İsveç’te hangi giderler vergiden düşülebilir ?

• Hangi giderlerimi vergiden düşebilirim ?

• Vergi beyanname mi (skattedeklaration) en geç ne zaman verebilirim ?

• Vergi beyannamesini zamanında vermezsem bir ceza alır mıyım ?

• Vergi iadesi paramın en kısa sürede almak için ne yapmalıyım ?

• Vergi beyannamemi hangi yöntemle verebilirim ?

Bir zamanlar çoğumuza zor gelen ve hepimizi telaşlandıran vergi beyannamesi verme işlemi şimdi artık birkaç saniyelik bir tıklama kadar kolaylaştı !

İsveç Vergi Dairesi’de artık eskiden olduğu gibi yurttaşların Allah’tan sonra en çok korktukları ve haraç gibi vergi salma kurumu olmaktan çıkıp sevimli bir hizmet kurumuna dönüştü !

Vergi dairesi şimdi vergi iadelerini mümkün olduğunca çabuk ödemek için çabalıyor. Hemen hemen herkes beyannamesini verdikten / onayladıktan bir ay sonra ve tatil öncesinde vergi parasını banka hesabında görüyor.

9,5 milyon nüfuslu İsveç’te 7 milyon 800 bin kişi, ister çok az isterse çok fazla yıllık kazancı ya da geliri olsun hepsi de tek tek yıllık gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda olan vergi mükellefidir.

Vergi beyannamesi (skattedeklaration 2016) vermenin en son tarihi ne zaman ?

2 Mayıs 2016 Pazartesi günü geceyarısı saat: 24.00’dür.

Hangi giderlerimi vergiden düşebilirim ?

• Yol giderleri :

Evet işe gidip gelirken yaptığın yol giderlerinin 10 bin kronu aşan bölümünü vergiden düşebilirsin. Yani yol giderin yıl içinde eğer 12 bin kron olmuşsa sadece 2 bin Kronu’nu vergiden düşebilirsin.

Toplu taşıma biletlerine ödediğin para 10 bin kronu aşmıyorsa eğer vergi düşürümü hakkın yoktur.

Otomobille işe gidip gelenler mil başına (10km) 18.5 kron ve ayrıca ödedikleri trängselskatt (transit şehir geçiş ücreti) düşebilirler.

İle motosikletle gidip gelenler için mil başına 9 kron ve moped için mil başına 4,5 krondur.

Araçla yol giderlerinin vergiden düşürülebilmesi için işyerinin en az 5 km uzakta olması ve otomobille yolculuktan toplu taşımaya göre günde en az 2 saatlik vakit avantajı kazanılıyor olması gerekiyor.

• Çifte İkamet giderleri (İşi gereği İki evi olanlar için )

Eğer işinin olduğu başka bir yerde ayrıca bir ev daha tutmuş ve kendi evini de halen elinde tutuyorsan ikinci evin giderini çifteikamet (dubbelbosättning) gideri olarak vergiden düşebilirsin.

Tek başına yaşayanlar en uzun 5 yıl ve çiftler 2 yıl boyunca çifte ikamet gideri düşümü yapabilirler.

Bunun dışında ikinci evdeki ilk ayın yeme içme ve diğer küçük giderlerini vergiden düşebilirsin. Bunun için gerçek giderini ya da günlük 66 kr standart tutarı vergiden düşebilirsin.

Yine 2 yıla kadar süreli geçici iş gereğince en az 50 km uzaklıkta başka bir yere taşınan işvereninden yolluk almayan öğrenciler ilk ayda yaptıkları yeme -içme ve küçük masraflar içi günlük 110kron ve barınma giderleri içinse oturdukları sürece ve gider makbuzu olmadan da günlük 110 kron vergi düşürümü yapabilirler.

Faiz gideri paylaşımı

Sahibi olduğunuz ortak konuta ödediğiniz faizi eşinizle kendi aranızda istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Bu şekilde vergi avantajından azami olarak yararlanabilirsiniz.

Faizleri kendi aranızda 100 bin kronu aşmayacak şekilde paylaşın. Çünkü 100 bin kron üzerindeki faiz giderini vergiden düşme oranı yüzde 30’dan yüzde 21’e düşüyor !

Hisse senedi ve konut satımı zararı

Hisse senedi satımında uğradığınız zararı vergiden düşebilirsiniz.

Hisse senedi zararının yüzde 70’i vergiden düşülebilir. Böylelikle zararınınızın yüzde 21’ini vergi iadesi olarak geri alabilmiş olursunuz !

• İş araç gereçleri

İşin gereği satın aldığın giysi ve araçgereçleri vergiden düşebilirsin.

İşini yapabilmek için ihtiyaç duyduğun özel iş elbiseleri ve bilgisayar gibi iş araç ve gereçlerini vergiden düşebilirsin.

• Spor etkinliği gereçleri

Normal işi dışında ara sıra maç hakemliği, antrenörlük ya da görevli olarak spor etkinliklerinde ücret alarak çalışanlar bundan dolayı yaptıkları giderleri vergiden düşebilirler.

Vergi deklarasyonumu zamanında vermezsem bir ceza yermişim ?

Evet para cezası yersin !

Beyannameni zamanında vermezsen 1.250 kr para cezası ödersin. Gecikme 3 ayı geçerse 2.500 kr ve 5 ayı geçerse de 3.750kr gecikme cezası ödersin. Ayrıca muhtemel vergi iadeni Haziran’da alamaz, taa Aralık ayını beklemek zorunda kalırsın !

Vergi deklarasyonunu en kolay ve en çabuk nasıl verebilirim ?

Telefonla, internetle ya da postayla ! Hangisi kolayınıza geliyorsa öyle yapın !

En kolay ve en çabuk biçimde vergi beyannameni telefonla, sms mesajıyla, skatteverket’in app’ıyla ya da internet üzerinden e- hizmet (e- tjänsten) yoluyla birkaç dakikada yapabilirsin.

İstersen eskiden olduğu gibi kağıt deklarasyon da verebilirsin ama bu durumda muhtemel vergi iadeni (skatteåterbäring) en erken Ağustos’ta alabilirsin.

Telefonla nasıl deklarasyon yapabilirim ?

020-567 100 numarasına telefon ederek söylenenleri yap !

Yurtdışında isen (+46 10 494 00 40) numarasına telefon et !

Telefon mesajıyla (SMS) nasıl deklarasyon yapabilirim ?

Telefon mesajına (sms) personnummer‘ini (kimlik numaranı) ve evine gönderilen basılı beyannamenin sağ üst köşesinde bulunan’din kod för underskrift‘ (imzalama şifre kodu) rakamlarını yazıp 71144‘e gönder !

Mesajında kimlik numaranla imza kodun arasında boşluk bırakmayı sakın unutma !

İnternet üzerinden e- hizmetle nasıl deklarasyon yapabilirim ?

Bilgisayarınla Skatteverket’in internet sayfasındaki e-tjänst (e- hizmet) bölümüne tıkla. e legitimation (e kimlik) (Mobilt bankid) ile “Logga in” yap.

Deklarasyonunu güzelce incele ve birkaç tıklamayla beyannameni elektronik olarak gönder. Gönderdiğine dair sana özel elektronik makbuzun ister  çıktısını al istersen bilgisayarına kaydet.

Kod numarasıyla nasıl deklarasyon yapabilirim ?

Eğer e legitimation‘un (Bank id) yoksa o zaman beyannamenin sağ üst köşesinde basılı bulunan “kimlik tanıtma ve imzalama kod numaraları“nı (din kod för identitifering och din kod för underskrift) ayrı ayrı girerek beyannameni önce kabul ettiğini sonra da imzaladığını belirt ve bir tıkla gönder.

Postayla nasıl deklarasyon yapabilirim ?

Evine gönderilen ve önceki yıl içindeki gelirlerin ve giderlerinle ilgili vergi dairesinin bildiği tüm bilgilerin yazılı olduğu hazır gelir vergisi beyannamesi (Inkomst deklaration) formundaki boş bırakılmış imza yerine imzanı at ve beyannamede yazılı olan adrese postayla gönder ya da en yakın bir vergi dairesi bürosuna elden bırak !

Deklarasyonumda basılı bulunan yanlış bilgileri ve rakamları nasıl değiştirebilirim ?

Vergi Dairesi’nce beyannamene önceden doldurulmuş olan tüm gelir, gider ve vergi düşürümü tutarlarında bir yanlışlık görüyorsan bunlarda değişiklik, ekleme ve çıkartma yapabilirsin.

İnternet üzerinden bunu sacece e- tjänst yoluyla ve e legitimation’unu(bank id) kullanarak yapabilirsin. (Örneğin işe gidip gelmek için yaptığın yol giderleri tutarı, hisse senedi ve konut alım satımından ettiğin kar ve zararlar, faiz gelir ve gideri vb, vergi dairesine bildirilmemiş başka gelir ve giderlerin, yurtdışında elde ettiğin gelirlerin)

İstediğin değişikliği kağıt deklarasyon üzerinde tutar rakamlarının ve diğer yanlış bilgilerin üstünü çizerek yanına doğru tutarları ve bilgileri yazmak şeklinde de yapabilirsin.

Vergi iadesi paramın yaz tatilinden önce gelmesi için ne yapmalıyım ?

Olası vergi iadeni alabilmek için vergi beyannameni en geç 2 Mayıs’ta ve eksiksiz olarak internet, telefon ya da postayla Vergi Dairesi’ne göndermiş olman ve mutlaka banka hesap mumaranı vergi Dairesi’ne bildirmiş olman gerekiyor.

Bu durumda vergi iadeni 10 Haziran’dan itibaren ve İsveç yaz ortası bayramından (midsommar) önce alabileceksin.

Banka hesap numarasını bildirmemiş olanlar 2000 kronun üstünde olması şartıyla muhtemel vergi iadesini, Ağustos’ta eve gönderilen kendi adına yazılı çek’le alabilecekler.

Deklarasyon verme zamanını ertelettirebilir miyim ?

Evet ertelettirebilirsin !

En geç 2 Mayıs’ta Vergi Dairesi’ne (Sakatteverket) telefon edip en fazla 14 gün ertelettirebilirsin.

Daha uzun zaman ertelemek için çok özel bir durumunun olması (örneğin ağır hasta isen doktor raporu) gerekir.

Ancak 2 Mayıs’ta deklarasyonunu gönderip son vergi tahakkukun belirlene kadar beyannamende sonradan istediğin değişiklikleri yapabilirsin. Her zaman için deklarasyonun en sonki hali geçerli sayılır.

Ne diyelim ?

Kolay gelsin dememe hiç gerek yok herhalde. Çünkü artık deklarasyon yapmak bu yazımı okuyanlara çok kolaylaşacak !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın