İsveç’in 40 yıl hapis yatan “en tehlikeli soyguncusu” öldü !

40 yıl hapislerde yattı !

Banka ve Postane soygunlarına bayılırdı !

Silahlı soygun, hırsızlık, gasp, darp, firar, filan, falan gibi her çeşitten suçun tadına baktı ve İsveç’in en namlı suçlusuydu ve suç işlemek onun uzmanlık alanıydı !

İsveç suç ve soygun tarihinin son yarım yüzyılına adını kurşunlarla yazdırdı !

Adı: Lars Svartenbrandt’dı !

Mesleği: gangasterlikti !

İşi: suç işlemekti !

Banka soymaktı !

Kurşun sıkmaktı ! 

Polis yaralamaktı !

Hapisten kaçmaktı !

Tam 4 kez adını değiştirmişti.

1945 yılında doğduğunda ilk adı Lars – Inge Andersson idi. Sonra soyadını değiştirip Lars – Inge Svartenbrandt oldu. Sonra Lars Ferm oldu. En son da Lars Patrick Carlander oldu..

2 ayrı kadından 5 çocuğu vardı. Geçen yıl bir kez daha evlendi.

İsveç’in en kıdemli tutuklusu, en tecrübeli soyguncusu ve en uyanık hapishane kaçkınıydı. Hep hapis damlarında yaşamış ve tek kişilik hücrelerde yaşlanmıştı. İsveç’te usta soyguncu ödülü verilseydi eğer, bu ödülü hiç kimseye kaptırmazdı. 

1945 yılının 5 Mayıs’ında Dalarna bölgesindeki Grytnäs kasabasında sorunlu bir aile ortamında Lars-Inge Andersson olarak dünyaya geldi. 

İlk suçunu 14’ünde işledi ve ilk hapis cezasını da 17’sinde yedi.

70 yıllık hayatının üçte ikisi hapishanelerde, akıl hastanelerinde ve firarilikte geçti.

1957 yılında, 11 yaşındayken iyi terbiye edilsin diye Yetiştirme Yurdu‘na verildi.

1961 yılında 15 yaşındayken Yetiştirme Yurdu‘ndan kaçtı.

1962 yılında daha 17 yaşındayken bir askeri cephanelikte hırsızlık yapınca ilk hapis cezasıyla tanıştı.

Polis sabıka kaydından 1972 yılında çekilmiş bir yakışıklı gangaster fotoğrafı.

 1967 yılında gasp ve görevli memura mukavemet‘ten dolayı hapis cezasına çarptırıldı.

1969 yılında, 23 yaşındayken ilk silahlı banka soygununu yaptı. Bu suçtan 4 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

1972 yılında yüksek güvenlikli Kumla hapishanesinde akıl almaz muhteşemlikle gerçekleşen toplu firarı organize etti ve 15 mahkumla birlikte hapisten kaçtı.  Kısa süre sonra yakalandı.  

Svartenbrandt 1974 yılında ünlü Kumla hapishanesinde.

 1973 yılında bu sefer cezaevinin çöp arabasını gasbedip Kumla hapishanesinden bir kez daha kaçtı ama çok geçmeden yine yakalandı.

1979 yılında bir suç ortağı arkadaşıyla birlikte tekrar hapisten kaçtılar.  John Travolta ve Elvis Presley maskeleri takarak, Stockholm merkezinde Döbelsgatan sokağındaki postaneyi soydular. Postaneye gelen bir polis minibüsüne elindeki otomatik silahla 19 kurşun sıktı ve minibüsteki üç polisin üçünü de yaraladı. Polislerden biri 7 kurşun yemesine rağmen mucize eseri sağ kaldı. Göteborg‘da yakalandı. Bu suçtan dolayı 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Ayrıca bu soygundan bir gün önce iki kişinin öldürüldüğü bir “tahsilat vukuatına” karıştığını daha sonra itiraf etti.

Svartenbrandt Kumla hapishanesinde ki hücresinde İsveç’in meşhur gazetecisi Jan Guillou’la söyleşi yapıyor, yıl 1983.

 1986 yılında hapisten izinli olarak çıktığı aynı gün Uppsala‘da bir bankayı soydu, yakalandı ve 7,5 yıl daha hapis yedi.  

1990 yılında hapisten izne çıktığı gün Borlänge’deki benzin istasyonu Statoil‘i soydu. Bir kadını rehin alıp 6 gün alıkoydu. Daha sonra yakalandı. Uzun süre Säter akıl hastanesinde  tedavi gördü. O sırada daha sonra karısı olan Susanne ile tanıştı.

1992 yılında Säter Hastanesinden taburcu edildi ve adını Lars Ferm olarak değiştirdi. 

Hastaneden çıktıktan birkaç gün sonra da bir kadın peruğu ve sahte bıyık takınıp, Stockholm Sankt Eriksplan caddesindeki Handelsbanken‘de soygun yaptı ve aldığı yaklaşık 100 bin kronu bir naylon torbaya koyup bisikletle kaçtı. Yakalandı, 4 yıl hapse çarptırıldı. Hapisteyken hidayete erip kendini dine verdi.

Aynı yıl Evanjelik dini kuruluşu LP vakfına din adamlığı eğitimi almak için başvurdu ve önce bir gölde vaftiz edilerek Örebro şehrindeki vakıf okulunda İlahiyat eğitimine kabul edildi.   1995 yılında hapisten çıktığında, -“sürücü ehliyeti almayı ve vergi mükellefi olmayı düşünüyorum” dedi. “Svartenbrandt“adlı ilk otobiyografi kitabını yayınladı ve stand up şovu yapmaya başladı.   1996 yılında 6 ay sonra Linköping‘de bir postaneyi soydu. Soygun sonrası kaçtığı Almanya‘da çaldığı paraların hepsini bir kumarhanede kaybetti. Daha sonra bir yolunu bulup kaçtığı Kanarya Adaları‘nda İspanyol polisince yakalanıp İsveç’e iade edildi. 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Aynı yıl evlendiği Susanne Ferm’den daha sonra Jackie ve Jack adında bir kızı ve bir oğluoldu.  1999 yılında Norrtälje hapishanesinden salıverildi. 4 ay sonra bir suç arkadaşıyla birlikte Linköping‘de bir polis aracına kurşun sıktı.  Yakalandı, hapse atıldı.

2001 yılında hapisten  şartlı salıverildiğinde eski karısını ve 10 yaşındaki kızını dövmek suçundan 1 yıl hapis yedi. 

2002 yılında hapisten çıktı ve “-artık namusumla yaşayacağım ” dedi ama 6 ay sonra Söderhamn‘da bir Tekel satış mağazasında soygun yaptı ve bir kadını rehin aldı. 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

 2006 yılında oğlu Jack 14 yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Üç gardiyanın gözetiminde oğlunun cenazesine gitti. 

2007 yılında serbest bırakıldı. ” …. ama Sevgi’yi özlüyor” adlı ikinci kitabını yayınladı.  İlk kez 2 yıllık uzun bir dönemde hiç suç işlemedi ! 2009 yılında bir arkadaşıyla birlikte Säter‘deki Swedbank‘ı soydu. Soygunda yaklaşık 100 bin kron aldı. Yakalanmadan önce Blackeberg‘de bir butiğe de soygun selamı vermeyi ihmal etmedi.  5 yıl hapis cezasına mahkum edildi.   2014 yılında 13 Nisan’da serbest bırakıldı, daha bir gün bile geçmeden kızı Jackie Ferm‘i tehdit edince, kızı tarafından polise şikayet edildi.  

Gangaster kızı Jackie Ferm ‘de babası gibi ün yaptı ama başka alanlarda !

 2015 yılında cinayete teşebbüs ve ruhsatsız silah taşıma suçu zanlısı olarak Ställberg‘de karıştığı bir kavga sonrası polis operasyonuyla yakalandı.  Ve 2016 yılında, 15 Nisan’da önceki ve en tanındığı adıyla Lars- İnge Svartenbrandt şimdiki adıyla Lars Patrick Carlander Örebro ilinin Kopparberg ilçesindeki bir apartman dairesinde çıkan yangında dumandan zehirlenerek 70 yaşında hayatını kaybetti.  Şimdiki karısı ise evin penceresinde asılı kalarak yaşama asıldı…. 

Ne diyelim ?

Hapisaneler Kral’ı, suç azmanı ve uzmanı Lars Svartenbrandt en sonunda bir daha hiç bir şekilde kaçamayacağı ve hiç bir zaman serbest bırakılamayacağı, bu kez yer altındaki en sağlam hapisanenin 2 metre karelik daracık hücresinde dinlenmeye çekildi.. 

Bu dünyadayken işlediği suçların cezasını 40 yıl hapis yatarak ödediği için öbür dünyaya İsveç yasalarına göre borçsuz gitti ! 

Ama giderken de İsveç’te kırılması zor bir suç rekoru mirasını da arkasında bırakıp gitti…

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın