Burası İsveç ! Suçlu sığınmacıyı komşu Danimarka’ya özel jetle sınırdışı etti !

İsveç devleti, defalarca İsveç’e misafirliğe gelmesine rağmen İsveçlilerin bir türlü sevemediği sığınmacısına torpil yapıp sırf onun için kiraladığı  özel Jet uçağıyla Danimarka’ya sınırdışı etmiş !   

İsveçlilerin en çok nefret ettiği Arap sığınmacının sınırdaki Danimarka’ya sınırdışı  masrafı tam 80.700 kron tutmuş. 

Bu gidere personel masrafı dahil değilmiş !

İsveç böylece tarihinde ilk kez bir sığınmacıyı özel jet uçağıyla burnunun dibindeki kapı komşusu Kopenhag’a sınırdışı etmiş olmuş ! 

 Danimarka’ya daha önceki sınırdışı uygulamaları her zaman ya tren ya da otomobille yapılırmış.

2 aylık hapis cezasını çeken ve hakkında daha önceden sınırdışı kararı alınan 21 yaşındaki Tunuslu Arap sığınmacı, kendisini almak için  Huddinge Tutukevi’ne gelen polislere karşı direnmiş ve kavga etmiş ama havalanına gitmek üzere bindirildiği arabada sakinleşmiş. Kendisini Bromma havalanında bekleyen özel Jet uçağının geniş deri koltuğuna kurulunca da, tamamen sakinleşmiş ve Kopenhagen’e sorunsuz uçurulmuş ! 

Üç gardiyan eşliğinde lüks seyahat eden sığınmacı, Danimarka polisine kuzu gibi teslim edilmiş ..  

21 yaşındaki Tunuslu mülteci birkaç ay önce Stockholm’un Gamla Stan metrosunda hırsızlık teşebbüsüne engel olan bir kadını çocuklarının yanında tekmelemiş ve yüzüne tükürmüştü. 

Tunuslu Arap’ın hırsızlığa teşebbüs suçu ispat edilememiş ama dayak ve sarkıntılıktan suçlu bulunarak 2 ay hapis cezasına mahkum edilmişti..

Polisin metrodaki olay görüntülerini yayınlamasından hemen sonra da Märsta’daki Siğınmacı Kampı’nda yakalanmıştı. Suçunu inkar ederek ve filmdeki kişinin kendisi olmadığını, sırtındaki gocuğu da bir başka Tunuslu Arap’tan aldığını, cezaevinde gardiyanların kendisini dövdüğünü iddia eden 21 yaşındaki mülteci mahkemece 2 ay hapis ve yurtdışı edilme cezasına çarptırılmıştı.

İsveç polisinin Tunuslu’yu yakından tanıdığı, birkaç kez gözaltına alındığı, 2 yıl önce Norveç’e sınırdışı edildiği, sonra İsveç’e geri geldiği ve tekrar sınırdışı edilmesi için hakkında karar alındığı ortaya çıkmıştı. 

Tunuslu’nun daha önce 4 ayrı kimlikle Yunanistan, Almanya, Danimarka ve Norveç’e de sığınmacı başvurusu yapmış ve hepsinden de red cevabı aldığı tespit edilmişti.

Ne diyelim ?

Burası İsveç !

TANER YILDIZ


  • Arap sığınmacının İsveçli kadına saldırdığı anın görüntüsünü izlemek için lütfen aşağıda ki linki tıklayınız..

Bir Cevap Yazın