Avrupa’nın beğenmediği Suriyeliler Dikili’ye geri gönderildi !

“Al gülüm Avroyu – Ver gülüm Suriyeliyi” anlaşması uyarınca AB’nin ilk Suriyeli kafilesi bugün Türkiye’den kiralanan 2 gemiyle Midilli adasından  Türkiye’ye getirilmiş. Karşılama töreni ustası Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avru’dan Türkiye’ye postalanan Sığınmacılarını Dikili limanında karşılamamış ! Yunanistan bu sabahtan itibaren  şişme botlarla ölümü göze alarak Ege Deniz’in de boğulmadan Yunan adalarına geçebilen mültecilerini, AB namına Türkiye’de depolamaya  başlamış.   

Yunanistan’ın Midilli (Lesvos) adasından bu sabah saat 06.00 da Yunan sahil güvenlik botları eşliğinde kalkan ve kaçamasınlar diye kapalı bölümlerine konulan  136 adet istenmeyen mülteciyle yüklü 2 gemi bu sabahın erken saatlerinde İzmir Dikili limanına yanaşarak sorunsuz olarak boşaltmış !

Çoğu verem ya da başka bulaşıcı hastalık taşıyan perişan bir Suriyeliyi, bir suçlu gibi kolundan tutarak Türkiye’ye atılması için gemiye bindiren Yunan sivil polisi boynu bükük Suriyeli’den korunmak için ağzına maske takmış…

 Karşılama törenlerine düşkünlükleriyle tanıdığımız hiç bir bakan ya da üst düzey yetkilimiz Yunanistan’ın yolladığı Suriyelilerini karşılamamış.  

Dikili’de günlerdir Suriyeliler için çadır kuruluyor.
 Suriyeliler , Dikili halkının bir süredir sürdürdüğü protestolara rağmen şirin ilçede bir kaç gün içinde acil olarak kurulan çadır kente yerleştirilmiş. Yani bir başka deyişle AB’nin üste avro ödeyerek bize bağışladığı 136 Suriyeli fidan, İzmir’in Dikili’sine bugün dikilmiş !  İçişleri bakanlığı Avrupa’nın gönderdiği Suriyeli mültecileri, AB parasıyla Ege kıyılarında Kuşadası ve Bodrum‘da oluşturacakları geri kabul merkezlerine gelenler ile Çeşme ve Dikili‘de kuracakları mülteci kamplarında depolayacaklarını ancak Afganistanlı, Iraklı,Pakistanlı ve Bangladeşli olanlarını da nasıl ve hangi imkanla edeceklerse ülkelerine sınırdışı edeceklerini açıklamış !  Ne diyelim ?Vah ki ne vah  hem anlı ve şanlı Türkiye’ye hem de zavallı ve ağlamaklı Suriyelilere…

Daha birkaç gün önce kapalı kapılar ardında imzalanmış şaibeli anlaşmayla Türkiye’de kurulacak olan dev Mülteci Fabrikası’nın temel atma işi bugün törensiz olarak yapılmış ve Avrupa’dan üste para alınarak getirtilen ilk parti  136 Suriyeli tuğlayla fabrikanın ilk duvarı da böylece örülmüş olmuş.

İki tarafında çok işine gelen bu al gülüm ver gülüm anlaşmasının bu kadar hızlı ve hevesli olarak uygulanması beni hiç şaşırtmadı !

Sizi şaşırttı mı bilmem !

TANER YILDIZ

Avrupa’nın beğenmediği Suriyeliler Dikili’ye geri gönderildi !” üzerine bir yorum

  1. misterfa

    Avrupa Türkiyeyi kendinin Cöp tenekesi yapti. Dürüsleri aliyor Yamuklari Türkiyeye iade ediyor. Üzerine birazda Para. Afferin ERDOGAN!

Bir Cevap Yazın