İsveç’teki gurbetçiler de aile indiriminden yararlansın !

TC Stokholm Büyükelçiliği’ne
THY Stockholm Şubesi’ne
İsveç kamuoyuna

“KULU” TC-JSL A321

İSVEÇ GURBETÇİLERİNİN ORTAK TALEBİ

THY ayrımcılık yapmasın !

İsveç’teki gurbetçiler de THY aile indiriminden yararlansın !

Türkiye Cumhuriyeti başbakanı sayın Davutoğlu’nun yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için Türkiye Genel Seçimi öncesinde Avrupa’da verdiği en önemli seçim vaadi olan “Gurbetçilere Aile İndirimli Uçak Bileti” uygulaması seçimden sonra Avrupa’ya yönelik olarak  başlatılmıştır.

Ancak bu hak diğer Avrupa ülkelerindeki gurbetçilere tanınırken, İsveç’te yaşayan gurbetçilerimiz bu aile indirimi uygulamasından hiçbir neden ve gerekçe gösterilmeden ve bize göre tamamen keyfi olarak “kapsamdışına” çıkarılmıştır. Haksızlık örneği bu keyfi dışlanmayı ve ayrımcılığı kınıyoruz.

Diğer Avrupa ülkelerindeki gurbetçilere tanınan bu “aile indirimli uçak bileti” imkanından İsveç’te yaşayan bizler de yararlanmak istiyoruz.

Bilindiği gibi Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaşayan gurbetçiler “yüzde 20 aile indirimli uçak bileti” imkanından halen yararlanabilmektedir ama İsveç’te yaşayan gurbetçilerimiz bizim de bilmediğimiz ve açıklanmayan bir sebeple bu hak ve imkandan mahrum bırakılmıştır.

İsveç’teki THY bürosu yurtdışındaki en eski bürolarından birisidir.

THY, burada yaşayan gurbetçilerimizin uzun yıllara dayanan vefakarlıkları, fedakarlıkları ve sadakatları sayesinde 40 yıldır İsveç’te tutunabilmiş ve son 5 yıldır da İsveç’ten Türkiye’ye uçuşlarda tekel konumuna yükselebilmiştir.

THY yıllardır Avrupa’da en yüksek fiyatlı biletlerini her zaman sadece İsveç’te satabilmiştir. Bilinmelidir ki THY, İsveç’teki vatandaşlarımıza uçakları Türkiye’ye bomboş gidip geldiği zamanlarda bile indirimli bilet satmamıştır.

Başkent Stockholm’dan direk tarifeli sefer düzenlenmeyen tek başkent Ankara‘dır. Afrika’nın adını ilk kez duyduğumuz kimi şehirlerine bile direk uçan ve reklamlarında “Milli havayolunuz ! ” sloganını bolca kullanan THYnin, Türkiye’nin başkentine direk uçuşu yoktur. İsveç’te yaşayan gurbetçilerin yüzde 90’ından fazlası tatilde İstanbul’a değil Anadolu’daki şehirlere gitmektedir.

İstanbul aktarmalı uçuşlar özellikle yaşlı, hasta ve engelli vatandaşlarımız için tam bir eziyet olmaktadır. Aktarmalı, eziyetli ve havaalanında uzun süreli beklemeli olmasına rağmen bilet fiyatları Avrupa’daki aynı mesafeli şehirlere göre birkaç kat daha yüksektir.

Son yıllarda uygulamaya konulduğu söylenen sınırlı sayıdaki promosyonlu biletlerden de hiçbir zaman gurbetçilerimiz değil, THY ve belli çevrelerle özel ilişkisi ve bağlantısı olan sınırlı sayıda torpilli kişiler yararlandırılmıştır. Bunun böyle olduğuna çoğu gurbetçimiz defalarca tanık olmuştur.

THY, SAS’ın Türkiye seferlerini durdurması sonrası bunu fırsat bilip İsveç’te elde ettiği tekel konumunu istismar etmiş ve örneğin geçen yıl yaz aylarında Türkiye’ye gitmek isteyen gurbetçilerimiz bir ekonomi sınıf biletine 8500 kron gibi inanılmaz fahiş ücret ödemek zorunda bırakılmıştır.

Yaz tatilinde 6 kişilik ailesiyle birlikte Türkiye’deki yaşlı anne ve babasını görebilmek amacıyla tıka basa doldurulmuş ekonomi sınıfı bir uçakla yolculuk edebilmek için THY’na yaklaşık 50 bin kron sadece kuru bilet parası ödemek zorunda kalan gurbetçilerimiz olmuştur.

Halbuki aynı tarihlerde aynı THY, Avrupa’nın diğer ülkelerinden Türkiye’ye ya da Afrika’ya belki de birkaç yüz krona yolcu taşıyordu ! Yine aynı zamanlarda bu paranın yarısına Amerika ya da Kanada gibi okyanus ötesine yolculuk yapılabiliyordu.

THY tüm bunlardan dolayı İsveç’teki vatandaşlarımıza çok şey borçludur. Şimdi bu birikmiş borcunu gurbetçilere ödeme zamanı gelip çatmıştır.

AKP, İsveç’te önceki Türkiye seçiminde açık ara ikinci olmuşken, son seçimde Başbakanın bu “aile indirimli uçak bileti” sözüne güvenip oy veren gurbetçiler sayesinde oylarını ikiye katlayarak İsveç’te birinci parti olmuştu.

Seçim öncesi verilen bu namus sözünden, oyları alıp ta seçim bittikten sonra cayılmasını ve diğerlerine bu hak ve imkanı tanımışken, İsveç’tekilerin dışlanmasını ve kandırılmış olmasını kesinlikle kabul etmiyoruz.

“Başbakanı sözünün eri olmaya” çağırıyoruz.

“Güzel yüzünden, Yiğit sözünden belli olur” diyoruz !

“Ağacın eyisi özünden olur, Yiğidin eyisi sözünden olur” diyen Karacaoğlan’ı hatırlatıyoruz !

Ayrımcılığa ve dışlanmaya karşı çıkıyor, eşitlik ve hakkaniyet talep ediyoruz !

“Aile indirimli uçak bileti” imkanından İsveç’te yaşayan bizler de yararlanmak istiyoruz.

Stockholm’dan Başkentimiz Ankara’ya tarifeli direk seferleri konulmasını arzuluyoruz !

İSVEÇTE YAŞAYAN GURBETÇİLER

TANER YILDIZ 
Skogås Türk Kültür Derneği

 

BİLGİ

  • Aile indirimli uçak bileti nedir ?

Avrupa’da yaşayan gurbetçi ailelerine yönelik olarak Türkiye ve KKTC’ye seyahat eden yolcular için aile indirimi uygulaması 2 Kasım 2015 tarihinde başlamış ve 1 Kasım 2016 tarihine kadar devam edecektir.

Aile indiriminden yararlanılabilmesi için aynı soyada sahip olmak, birlikte seyahatetmek kaydıyla en az 2 en fazla 9 yolcusu olmak, biletleme işlemlerini THY satış ofislerine ve ilgili ülkelerdeki yetkili acentelere uçuş günü tarihinden en geç 15 gün önce yaptırmış olmak şarttır…

Bir Cevap Yazın