İsveç’te müslüman öğrencilerin hakkı yeniliyormuş !

İsveç okullarında müslüman öğrencilere önyargıyla düşük not verildiği bilimsel deneyle  ispatlanmış !

İsveçli öğretmenler en yüksek notu İsveçlilere en düşük notu da müslümalara veriyorlarmış ! 
Amerikalı ve Avrupalılar da orta notla idare etsinler diyorlarmış !  

  

Yer: İsveç’te bir temel okul
Öğrenciler: Sarı Anders, Kumral Mike ve Esmer Ali
Öğretmen: İsveçli Sven

Üç aynı yazı, üç ayrı ad, üç farklı not !
Bir İsveç okulunda, aynı sınıfta ve aynı yaşta üç öğrenci.
Biri İsveçli, biri Amerikan, biri Müslüman !

Birinin adı Anders, diğerinin adı Mike, ötekinin adı Ali !

Biri sarı saçlı, diğeri kumral saçlı öteki kara saçlı !

Biri soluk tenli, diğeri beyaz tenli, öteki esmer tenli !

İsveçce öğretmeni İsveçli Sven, 8. Sınıfta bir kompozisyon yazılısı yapıyor.
Yazılının konu başlığı şu : ” Çocukluğumda bir gün ” !

Üç öğrencinin üçü de kompozisyon yazısını kelimesi kelimesine ve noktası virgülüne, tıpkısının aynısını yazıp İsveçli öğretmene veriyor. Ama tek farkla ! Üç yazılı kağıdının birine Anders diğerine Mike ötekinde ise Ali yazıyorlar !

img_3039-1
İsveç liseler bakanı Boşnak güzeli Müslüman Ayda Hacıaliç. “- bu bir felaket” demiş ve yazılı sınavda not verme kurallarını gözden geçireceğiz ” diye de eklemiş… İsveç’in gelmiş geçmiş en genç bakanı olan Ayda’nın ailesi “Bosna soykırımı”ndan kurtulmayı başarmış ve İsveç’e mülteci olarak sığınmıştı…
Öğretmen Sven İKEA kanepesine rahatça kuruluyor, önce kompozisyon yazısını sallana sallana bir güzel okuyor daha sonra öğrencinin adını göz ucuyla şöyle bir kontrol ediyor, en sonunda da birkaç saniye elindeki kalemle kafasını kaşıyıp notunu veriyor.

İsveçli, sarı saçlı, soluk tenli Anders’e en yüksek notu (C) layık görüyor !

Amerikan, kumral saçlı, beyaz tenli Mike’a orta notu (D) layık görüyor !

Müslüman, kara saçlı, esmer tenli Ali’ye ise en düşük notu (E) layık görüyor !

Halbuki adları dışında Üç öğrencinin üçünün de yazılı cevabı kelimesi kelimesine ve noktası virgülüne tıpkısının aynısı.

En yüksek notu üstünde İsveçli adı olduğu kesin olan yazılı alıyor !
İkinci yüksek notu üstünde Amerikalıyı çağrıştıran ad olan yazılı alıyor !
En düşük notu ise üstünde müslüman ad olduğu açıkça belli olan Ali’ye veriyorlar. 

  
Bu ilginç deneyi yapan Emilia Aldrin, İsveçli ve Halmstad Yüksek okulunda araştırmacı. 

Öğretmenlerin not verirken öğrencilerin adlarının etkisi altında kalarak, önyargılı not verip vermediklerini araştırmak için bir deney yapmak istemiş. 

Deney malzemesi olarak 8. Sınıf İsveççe dersinde yapılmış, yazarı anonim olan geleneksel bir Kompozisyon yazılısı cevabını seçmiş. Yazılının başlığı “en dag i min barndom” ve konusu : “çok yakınını yitiren 5 yaşındaki bir çocuğun hissettikleri ” imiş. 

Metini 100 tane çoğaltmış. Sonra hikayesi anlatılan çocuk karakterin adı olarak üçte birine İsveçli adı olduğu hemen bilinen bir ad yazmış. Üçte birine Amerikan olduğunu çağrıştıran bir ad yazmış. Üçte birine de İsveçlilerin bir müslüman olduğunu kolayca tahmin edebildikleri bir ad yazmış. 

Sonra bunları hem kadın hem erkek, hem kıdemliler hem gençlerden oluşan ama hepsi de sınıflarında çok dilli öğrenci bulunan 100 İsveçli öğretmenin her birine bir adet dağıtmış ve onlardan okuyup not vermelerini istemiş. Öğretmenler okuduğu yazılının karakter adının üç ayrı versiyonlu olduğundan habersizlermiş.

