İsveçliler bu yıl Türkiye’ye niçin gitmeyecekler ?

Türkiye’de tatil yapması beklenen İsveçli turist sayısında görülmemiş bir rekor düşüş bekleniyormuş !

Türkiye bu yaz İsveçli turistlerinin yarısını, turizmde en büyük rakipleri Yunanistan ve İspanya’ya kaptırmış !

Bu yıl yaz tatilinde Türkiye’ye gidecek olan İsveçli sayısında %40 oranında rekor azalış olacakmış. Yani bir başka deyişle önceki dönem de Türkiye’ye giden her 10 İsveçliden 4 ‘ü bu yaz Türkiye’ye gitmekten vazgeçmiş.

İsveç’in en büyük turistik gezi şirketi Fritidsresor‘un da sahibi olan dev turizm holdingi  TUI Group genel müdürü Fritz Joussen ‘de bu yılki rekor düşüşü doğrulamış ve şöyle demiş :

-” Terör saldırıları turizme çok kötü darbe vuruyor. Bu dünyanın her yerinde de olabiliyor ve tabii ki turistlerimizi  ürkütüyor. Üstesinden gelmemiz gereken önemli bir sorunla karşı karşıyayız” .


Sadece İsveç’ten Türkiye’ye gezi düzenleyen Turkietresor sözcüsü ve pazarlama müdürü  Viveka Björkman ise henüz kayda değer bir iptal görmediklerini, kapasitelerini de azaltmadıklarını ancak ara sıra endişeli müşterilerinden telefon aldıklarını belirtmiş ve  şöyle demiş:

-” Biz Dışişleri bakanlığının tavsiyesine göre hareket ediyoruz. Biz de aynı bakanlık gibi tıpkı Avrupa’nın diğer turistik şehirlerine olduğu gibi Türkiye’dekilere de seyahat edilmesinde şu an fazla bir risk ve sakınca görmüyoruz. Ayrıca maalesef şu an dünyanın her yerinde böyle huzursuzluklar olabiliyor. Bugün burada İsveç’te de olabilir.”

Türkiye’deki huzursuz ortam gerekçesiyle İsveç’in en büyük dört turizm şirketi; Vingresor, Fritidsresor, Ticket ve Apollon Türkiye gezilerinin üçte birini şimdiden bu yılın programından çıkarmışlar.

Turizmciler bu nedenle, Türkiye’de tatil yapmaktan korkmayanların bu yaz çok lüks otellerde normal otel fiyatına, kelepir tatil yapabileceğini söylüyormuş. Turist sayısına bağlı olarak otel fiyatları da düşmüş.

Türkiye dar gelirli çocuklu ailelerin çokca tercih ettiği bir tatil ülkesiydi. Türkiye’de tatil yapan 2 isveçli çocuk..

Son turizm verilerine göre 2 milyondan fazla İsveçlinin tercih ettiği İspanya’dan sonra 728 bin turistleen çok gidilen ikinci ülke olan Türkiye, bu yaz İsveçli turist pazarının neredeyse yarıya yakınını Yunanistan‘a ve İspanya‘ya şimdiden kaptırmış durumdaymış.

Türkiye, son 5 yıldır İsveçlilerin tartışmasız en favori tatil ülkesiydi. Türkiye, İsveçli turist ziyaretinde her yıl rekorunu artırarak yenilemiş ve 750 bine dayanarak , İsveçlilerin tatilde en çok gittikleri ülke sıralamasında İspanya’dan (2 milyon yüz bin) sonra ikinci sırayı birkaç yıldır garantilemişti.  Çocuklu aile dostu, yeni yapılmış ve çok ucuza herşey dahil lüks otelleri ve halkının konukseverliğiyle Türkiye, İsveçlilerin uzun yıllardır müdavimi olduğu İtalya, Fransa ve Yunanistan gibi turizm devlerini geride bırakmıştı.

İsveçliler İstanbul dışında özellikle Side, Alanya ve Marmaris‘i tercih ediyorlardı. İstatiklere göre Türkiye’yi daha çok ortalama yıllık geliri en düşük olan dar gelirli İsveçli aileler (yıllık 598 bin kr) tercih ediyormuş ve İsveçliler yurtdışı tatillerinde en az harcamayı da yine Türkiye’de (7500 kr) yapıyorlarmış.

