Üç fidan’ın asılmasına kalkan vicdanlı ve vicdansız eller kimler ?

Aşırı solcudur aşk
Bu yüzden insanların
Sol yanını hedef alır…
Ve aşk bu kadar Solcuyken
İçinden Sağ çıkmak imkansızdır…!
D. Gezmiş

DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN !

DENİZ Gezmiş, YUSUF Aslan, HÜSEYİN İnan.
Diri Diri Asılan Üç Masum Kurban,
Üç Kırmızı Karanfil, Üç Güzel İnsan,
Üç Devrimci Çatal Yürek, Üç Yurtsever Yiğit Adam.

Umutları sonsuz, yürek yüreğe ve yüreklice yürüdüler, yüreksizlerin darağacına yürekleri korkusuz… !

Deniz Gezmiş’in ikonlaşan ve devrimciliğiyle bütünleşen “parkalı” fotoğrafı

 THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) kurucuları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında Ankara Sıkıyönetim Mahkemesince 9 Ekim 1971’de verilen idam cezaları 24 Nisan 1972’de TBMM’de yapılan oylama sonucunda kesinleşmişti. 

 Üç fidana idam öncesi son istekleri sorulmuş üçü de birbiriyle görüşmek istediklerini söylemişlerdi. Son istekleri kabul edilmiş ve darağıcına gitmeden hemen önce biraraya getirilip son kez görüştürülmüşlerdi. 

ilk önce  25 yaşındaki D. Gezmiş gece saat 01.25’te  darağacına çıkarılmıştı, arkadaşının idamı izlettirilen 23 yaşındaki Y. Aslan’a sıra saat 02.20’de gelmişti ve en son da 25 yaşındaki H. İnan saat 03.00’de darağacına çekilmişti, 6 Mayıs 1972‘de, Ankara Ulucanlar Cezaevi’nin kirli avlusunda.   

  
İdam sehpasında söyledikleri son sözleri şöyleydi: 

DENİZ GEZMİŞ :

” – Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
– Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi !
– Yaşasın Türk ve Kürt halkalarının bağımsızlık mücadelesi !
– Kahrolsun emperyalizm !
– Yaşasın işçiler, köylüler ! “

YUSUF ASLAN :

“- Ben halkımın bağımsızlığı için bir defa ve şerefle ölüyorum. Fakat bizi asan sizler, şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz!
Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerikanın hizmetindesiniz.
Yaşasın devrimciler!
Kahrolsun Faşizm !”

HÜSEYİN İNAN:

“- Ben hiçbir şahsi çıkar gözetmeden, halkın mutluluğu için savaştım.
Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım, bundan sonrada bu bayrağı Türkiye halkına emanet ediyorum.
Yaşasın işçiler ve köylüler !
Kahrolsun Faşizm!”

Deniz Gezmiş ve arkadaşları hiç kimseyi öldürmemişti ama Anayasal Düzeni silah zoruyla değiştirmek suçlamasıyla idam cezasına mahkum edilmişlerdi.

img_9968
Deniz Gezmiş asılmasından önce kaleme aldığı son mektubunda şunları yazmıştı :

Baba;

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum.

İnsanlar doğar, büyür, yaşar ölürler. Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunun da bu olduğunu biliyordu.

Seninle düşüncelerim ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin degil, Türkiye’de yasayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum.

Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara’da 1969’da ölen arkadasim Taylan Özgür’un yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul’a götürmeye kalkışma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et, onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda yaptiklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi, abimi, kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım. “…

Ne diyelim ?
Nazım usta Delikanlısı Deniz Gezmişi’i hiç görmeden ve sanki onun geleceğini yıllar öncesinden görerek şöyle demiş :

Delikanlım!..

İyi bak yıldızlara,
onları belki bir daha göremezsin…
Belki bir daha 
yıldızların ışığında kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin…”

N. Hikmet

Deniz Gezmiş ve iki arkadaşını Ölümsüzlük doğum günleri olan 6 Mayıs’ın 44. Yılında sevgiyle anıyorum…

TANER YILDIZ 

TBMM İDAM OYLAMASI

Tarih: 24 Nisan 1972

img_9974

AP lideri Demirel ve MHP lideri Türkeş evet oyu vermiştir.

Kabul oyu verenlerden 218’i AP’li (Adalet Partisi), 28’i CHP’li (Cumhuriyet Halk Partisi) diğerleri de MHP, Güven Partisi, Millet Partisi, Birlik Partisi, Yeni Türkiye Partisi ile bağımsız milletvekilleridir.

CHP lideri İsmet İnönü ile genel sekreter Bülent Ecevit hayır oyu vermiştir.

CHP’nin 144 milletvekilinden; 44 ü hayır, 2 si çekimser ve 28 i de evet oyu vermiştir. 67 milletvekili ise oylamaya katılmamıştır.

Hayır oyu veren 48 kişinden 47’si CHP’li, 1’i TİP’lidir. 2 çekimser oy da CHP’ li.

MSP lideri Erbakan oylamaya katılmadı.

* İdamları Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay da onaylamıştır.
* İdam oylamasının olduğu tarihte Başbakan Nihat Erim’dir.

Meclis üye sayısı: 450
Oy verenler: 323
Kabul edenler: 273
Red edenler: 48
Çekinserler: 2
Katılmayanlar: 118
Boş üyelikler: 9 

Partiler: Adalet Partisi  251 mv(AP), Bağımsız 13 mv (Bğz.), Birlik Partisi 7 mv (BP), Cumhuriyet Halk Partisi 144 mv (CHP), Güven Partisi 14 mv(GP), Milliyetçi Hareket Partisi 1 mv (MHP), Millet Partisi 6 mv (MP) Türkiye İşçi Partisi 2 mv (TİP), Yeni Türkiye Partisi 5 mv (YTP). 

KABUL OYU VERENLER (273)

ADANA:  Cevdet Akçalı (AP), Fazıl Güleç (CHP), M. Salahattin Kılıç (AP), Melih Kemal Küçüktepepınar (CHP), Ali Cavit Oral (AP), Emir H. Postacı (CHP), Kemal Satır (CHP), Ahmet Topaloğlu (AP), Turgut Topaloğlu (GP), Alpaslan Türkeş (MHP), Hüsamettin Uslu (AP)

ADIYAMAN: M. Zeki Adıyaman (AP), Ali Avni Turanlı (Bğz.)

AFYONKARAHİSAR: Hasan Dinçer (AP), Hamdi Hamamcıoğlu (GP), Ali İhsan Ulubahşi (AP), Kazım Uysal (AP)

AMASYA: Yavuz Acar (AP), Salih Aygün (AP)

ANKARA: Orhan Alp (AP), Oğuz Aygün (AP), Musa Kazım Coşkun (AP), Orhan Eren (AP), İ. Sıtkı Hatipoğlu (CHP), Mustafa Maden (AP), H. Turgut Toker (AP), Aydın Yalçın (AP), Ferhat Nuri Yıldırım (AP), Şerafettin Yıldırım (AP), Mustafa Kemal Yılmaz (AP)

ANTALYA: Hasan Akçalıoğlu (AP), İhsan Ataöv (AP), Süleyman Çiloğlu (AP), Ömer Eken (AP), Rafet Eker (AP, Hasan Ali Gülcan (CHP)

ARTVİN: Mustafa Rona (AP)

AYDIN: Nahit Menteşe (AP), İsmet Sezgin (AP), Fikret Kayaalp Turhangil (AP)

BALIKESİR: İbrahim Aytaç (AP), Cihat Bilgehan (AP), M, Şükrü Çavdaroğlu (AP), Kemal Erdem (AP), Ahmet İhsan Kırımlı (AP), M. Nurettin Sandıkçıoğlu (CHP), Osman Tarı (AP)

BİLECİK: Şadi Binay (AP)

BİNGÖL: Mehmet Sıddık Aydar (Bğz.), Mehmet Bilgin (YTP)

BOLU: Ahmet Çakmak (AP), Nihat Bayramoğlu (AP), Halil İbrahim Cop (AP), M. Şükrü Kıyıkoğlu (AP)

BURDUR: A. Mukadder Çiloğlu (AP), Mehmet Özbey (AP)

BURSA: Ahmet Türkel (AP), Barlas Küntay (AP), Cemal Külahlı (AP), Ertuğrul Mat (AP), Kasım Önadım (AP), Mehmet Turgut (AP), Mustafa Tayyar (AP)

ÇANAKKALE: E. Kemal Bağcıoğlu (AP), Mesut Hulki Önür (AP), Refet Sezgin (AP), Zekiye Gülsen (AP)

ÇANKIRI: Nuretin Ok (AP)

ÇORUM: Abdurrahman Güler (AP), Arslan Topçubaşı (AP), İhsan Tombuş (AP), Kemal Demirer (AP), Yakup Çağlayan (AP)

DENİZLİ: Ali Uslu (AP), Hasan Korkmazcan (AP), Mehmet Emin Durul (AP), Sami Arslan (AP)

DİYARBAKIR: Abdüllatif Ensarioğlu (AP), Behzat Eğilli (AP), Hasan Değer (Bğz.), Necmettin Gönenç (AP), Nazif Yıldırım (YTP), Sabahattin Savcı (AP)

EDİRNE: M. İlhami Ertem (AP)

ELAZIĞ: Hayrettin Hanağası (CHP), Samet Güldoğan (AP)

ERZİNCAN: Hüsamettin Atabeyli (AP)

ERZURUM: Cevat Önder (AP), Naci Gacıroğlu (AP), Rasim Cinisli (AP), Rıfkı Danışman (AP), Turhan Bilgin (AP), Sabahattin Aras (AP)

ESKİŞEHİR: Mehmet İsmet Angı, (AP) Şevket Asbuzoğlu (CHP), Orhan Oğuz (AP), Seyfi Öztürk (AP), M. Şemsettin Sönmez (AP)

GAZİANTEP: Ali İhsan Göğüş (CHP), Erdem Ocak (AP), İ. Hüseyin İnceoğlu (GP), Mehmet Kılıç (AP), Mehmet Lütfi Söylemez (AP)

GİRESUN: Abdullah İzmen (AP), M. Emin Turgutalp (AP), Hidayet İpek (AP), İ. Kayhan Naiboğlu (CHP), Mustafa Kemal Çilesiz (CHP), Nizamettin Erkmen (AP)

GÜMÜŞHANE: Ekrem Saatçi (AP), Mustafa Kahraman (AP), Necati Alp (CHP), Nurettin Özdemir (CHP)

HATAY: Ali Yılmaz (AP), Hüsnü Özkan (CHP), Halil Akgöl (AP), Talat Köseoğlu (AP)

ISPARTA: Ali İhsan Balım (AP), Süleyman Demirel (AP), Yusuf Uysal (AP)

İÇEL: H. Cavit Okyayuz (AP), Kadir Çetin (AP) Mazhar Arıkan (AP), Turhan Özgüner (CHP)

İSTANBUL: İbrahim Abak (AP), İsmail Hakkı Arar (CHP), Sadettin Bilgiç (AP), Ferruh Bozbeyli (AP), İlhan Egemen Darendelioğlu (AP), Tekin Erer (AP), Nuri Erdoğan (AP), Orhan Cemal Fersoy (AP), Hasan Güngör (AP), Mustafa Fevzi Güngör (AP), A. Şeref Laç (AP), Osman Özer (AP), Akgün Silivrili (AP), İsmail Hakkı Tekinel (AP), Naime İkbal Tokgöz (AP), A. Turgut Topaloğlu (AP), Hasan Türkay (AP), Mehmet Yardımcı (AP)

İZMİR: Şevket Adalan (CHP), Mustafa Akan (AP), Şükrü Akkan (AP), Muzaffer Fazlı Arınç (AP), Burhanettin Asutay (CHP), Münir Daldal (AP), Ali Nailli Erdem (AP), İhsan Gürşan (AP), Nihat Kürşad (AP), Akın Özdemir (AP), Orhan Demir Sorguç (AP)

KARS: Latif Aküzüm (AP), İsmail Hakkı Alaca (AP), Mustafa Doğan (AP), Kemal Kaya (AP), Veyis Koçulu (AP), Osman Yeltekin (CHP)

KASTAMONU: Orhan Ali Deniz (AP), Hüseyin Sabri Keskin (AP), Mustafa Topçular (AP), Hasan Tosyalı (GP)

KAYSERİ: M. Şevket Doğan (AP), Turhan Feyzioğlu (GP), Hayrettin Nakipoğlu (AP), Vedat Ali Özkan (AP), Enver Turgut (AP), Mehmet Türkmenoğlu (GP)Ç

KIRKLARELİ: Mehmet Atagün (AP), Feyzullah Çarıkçı (AP), Hasan Korkut (AP)

KIRŞEHİR: Cevat Eroğlu (MP), Mustafa Kemal Güneş (AP)

KOCAELİ:  Cevat Ademoğlu (AP), Vehbi Engiz (AP), Sabri Yahşi (AP)

KONYA: İrfan Baran (CHP), Bahri Dağdaş (AP), Mustafa Kubilay İmer (AP), İhsan Kabadayı, (GP) M. Necati Kalaycıoğlu (AP), İ. Ethem Kılıçoğlu (AP), Baha Müdderrisoğlu (AP), Tahsin Yılmaz Öztuna,(AP) Faruk Sükan (AP), Vefa Tanır (GP)

KÜTAHYA: Ahmet Fuat Azmioğlu (AP), Ali Erbek (CHP), A. Mesut Erez (AP), İlhan Aksoy (AP)

MALATYA: Ahmet Karaaslan (Bğz.), İsmail Hakkı Şengüler (AP)

MANİSA: Ertuğrul Akça (AP), Mustafa Orhan Daut (AP), C. Selçuk Gümüşpala (AP), Hilmi Okçu (AP), Vehbi Sınmaz (AP), Kamil Şahinoğlu (AP), Önal Şakar (AP)

MARAŞ: Atilla İmamoğlu (AP), Veysi Kadıoğlu (AP), M. Zekeriya Kürşad (AP)

MARDİN: Esat Kemal Aybar (AP), Abdülkadir Kermooğlu (AP), Abdülkadir Özmen (Bğz.), Abdürrahim Türk (Bğz.)

MUĞLA: Adnan Akarca (AP), Mualla Akarca (CHP), Ahmet Buldanlı (AP), İzzet Oktay (AP)

MUŞ: Nimet Ağaoğlu (YTP), Kasım Emre (Bğz).

NEVŞEHİR: Hüsammettin Başer (AP), Esat Kıratlıoğlu (AP)

NİĞDE: M. Naci Çerezci (AP), H. Avni Kavurmacıoğlu (AP), M. Nuri Domanoğlu (CHP), Haydar Özalp (AP)

ORDU: Ata Bodur (AP), Cengiz Ekinci (AP), Hamdi Mağden (AP), Kemal Şensoy (AP)

RİZE: Erol Yılmaz Akçal (AP), Hasan Basri Albayrak (AP), Salih Zeki Köseoğlu (AP)

SAKARYA: Nuri Bayar (AP), Yaşar Bir (AP), Güngör Hun (AP), M. Vedat Önsal (AP)

SAMSUN: Talat Asal (AP), Mustafa Boyar (CHP), Doğan Kitaplı (AP), Nafiz Yavuz Kurt (AP), Hüseyin Özalp (AP), Bahattin Uzunoğlu (AP), İsmet Yalçıner (AP)

SİİRT: Zeki Çeliker (AP), Mehmet Nebi Oktay (GP)

SİNOP: Hilmi Biçer (AP)

SİVAS: Enver Akova (AP), Kadir Eroğan (AP), Tevfik Koraltan (AP), Yusuf Ziya Önder (AP)

TEKİRDAĞ: Orhan Öztrak (GP)

TOKAT: Hüseyin Abbas (AP), İsmet Hilmi Balcı (Bğz.), Osman Hacıbaloğlu (AP), Mehmet Kazova (AP), Reşit Önder (GP), Yusuf Ulusoy (BP)

TRABZON: Ahmet İhsan Birincioğlu (AP), Necati Çakıroğlu (AP), Ekrem Dikmen (AP), Selahattin Güven (AP), Cevat Küçük (CHP), Ali Rıza Uzuner (CHP)

URFA: Mehmet Aksoy (AP), Necmettin Cevheri (AP), Mehmet Ali Göklü (AP), Bahri Karakeçili (AP)

UŞAK: Orhan Dengiz (AP), M. Fahri Uğrasızoğlu (AP)

VAN: Mehmet Emin Erdinç (Bğz.), Kinyas Kartal (AP), Fuat Türkoğlu(AP), Mehmet Salih Yıldız (GP)

YOZGAT: İsmet Kapısız (MP), Turgut Nizamoğlu (AP), Neşet Tanrıdağ (AP)

ZONGULDAK: Fuat Ak (AP), Ahmet Nihat Akın (AP), Ahmet Güner (CHP), S. Tekin Müftüoğlu (AP), Kevni Nedimoğlu (AP)

RED OYU VERENLER (48)

Adıyaman: Kemal Kırıkoğlu (CHP), Yusuf Ziya Yılmaz (CHP)

Ankara: Kemal Ataman (CHP), İbrahim Cüceloğlu (CHP), A. Sakıp Hiçerimez (CHP), Osman Soğukpınar (CHP), Yusuf Ziya Yağcı (CHP)

Artvin: Abdullah Naci Budak (CHP)

Bitlis: Kenan Mümtaz Akışık (CHP)

Bolu: Kemal Demir (CHP)

Burdur: Nadir Yavuzkan (CHP)

Bursa: Nail Atlı (CHP)

Çankırı: Nuri Çelik Yazıcıoğlu (CHP)

Edirne: Cevat Sayın (CHP)

Elazığ: Mehmet Aytuğ (CHP)

Erzincan: Hasan Çetinkaya (CHP)

Erzurum: Selçuk Erverdi (CHP)

İçel: Celal Kargılı (CHP)

İstanbul: Mehmet Ali Aybar (TİP), Hüseyin Dolun (CHP), Mustafa Necdet Uğur (CHP), Reşit Akif Ülker (CHP), Lebit Yurdoğlu (CHP).

İzmir: Şeref Bakşık (CHP), M. Hulusi Çakır (CHP)

Kars: Kemal Güven (CHP), Kemal Okyay (CHP)

Kayseri: Tufan Doğan Avşargil (CHP), Mehmet Yüceler (CHP)

Kırklareli: Beyti Arda (CHP)

Konya: Mustafa Üstündağ (CHP)

Malatya: Hakkı Gökçe (CHP), İsmet İnönü (CHP)

Manisa: Muammer Ertem (CHP), Mustafa Ok (CHP)

Maraş: Mehmet Özdal (CHP).

Muğla: Ali Döğerli (CHP)

Muş: Nermin Neftçi (CHP)

Niğde: Mevlüt Ocakçıoğlu (CHP)

Ordu: Hasan Ferda Güley (CHP)

Sakarya: B. Turgut Boztepe (CHP), Hayrettin Uysal (CHP)

Samsun: Yaşar Akal (CHP)

Siirt: Mehmet Adil Yaşar (CHP)

Tekirdağ: Yılmaz Alpaslan (CHP)

Tunceli: Hüseyin Yenipınar (CHP)

Uşak: Adil Turan (CHP)

Zonguldak: Bülent Ecevit (CHP)

ÇEKİNSERLER (2)

Erzurum: Gıyasettin Karaca (CHP)
Samsun: Nihat Kale. (CHP

OYLAMAYA KATILMAYANLAR

Adana: Ali Rıza Güllüoğlu (CHP), Şevket Yılmaz (CHP)

Afyonkarahisar: Mehmet Rıza Çerçel (AP), Şevki Güler (AP), Süleyman Mutlu (CHP)

Ağrı: Abdülkerim Beyazıt (CHP), Nevzat Güngör (AP), Kasım Küfrevi (GP)

Amasya: Vehbi Meşhur (CHP), Kazım Ulusoy (BP)

Ankara: Hüseyin Balan (BP), Orhan Birgit (CHP), Sinan Bosna (AP), Osman Bölükbaşı (MP), Şinasi Özdenoğlu (CHP), Emin Paksüt (GP), Fatma Suna Tural (MP), Cengizhan Yorulmaz (CHP)

Antalya: Ömer Buyrukçu (CHP)

Artvin: Sabit Osman Avcı (AP)

Aydın: Kemal Ziya Öztürk (AP), Mehmet Çelik (CHP), M. Kemal Yılmaz (CHP)

Balıkesir: Salih Zeki Altınbaş (CHP), Mehmet Niyazi Gürer (CHP), Mevlüt Yılmaz (AP)

Bilecik: Mehmet Ergül (CHP)

Bitlis: Abidin İnan Gaydalı (AP)

Bursa: Sadrettin Çanga (CHP), İbrahim Öktem (CHP)

Çanakkale: Mustafa Çalıkoğlu (CHP)

Çankırı: Mustafa Hazım Dağlı (AP), Arif Tosyalıoğlu (AP)

Çorum: Cahit Angın (CHP), Ali Naki Ulusoy (BP)

Denizli: İlhan Açıkalın (CHP), Fuat Avcı (AP), Arif Hüdai Oral (CHP)

Edirne: Veli Gülkan (AP)

Elazığ: Ali Rıza Septioğlu (Bğz.)

Erzincan: Sadık Perinçek (AP), Naci Yıldırım (CHP)

Erzurum: Fetullah Taşkesenlioğlu (AP)

Eskişehir: B. Sıtkı Karacaşehir (CHP)

Gaziantep: Şinasi Çolakoğlu (CHP), Muhittin Sayın (CHP)

Hatay: Abdullah Cilli (Bğz.), M. Sait Reşa (CHP)

Isparta: Hüsamettin Akmumcu (AP)

İçel: Hilmi Türkmen (AP), Çetin Yılmaz (CHP)

İstanbul: Eşref Derinçay (CHP), İbrahim Bedreddin Elmalı (MP), Ahmet Bahir Ersoy (CHP), Orhan Eyüboğlu (CHP), Orhan Kabibay (CHP), Rıza Kuas (TİP), Sezai Orkunt (CHP), Haydar Özdemir (BP), M. Kazım Özeke (CHP), İlhami Sancar (CHP)

İzmir: Coşkun Karagözoğlu (CHP), Talat Orhon (CHP), Şinasi Osma (AP), Kemal Önder (CHP), Ali Naki Üner (AP)

Kars: Turgut Artaç (CHP)

Kastamonu: Muzaffer Akdoğanlı (CHP), Mehmet Seydibeylioğlu (CHP)

Kırşehir: Mustafa Aksoy (CHP)

Konya: Necmettin Erbakan (Bğz.), Sezai Ergun (AP), Sadi Koçaş (CHP), Orhan Okay (CHP), Özer Ölçmen (AP)

Kütahya: Mehmet Ersoy (AP), Kemal Kacar (AP)

Malatya: Mustafa Kaftan (CHP)

Manisa: Veli Bakırlı (CHP), Süleyman Çağlar (AP)

Maraş: M. Nejat Çuhadar (CHP), İbrahim Öztürk (Bğz.).

Mardin: Şevki Altındağ (CHP), Seyfi Güneştan (YTP)

Ordu: Memduh Ekşi (CHP), Ata Topaloğlu (CHP), Orhan Vural (CHP)

Rize: Sami Kumbasar (CHP)

Samsun: Kamran Evliyaoğlu (CHP), İlyas Kılıç (CHP)

Siirt: Selahattin Oran (YTP)

Sinop: Hilmi İşgüzar (MP), Mustafa Kaptan (AP), Tevfik Fikret Övet (CHP)

Sivas: Vahit Bozatlı (CHP), Hüseyin Çınar (BP), Ahmet Durakoğlu (CHP), Ekrem Kangal (CHP), M. Kemal Palaoğlu (CHP), Mustafa Timisi (BP)

Tekirdağ: Nedim Karahalil (AP), Mustafa Sabri Sözeri (AP)

Tokat: İsmail Hakkı Birler (CHP)

Trabzon: Mehmet Aslantürk (CHP), Mehmet Ali Oksal (AP), Ahmet Şener (CHP)

Tunceli: Kenan Aral (CHP)

Urfa: Necati Aksoy (CHP), Vehbi Melik (CHP)

Yozgat: İsmail Hakkı Akdoğan (AP), Abdullah Baştürk (CHP), Celal Ahmet Sungur (CHP)

Zonguldak: Hüseyin Baytürk (CHP), Sinan Fevzi Fırat (AP), Cahit Karakaş (CHP)

  

Kapaktaki Çizim : Taner Özek

Bir Cevap Yazın