Öğretmenlerin çoğunluğu sadece müslüman adlı yazılara ‘”dil bozukluğu var” ve “anlatım üslubu kötü” diye değerlendirme notları düşmüşler ama ad dışında yazılar tıpkısının aynısı olmasına karşın diğer adlı olanlara hiç böyle bir not düşmemişler !

Çoğu öğretmen İsveçli adlı olana en yüksek (C), Amerikalı adlı olana orta (D) ve Müslüman adlı olana da en düşük (E) notu vermiş !

Emilia Aldrin, deney sonuçlarında öğretmenlerin önyargılarını notlarına yansıttıklarının açıkça görüldüğünü söylemiş.

Ne diyelim ?

Öteki Ali’nin ötekeliştirilmesi bizim de bir parçası olduğumuz İsveç toplumunun İsveçlilerce pek bilinmeyen bir gerçeğidir !

İsveç’te bu tür sofistike ve çaktırılmadan, ince ince yapılan önyargılı davranışlarla ve ayrımcılıklara iş, okul ya da günlük yaşamımızda çoğu kez karşılaştığımız bir gerçek. Bu nedenle biz bu deney sonucunu daha deney yapılmadan bildiğimiz için bunun böyle çıkmasına pek şaşırmadık ! Ama İsveçliler mutlaka çok şaşırmışlardır !

Bu araştırmanın güzel tarafı ise bunun bir İsveç Yüksekokulu’nda ve bir İsveçli tarafından yapılması. İsveç işte bunun için demokratik, gelişmiş ve güçlüdür.  İsveçli kendi gerçeğini ortaya çıkarmaktan ve acı da olsa onunla yüzleşip önlem almaktan çekinmiyor. Bazıları gibi pisliğini halısının altına süpürmüyor !

TANER YILDIZ
Araştırmayla ilgili gazete haberinin linki aşağıdadır:

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article22632775.ab

İsveç’te müslüman öğrencilerin hakkı yeniliyormuş !” üzerine 9 yorum

 1. Zafer

  Noktasi, virgülü ve icerigi ayni olan bir kompozisyon ve ögretmen bunu fark etmiyor. Bence cok ilginc.
  Kizim 2 ci sinifa giderken matematik ev ödevlerinde 1’i 7 gibi yazardi. Ben fark edip sordugumda bana olan aciklamisi: ögretmen in, ögrencilerin ödevlerini okumadigi olmustu.
  Ya okumadan ön yargili not vermis Sven Ikea. Yada bu deney bir yalan üzerine kurulu.
  Saygilarimla.
  Zafer Güler

  1. Zafer bey galiba yazının tümünü okumamışsınız. Her öğretmen sadece bir yazılı cevap kağıdını okumuş ve sadece okuduğuna not vermiş.

   100 öğretmenin her birine bir tane olmak üzere 100 yazılı cevabı dağıtılmış. Yazılılardaki tek fark karakter adının farklı olmasıymış.
   Öğretmenlerin çoğunluğu yazılı cevapları aynı olmasına rağmen isveçli adlı olanlara yüksek not müslüman adlı olanlara ise düşük not vermiş… Yalan falan yok. Bilimsel bir araştırma deneyi yapmış bir Yüksek okul araştırmacısı…

  2. Zafer

   Bir kac hafta önce gazetede okumustum. Yazindan anladigim ise bir tek ögretmenin aktör olmasi.

   Görünüs; ögretmenlerin etnik, sosyal faktörleri gözönüne alip sonucu önyargilariyla verdigini kanitliyor. Büyük bir haksizlik.

   Saygilarimla
   Zafer Güler

 2. Akif Demir

  Son cümlenize tam olarak katıldığımı söyleyemem; pislikler burada da son derece sofistike biçimde -türkçesiyle ustaca, halının altına süpürülebiliyor. Hatta gücünüz yoksa sizi de o halının altına süpürebilirler.

  1. Bu üç ayrı bölümden oluşan geniş kapsamlı bir araştırmaymış mskazakoglu bey. Halmstad Högskolan da yapılmış. Ulaşılabilir mi bilmiyorum . Bu Yüksek Okula bir sorun isterseniz …

  2. Ben araştırmanın orjinalini görmedin kazakoglu. Yazımda sadece basında çıkan haberlerden yararlandım. Yüksek okula bir telefon edin ya da e- mektup gönderin isterseniz..

Bir Cevap Yazın