İsveç Pasaportu alma hakkı kısıtlandı !

İsveç pasaportu çıkarttırma hakkına kısıtlama getirildi ve kimi kuralları değiştirildi.

Artık karaborsada İsveç pasaportu satın almak zorlaşacak !

15 Nisan’dan itibaren artık hiç kimse önceden olduğu gibi canı istediği zaman ve canı istediği sayıda  İsveç pasaportu alamayacak !

İsveç pasaportu hırsızlığı ve karaborsada yüksek paralar karşılığında ikinci el satışıyla baş edemeyen İsveç hükümeti, çareyi pasaport kurallarını sertleştirmekte ve pasaport alma sayısına kısıtlama getirmekte buldu.

Yeni pasaport kuralları kısaca şunlar:

5 yılda en fazla üç pasaport !

Süreyle ve ülkeyle sınırlı geçici pasaport !

12 yaşından küçüklere en uzun 3 yıl süreli pasaport !

İsveç pasaportu çıkartma kurallarında değişiklik yapılarak  önümüzdeki hafta 15 Nisan’dan itibaren sertleştirildi. Buna göre artık 12 yaşından büyük bir İsveç vatandaşı, 5 yıllık bir süre içerisinde en fazla 3 kezpasaport alabilecek.  Pasaport geçerlilik süresi önceki gibi yine  en uzun 5 yıl olacak.


Geçici pasaportların (Provisoriskt pass) hem süresi kısıtlamalı olacak hem de geçerliliği gidilecek olan belli bir ülkeyle sınırlı olacak. Geçici pasaport almak isteyen kişinin eğer halen normal bir pasaportu varsa iptal edilecek ve artık geçersiz olduğu tüm ülkelere bildirilecek.

Bir başka değişiklik ise 12 yaşından küçük çocuklara verilen pasaportlarda yapılan süre değişikliği. Buna göre artık 12 yaşından küçüklere verilen pasaportun süresi en fazla 3 yıl düşürüldü. Bu yeni kuralın gerekçesi ise hem çocukların yüz görünüşünün hızlı değişimi hem de pasaportun kötüye kullanılmasının önüne geçmek.   İsveç pasaportu vizesiz gidilebilen ülke bakımından Almanya’dan bir ülke eksiğiyle (176 ülke) dünyanın en güçlü ikinci pasaportu olduğu için organize suç örgütleri ve insan kaçakçıları tarafından çok aranan ve altın değerinde olan bir belge.

Çalıntı bir İsveç pasaportu karaborsada sahibinden en az 10 bin krona insan kaçakçılarından ise 80 bin krona kolaylıkla alıcı buluyor ve satılıyormuş.

2013 yılında çalınmış ve kaybolmuş pasaport sayısı ve ülkesi:

Almanya 477 bin

Danimarka 195 bin

İsveç 177 bin

Norveç 140 bin

Finlandiya 44 bin

  
Sadece 2013 yılında İsveç polisine 177 bin pasaport hırsızlığı ve pasaport kaybı bildirimi yapılmış.
Polis kaynakları bu kadar çok pasaportun 1 yıl içinde çalınmasının ve kaybedilmesinin normal olmadığını, bunun büyük bir bölümünün karaborsada satıldığından ya da Avrupa’ya gelmek isteyen akrabalara ‘hediye edildiğinden’ şüpheleniyormuş.

Çalıntı ve hediye edilmiş İsveç pasaportlarıyla özellikle Ortadoğu ülkelerinden binlerce kişinin Avrupa ülkelerine sığınma ya da başka amaçla giriş yaptığı sanılıyormuş…

Ne diyelim ?

İsveç pasaportunun kötüye kullanıldığı uzun yıllardır herkesçe bilinen bir gerçekti.

Aslında dürüst bir vatandaş açısından bu yeni değişikliğin getirdiği herhangi bir kısıtlılık ya da zorluk yok. 

Satmadıktan ya da birisine hediye etmedikten sonra 5 yıl içinde 3 pasaport bir kişiye yeter de artar bile !

Pasaportunuzu iyi saklayın ve sağlıcakla kalın !


TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın