Temizlik medeniyetten gelir !

İsveç’te bahar temizliği ilk önce cadde ve sokaklarda başlar… 

Bugün bizim sokağı silip süpürüp pırı pırıl parlatan hamarat temizlikçimiz “Sarı Kız “işbaşında !

Bugünler de Stockholm’un cadde ve sokakları temizlik araçlarıyla dolu olur.  

Bu araçlar da, aynı tomurcuklanan ağaçlar ve filizlenen çiçekler gibi baharın geldiğini müjdelerler, 6 aydır kutup karanlığında içi kararıp teni beyazlaşmış ve güneş hasretiyle yanıp kavrulmuş, doğa düşkünü  isveçlilere ! 

Ağır abiler ise Sarı Kız’ın peşinden giderler !

Kış ayları boyunca her kar temizleme sonrasında insanların ayakları kaymasın diye küçük becerikli araçlarla kaldırım ve sokaklara özenle ve ince ince serpiştirilen İsveç’e özgü mini minnacık taş kırıntıları, etrafına renkli ışık saçarak ve ritmik ezgiler yayarak birbirinin ardı sıra dizilen ve bir kaplumbağa hızıyla ilerleyen, sarı renkli bu teknoloji harikası hamarat temizlikçiler, Stockholm’un irili ufaklı tüm kaldırımlarını, sokaklarını ve caddelerini bir güzel silip süpürüp,  pırıl pırıl temizlerler…

Araçlarda da sürücüsü dışında başkaca kimse bulunmaz.     Sokak temizliğinden sonraki haftada ise  önceden belirlenip herkese bildirilen hafta sonu bir günün belli bir saatinde, evinin önünü, küçücük bahçesini ve evlerin arasında bulunan küçük çocuk parkı, çamarşırhane, toplantı ve buluşma lokali, açık araba parkı gibi ortak alanları ve çevresini hep birlikte imeceyle temizlerler. 

Temizlik sırasında hele hava da güneşliyse eğer, birkaç tanesi toplaşıp – ki özellikle kadın olanları – kimi komşular hakkkında ayaküstü dedikodu yaparlar, yanlarından bir başka komşu geçerken de dedikodu yaptıkları duyulmasın diye hemen susarlar ve ellerindeki küçük tırmık ya da fırçalı süpürgeleri temizlik yapıyormuş gibi hafiften hafiften yere sürtmeye başlarlar !  

İsveç’e ilk gelen yabancının ilgisini çekenlerden birisi sokakların ve çevrenin düzenliliği dışında aynı zamanda tertemiz olmasıdır. Bu düzenlilik ve temizlilik çoğu kimsede hayranlık uyandırır. 

Çünkü İsveçliler sokaklarını ve çevreyi pek kirletmezler, kirleteni görünce de kibarca söylemekten de çekinmezler…

Köpeğini gezdiren İsveçli mutlaka yanında bir küçük naylon torba bulundurur ve köpeğinin pisliğini sokakta bırakmaz. İsveçli elindeki ufak tefek çöpünü genellikle sokağa ya da çevreye hiç atmaz !

Yolda giderken muz yemişse kabuğunu kıvırır çantasına ya da cebine koyar ve uygun mesafeli aralıklarla her tarafta bulunan küçük çöp kutularından birini görünce de hiç üşenmeden gider çöpe atar ! Çoğumuz buna birçok kez tanık olmuşuzdur…  

Ne diyelim ?

Bir şehrin medeniliğinin en belirgin göstergesi sokaklarının ve ortak yaşam alanlarının düzenli ve temiz olmasıdır.

Sanırım dünyanın en temiz sokak ve caddeleri de İsveç’in şehirlerinde görülebilir !

Temizlik imandan gelir derler ama gel gör ki İsveçlilerin nerdeyse yüzde 80’i imansızdır ! Yüzde 90’da kiliseye gitmez !

Ne dersiniz ?

Temizlik imandan mı yoksa medeniyetten mi gelir ?

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın