşundan anlaşılıyordu. İlk olumsuzluk Cumhur başkanının uçağının hava alanına inişinde yaşandı. Sayın Erdoğan’ı, Washington’daki Andrews Hava Üssünde, Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Washington Büyük elçisi Serdar Kılıç ve diğer ilgililer karşıladı. Bir ülke liderinin bu şekilde karşılanması yaşanacakların habercisi gibiydi.
  Ramazan Pilatin

Bir Cevap Yazın