Sığınmacı giderlerine 31 milyarlık ek ödenek!

Sosyal demokrat hükümet sosyal demokratlığın gereğini yaptı. Dargelirlilerine  çocuklarına, hastalarına, yaşlılarına ve sığınmacılarına Svea Ana’ın hem geniş bağrını hem de altın dolu kasasını açtı !

Ek bütçeyle sığınmacılara harcanmak üzere 31 milyarı taptaze ek ödenekle tam 50 milyar kron Göçmen Dairesi‘ne verildi !

Maliye bakanı Magdelena Andersson bu bütçesiyle güllerle donatılmayı haketti. Çünkü sağcı koalisyon hükümetlerinin on yıldır hakkını yediği çocukların, hastaların, yaşlıların ve sığınmacıların hakkını iade etti !

Ayrıca bir demet kırmızı karanfili de bütçeye bu sosyal refah yatırımlarının konulması şartıyla destek veren Västernparti, Sol parti Lideri JonasSjöstedt haketti. Nihayet Bahar Bütçesi ile sosyal adalet geri geldi !

Bahar bütçesinin kazananları İsveç refah toplumu ve sığınmacılar oldu. Kaybedeni ise olmadı çünkü tek öre bile yeni vergi konmadı. Paralar en çok ihtiyaç duyulan ve en iyi işe yarayacak yerlere harcanacak.

Bütçeden Aslan Payını 50 milyar kronla sığınmacılar aldı !

İsveç Maliye Bakanı Magdalena Andersson bahar bütçesini açıklıyor…

Kırmızı Yeşil İsveç hükümetinin Sosyal demokrat Maliye bakanı Magdelena Andersson bu sabah basın toplantısında Sol parti işbirliğiyle hazırladığı bahar bütçesini, sağlamlığı ve ihracat artışına katkısı nedeniyle yeni Volvo V90 otomobili eşliğinde açıkladı.

Tek öre vergi artışı yapmadan “sosyal refah”a yani sosyal hizmetlere ; sağlığa, okullara, yaşlı ve çocuk bakımı ile sığınmacı ve yeni gelenlere milyarlar yağdırdı.

Benim de favorim olan dürüst ve ilkeli Bakan Magdelena Andersson ” bu yoğurdun bolluğunun nereden geldiğini de pırıl pırıl ve sağlam İsveç otomobili yeni Volvo V90’ı göstererek şöyle açıkladı :

İsveç’in ihracat gelirlerini artıran Volvo 90 modeli !

-“Ekonomimizde büyüme yükseliyor, İhracat gelirimiz Volvo’nun da sayesinde artıyor, işsizlik oranı düşüyor, milli gelirimizde artış oluyor, devlet finansmanları güçleniyor. 

Bu yüzden hiç vergi artışı yapmadan çok önemsediğimiz İsveç modeli refah toplumuna 10 milyar kron yatırım yapacağız ve sığınmacılar ve yeni gelenler içinde 31 milyarı fazladan (dış yardımdansığınmacılar için 4 milyar kron kesinti yapıldı) toplam 50 milyar kron harcayacağız. Bu yılın bahar bütçesinde sığınmacıların durumlarını iyileştirmek ve İsveç modelini geliştirmek konusunda sorumluluk üstlendik .” dedi.

Böylece uzun bir aradan sonra nihayet İsveç’te hak yerini bulmuş oldu. Sağcı hükümetlerin zenginlere 140 milyar vergi gelirini bağışlamasıyla son on yıldır ihmal edilen ve büyük darbe yiyen İsveç refah toplumu modeli yatırımından en karlı çıkacak olanlar toplumun sosyal hizmetlere en çok ihtiyaç duyan dargelirliler, anaokulu ve temel okul çocukları, hastalar, yaşlılar ve sığınmacı aileleri olacak.

Okullar, yuvalar, sağlık ocakları, hastaneler ve sığınmacılar için konutlar yapılacak.

 Gelecek yıldan itibaren yılda 10 milyar kron sosyal refah kapsamında belediyelere ve sağlığa dağıtılacak. Binlerce sosyal refah çalışanı yeni kadrolu işe alınacak. Bu belki yeterli olmayabilir ama fena bir başlangıçta sayılmaz !

10 Milyar kronun yüzde 70’i okul ve sosyal hizmet için belediyelere ve yüzde 30’u da sağlık ve hastaneler için İl meclislerine gidecek. Buna göre en büyük payı 1,2 milyar belediye’ye ve 370 milyonu sağlığa toplam 1 milyar 570 milyonu Göteborg‘a, ikinci sırada 1,1 milyar belediye’ye ve 380 milyon sağlığa toplam 1 milyar 480 milyonu Stockholm‘a ve 900 milyonu belediye’ye, 270 milyonu sağlığa toplam 1 milyar 170 milyonu da Malmö‘ye verilecek.

Göçmendairesi 50 milyar kronu sığınmacıları barındırma ve geçindirme giderlerine harcayacak.

Böylelikle sığınmacı gideri, İsveç’in savunma gideriyle aynı miktara ulaşmış oldu !

Önümüzdeki yıllarda sığınmacı giderlerinin her yıl ortalama 70 – 80 milyar kron olması öngörülüyor.

İşte bütçedeki  bazı ek ödenekler :

Göçmen dairesine: 31 milyar

İşyükü artan Polise: 250 milyon

Mülteci kampı güvenliğine: 150 milyon

Özel ihtiyaçlı sığınmacılara: 110 milyon

Yabancı diploma denkliğine: 112 milyon

Okul derslikleri desteğine 100 milyon

Yeni gelenlere İsveçce eğitimi :50 milyon

Sınırdışı etme giderlerine: 53 milyon

Yetkin olmayan öğretmenlerin eğitimine: 30 milyon

Terörle mücadele için SÄPO’ya:  10 milyon

Diğer yenilikler ise küçük tamirat işlerinde yüzde 25 olan KDV oranı 12’ye indirildi.

Böylece artık bisiklet, ayakkabı, elbise, deri eşya, halı, kilim, koltuk, tamir / düzeltme giderleri ucuzlamış olacak !

RUT vergi düşürümü kapsamına ev taşınma, bahçe ağacı budama, çalı kesme, beyaz eşya tamiratı, bilgisayar IT onarımı gibi işlerde alındı.   Ne diyelim ?

İsveç’in Kırmızı Yeşil hükümetine ve Sol partiye çok çok teşekkür edelim.

Ben de karşılaştığım takdirde  bir düzine kırmızı goncagülü Maliye bakanı Magdelena hanıma ve bir demet kırmızı karanfili‘de yoldaş Johan’a vermek isterim !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın