Türkiye İsveçli 4 teröristi tutukladı !

Üçü Göteborglu olan IŞİD teröristleri, 30’lu yaşlardaymış..

Dün İsveç Dışişleri bakanlığı, IŞİD saflarına katılmak için Türkiye’den Suriye’ye geçmeye çalışan 3 İsveçli teröristin Mart ayı başlarında Gaziantep‘de yakalanarak tutuklandığını ve İsveç’e sınırdışı edilecekleri haberini doğruladı. img_8942Bir aydır Türkiye’de tutuklu tutulan 3 İsveçli terörist ve İsveç oturumlu 1 teröristi, Suriye’ye geçmeye çalışırlarken sınırda jandarmalar yakalamış ve İsveç’e sınırdışı edilmeleri için mahkemece tutuklanmışlar.

Konu hakkında İsveç’in Ankara Büyükelçiliği yazılı olarak bilgilendirilmiş.

İsveç Dışişleri bakanlığından Katarina Bydenius Türkiye’nin İsveçlileri tutukladığını doğrulamış ve şöyle demiş:

-“Üçü Göteborglu ve biri başka şehirli 30’lu yaşlardaki 4 İsveçli Türkiye’de tutuklu bulunuyorlar. Türkiye’nin resmi kurumlarıyla ilişki içindeyiz”.

SÄPO‘dan Fredrik Mildner‘in verdiği bilgiye göre 2012 ila 2015 yılları arasında 300 civarında İsveçli genç IŞİD‘e katılmak ve savaşmak için İsveç’ten Suriye’ye gitmiş ve bunların 135’i İsveç’e geri dönmüş, 44’ü ise çatışmalarda öldürülmüş.

Bu son olayla birlikte bunun bir ilk olmadığı, Türkiye’nin daha önceleri de birçok kez Suriye’de IŞİD saflarında savaşmak için Türkiye’ye giden onlarca İsveçli teröristi yakalayıp, memleketleri İsveç’e sessizce sınırdışı ettiği de ortaya çıkmış oldu. 

İsveç’te yeni terör yasası !

İsveç’te yeni çıkarılan “terör niyetli gezi” yasasıyla, terör amaçlı yolculuk yapmak yasaklandı ve 2 yıla kadar hapis cezası gerektiren bir suç oldu !

Yasa yarın 1 Nisan‘dan itibaren yürürlüğe giriyor.

Terör amaçlı gezi yasasının mimarı Adalet bakanı Morgan Johansson bugün yasayı savunmuş ve şöyle demiş:

-“Böyle bir yasaya ihtiyaç vardı. Şimdi yasal boşluk bir ölçüde giderilmiş oldu. Daha önceden elimizde böyle bir yasa olsaydı belki de kimi terör eylemleri önlenebilir ya da terör amaçlı yapılmış çoğu seyahat engellenebilirdi.

Daha önce yasal boşluktan dolayı polis bu kişilere karşı pek bir şey yapamıyordu. Bu yasa polisesoruşturma açma, şüphelileri gizlice dinleme ve takip etme imkanı vermektedir. Bunun sayesinde terör gezisi niyetli kimseler hakkında önceden seyahat yasağı konulabilecektir. Bunun için tanık ifadeleri ya da toplanan istihbarat bilgileri yeterli olacaktır..”

İsveç adalet bakanı Morgan Johansson.

Her ne kadar yasanın asıl hedefi IŞİD ve siyasal İslamcı terör örgütleri olsa da, yasa kağıt üzerinde her çeşitten tüm terör örgütlerini kapsıyor.

Bu yeni yasal değişikliğin IŞİD dışındaki  BM ve AB tarafından terör örgütü olarak tanınıp sınıflandırılan örneğin PKK’nınsaflarına katılıp Türkiye’ye karşı savaşmak niyetiyle İsveç’ten Irak, Suriye ve Türkiye’ye giden gençlere şimdilik uygulanmayacağı ve sadece IŞİD teröristlerinin peşine düşüleceği sanılıyor.

Bu yasaya göre aşağıdaki suçları işleyenler 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacaklar.

 Terör niyetli eğitim almak, vermek ya da kampa katılmak, terör eylemine hazırlanmak ya da terörist eyleme katılma amacıyla yolculuğa çıkmak ya da terör amaçlı gezi yapmak yasaklanmış suçlar kapsamına alındı.

Ayrıca hangi gerekçeyle olursa olsun terör eylemi niyetiyle yapılan bir yolculuğu ya da bir terör eylemcisini finanse etmek, terör destekçisi bir gruba ya da derneğe para yardımı yapmak ya da para toplamak da yasaklı suç oldu.

Ne diyelim ?

Çok yerinde ve gerekli bir yasa çıkarılmış ama epey de geç kalınmış !

Umarım bu yasa ister sağcı ya da solcu, isterse dinci ya da laik olsun, amacına ulaşmak için masum insanların ölümüne yolaçan şiddet eylemlerini bir yöntem olarak seçen ve terör eylemlerini benimseyip yücelten ve bu amaç doğrultusunda İsveç’te adam devşirip para toplayan tüm terör örgütlerinin hiç biri ayırd edilmeden uygulanır !

TANER YILDIZ 

Türkiye İsveçli 4 teröristi tutukladı !” üzerine 2 yorum

  1. erkan

    taner bey baslikta demissiniz teror amacli yolculuk nerden bilecekler yapilan yolculugun teror amacli oldugunu?

    1. Erkan bey, Adalet bakanının dediğine göre SÄPO’nun aldığı istihbarat bilgilerinden, tanık ifadelerinden ve vatandaşlardan polise gelen ihbarlardan öğreneceklermiş seyahatin ne amaçla yapıldığını..

Bir Cevap Yazın