İsveç’in ‘Aslan Sosyal Demokratları’ndan dev sosyal yatırım !

OKUL, SAĞLIK VE SOSYAL BAKIM HİZMETLERİNE 10 MİLYAR KRON YENİ YATIRIM YAPILACAK !

30 bin kişi kamu sektöründe yeni açılacak kadrolu işlere alınacak !

İsveç’i İsveç ve Sosyal demokratları da Sosyal demokrat yapan, İsveç toplum düzeninin ana omurgasını oluşturan ‘İsveç refah toplumu modeli’ne tekrar geri dönülecek. 

Önceki Sağcı koalisyon hükümetinin bazı hastane ve sosyal hizmet kuruluşlarını özelleştirmeleri ve sosyal haklara getirdikleri sert kısıtlamalarla büyük yara almış olan ve refah toplumu düzeninin temel kurum ve kuruluşlarına uzun bir aradan sonra tekrar yüklü tutarda yatırım yapılarak, İsveç modeli yeniden canlandırılacak…

  İsveç Sosyal demokratları esas güçlerini aldıkları geleneksel Sosyaldemokrat politikaları olan; dar gelirli halkı, çalışanı ve eşitliği gözeten, sınıflı toplum yapısını ve gelire dayalı ayrıcalığı reddeden, herkesin bir işi ya da uğraşı olması ve buna bağlı geliri olmasını öngören İsveç sosyal refah modeli ni bugün açıkladıkları sosyal yatırım paketiyle yeniden sahiplenmiş oldular.

img_9009
Solda Yeşiller sözcüsü ve başbakan yardımcısı Gustav Frolin, ortada Başbakan Stefan Lövfen, sağda Maliye bakanı Magdalena Adersson

İsveç’in Kırmızı -Yeşil hükümetinin başbakanı Stefan Lövfen yanına ortağı Çevre partlsi sözcüsü Gustav Frodlin‘i, dürüstlüğü ve ilkeliliğiyle tanınan sağ kolu Maliye bakanı Magdelena Andersson‘u alarak bahar bütçesi döneminde ‘refah toplumu’na taptaze 10 milyar kron yatırım paketi hazırladıklarını  açıkladı.  

Yeni okullar, çocuk yuvaları, çocuk sağlığı klinikleri, sağlık ocakları ve hastaneler yapılacak. 

Binlerce yeni sosyal hizmet uzmanı, öğretmen, sağlıkçı, hasta bakıcısı, çocuk bakıcısı, yaşlı bakıcısı işe alınacak. 

Bu amaçla Kamu sektöründe tam mesaili 30 bin yeni iş kadrosu açılacak. 

 Bu yüklü yatırım parasının tamamı sosyal hizmet ve okullardan sorumlu belediyelere ve hastane ve sağlık hizmetlerinden sorumlu İl Meclislerine verilecek. Belediyeler ne kadar çok mülteci ve yeni gelmiş göçmen almışsa o kadar çok bu yatırım pastasından pay alacak.

  

İsveç’in uzun yıllar içinde geliştirdiği ve diğer ülkelerin de ilham kaynağı olarak yararlandığı ve son on yılda sağcı koalisyon hükümeti tarafından parça parça rafa kaldırılan ‘eşitlikçilik, dayanışmacılık ve paylaşımcılık temel ilkelerine dayanan “İsveç refah toplumu modeli” tozlu raflardan indirilip çağdaş toplum formatında güncellenerek yeniden uygulamaya konulacak.

 Kırmızı Yeşil hükümet bu sosyal refah yatırımlarını muhalefette bulunan ancak hükümete dışarıdan destek veren  Sol parti Vänsterparti‘nin bahar bütçesinin Meclis oylamasında vereceği destekle yapacak… Sol parti Başkanı Johan Sjöstedt kendilerinin görüş ve önerilerinin de gözetilerek uzlaşmayla hazırladıkları söz konusu yatırım paketine destek vereceklerini ortak bir yazıyla açıklamıştı. 

10 milyarlık sosyal refah yatırımın finansmanının bir bölümünü geçen yıl 100 milyar kron kar açıklayan bankalardan alınacak özel bankacılık vergisinden gelecek olan gelir oluşturacak…

 Ne diyelim ?

Hükümeti bu kararından dolayı ayakta alkışlıyorum !

Ve nihayet yanlarında ‘Refah Toplumunu İhya Paketi’ hediyesiyle evlerimize bugün konuk olan  İsveç’in Aslan Sosyal Demokratlarına tekrar hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz ‘kamrater’ diyorum !

TANER YILDIZ 

Bir Cevap Yazın