Bu yaz Türkiye’ye gitmekten vazgeçen İsveçlilerin en çok tercih ettiği yerler ise alışık oldukları Yunanistan’ın Rodos ve Girit adaları ile İspanya’nın Mallorca ve Kanarya adaları olmuş. Türkiye’ye yapılan rezervasyonlar çığ gibi düşerken söz konusu Yunan ve İspanyol adalarına yapılanlar ise çığ gibi artmış!

Türkiye tatillerinde gün batımı pozu veren İsveçli gençler..

Peki İsveçli turistler bu yaz Türkiye’ye niçin gitmiyorlarmış ?

Çünkü korkuyorlarmış !

Türkiye’de yaşanan terör saldırıları ve ülkenin yönetiliş biçimi İsveçlileri ürkütüp korkutuyormuş.

Çünkü İsveçliler son bir yıldır Türkiye adlı rengarenk tabloya uzaktan baktıklarında şunları görüyorlar ve irkiliyorlar:

Türkiye’nin beyni olan Ankara’da ve kalbi olan İstanbul’da ard arda patlatılan bombalar !

Güneydoğu’daki kanlı çatışmalar ve arkasında bıraktığı iç savaş benzeri yıkıntılar !

Ülkenin her yanına serseri mayın gibi dağılmış ve kontrolden tamamen çıkmış perişan durumdaki 3, 5 milyon Suriyeli mültecinin yarattığı güvenlikle ilgili sorunlar !

Sürekli pompalanan karşılıklı Türk – Kürt nefret söylemi, tırmanan terör tehdidi ve yaratılan iç savaş çıktı çıkacak havası !

Gün geçtikçe sertleşen ve kendi halkına baskı ve şiddet uygulamaktan hiç çekinmeyen otoriter bir yönetim görüntüsü !

Gittikçe yükselen insan hakları ve ifade özgürlüğü ihlalleri ve kısıtlı demokratik ortamı !

Kısıtlanmaya çalışılan kadın hakları, kadın ve çocuğa yönelik şiddet eylemleri !

Bu arada şunu da belirtmeliyim; bu zamana kadar çok şükür ki Türkiye‘de hiçbir İsveçli terör kurbanı olmadı.  Ama Paris ve Brüksel‘deki terör saldırılarında ne yazık ki 4 masum İsveçli öldürüldü !

Ne diyelim ?


Hükümetin yaptıklarının faturası maalesef Türkiye halkına kesiliyor. Türkiye’de turizm sektöründe çalışan ve çoğu güneydoğulu olan yüzbinlerce yoksul insan ya da küçük işletmeci işinden ve ekmeğinden oluyor. 


Türkiye’de yaşanan tüm bu olumsuzluklar İsveç gazete manşetlerinde ve TV ekranlarında en öndeki yerini her zaman koruyor. Sıradan bir İsveçli gazetesini eline aldığında her gün Türkiye’ ile ilgili mutlaka olumsuz bir haber okuyor, Tv’ haberlerinde her akşam yıkıntıları izliyor, işyerindeki radyosunda tartışmaları dinliyor. Türkiye’deki terör olayları ya da insan hakları ihlali haberleri sistematik ve otomatik biçimde sürdürülüyor !


Bu haberlerin çarpıtılmış, kasıtlı, tek taraflı ya da uydurulmuş olması pek bir şeyi değiştirmiyor, Türkiye’ye ilişkin olumsuz hava yine esmeye devam ediyor. İnsanlar bunlardan çok kötü etkileniyor. 

İsveç’te Türkiye’nin adı sadece ; Canlı bombalar,  IŞİD’li teröristler, Türkiye’den İsveç’e akın eden onbinlerce Suriyeli mülteciler, öldürülen Kürtler, dövülen göstericiler, tutuklanan gazeteciler, işkenceci polisler, iktidar delisi siyasetçiler, baskıcı yöneticiler, yolsuzluk ve rüşvetler, insan ve uyuşturucu kaçakçısı çeteler, namus uğruna işlenmiş cinayetler, koca dayağı yiyen eşler, hayvanlara yapılan eziyetler, çocuk yaşta evlilikler, çocuk işçiliği ve çocuk dilenciliği gibi ne kadar gerilik ve ilkellik varsa onunla birlikte anılıyor.

Özellikle son bir yıldır Türkiye denilince İsveçlinin aklına öncelikle işte bunlar geliyor.

İsveçlinin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız ?


TANER YILDIZ 

Bir Cevap Yazın