3 x Turkiet yani üç çarpı Türkiye neyin adıdır ? 

  • 3 x TURKIET = 3 x TÜRKİYE

3 x Turkiet, Huddinge’de bugün 7 Mayıs’ta  açılışı (Vernissage) yapılan ve 29 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek olan, üç Türk ressamımız; Didem ÇATAL, Deniz KÜRŞAD, Hasan ERDEMİR’in sanat eserlerinden oluşan “Resim Sergisi”nin adıdır.

 Serginin orjinal ve anlamlı afiş grafiği ise benim gözüme en az benim kadar Türk gözüken ve kökü bizim toprağımızda olan ve biz kokan, Türkiye dostu Yunan grafik sanatçısı Nicos Terzis‘e ait.

Sergi küratörü Nicos Terzis

Serginin mimarı ve küratörü, su gibi Türkçe konuşan ve özellikle sıcakkanlığı ve vücut diliyle tamamen bizden biri olan grafik sanatçısı Nicos Terzis, Türk bayrağının hilalini ufak ama çok yaratıcı bir usta dokunuşla ilginç bir resim paleti yaratmış ve bunu serginin tanıtım yüzü yapmış. 

Aslında serginin adı 4 x Turkiet olmalıydı. Çünkü Nicos Terzis de bana göre bize ait sanatçıydı !

Sergiye ev sahipliği yapan Husdinge Konstnärsklupp başkanı sanatçılarımız Hasan Erdemir ve Deniz Kürşad hanımefendiyle ayaküstü sohbet ediyor.

Huddinge Konstnärsklubben (Huddinge Sanatçılar Klubü) ‘nün ev sahipliğinde tarihi Fullersta konağı müştemilatındaki sergi 29 Mayıs 2016′ya kadar İsveçlilerin ve özellikle Türklerin ziyaretine açık tutulacak.

Sanatçılarımız Hasan Erdemir ve Deniz Kürşad hanımefendiyle “sergi hatırası selfie” miz !

Yarın 8 Mayıs Pazar günü saat 12.00 – 16.00 arası açık tutulacak sergide Türkiye’den gelen resim sanatçımız Deniz Kürşad hanımefendi ve İsveç’ten tanıdığımız ressamımız Hasan Erdemir bey de hazır bulunacaklar…

Resim Sergisinde Çanakkalee Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlileri Doç. Dr. Didem Çatal ve Deniz Kürşat’ın değerli tasarımları ve uzun yıllardır İsveç’te resim sanatıyla uğraşan ressam Hasan Erdemir’in eserleri yer alıyor..

Sergiyi dolaşanlar ise etkinliğe ev sahipliği yapan Türkiye dostu Yunan grafik sanatçısı Nicos Terzis’nin sevimli Türkçe aksanıyla ve bizimkilete çok benzeyen doğal mimikleri eşliğinde yaptığı şen şakrak sohbetlere hayran kalıyor…

Sergi 29 Mayıs’a kadar açık tutulacak. Umarım o güne kadar bir vakit bulup ta sergiyi gezerler ve gelemeyenlere de haberleriyle duyururlar..  

Serginin adı : 3 x Turkiet

Sergi salonu: Fullersta Gårdsvägen 18 (Fullersta Gård) Huddinge

Sergi tarihi: 7 – 29 Mayıs 2016

Katılan sanatçılar: Didem Çatal, Deniz Kürşad ve Hasan Erdemir

Sergi Küratörü : Nicos Terzis

Sergi Ev sahibi: Huddinge Konstnärsklubb

Türkiye kültür ve sanatını ve Türkiye sanatçılarını İsveçlilerle ve İsveç’te yaşayan Türk’lerle buluşturmak ve tanıtmak amacıyla özveriyle yapılmış bu etkinlikte gözlerimiz Türk Turizm Bürosunu, Kültür, Basın ve diğer müşavirlerimizi, Anadolu Ajansı’nı, basın kartlı gazetecileri ve her çeşitten federasyonları aradı ama bulamadı. Belli ki hepside çok daha önemli kültür ve sanat etkinlikleriyle meşgul oldukları için zaman bulamadılar.   

Düşünebiliyor musunuz ?

Kafir dediğimiz elin gönüllü sanatsever İsveçlisi ve düşman bildiğimiz Yunanlı sanatçısı üstüne hiç vazife değilken vakit harcıyor, para harcıyor, Türkiye’den sanatçılar davet ediyor .

“- Bu Türklerin de kültürü modern sanatı, sanatçıları ve sanat eserleri var, bunlar da sanat üretiyorlar, bunların da sergilenmeye hakkı var ” diyorlar ve Türkiye’yi ve sanatçılarını tanıtıyorlar.

Davet edilen Sanatçılarımız yol ve otel parasını cebinden harcıyorlar. Asıl işi bu tür etkinlikler olanlar ve bunun için bilmem kaç dolar maaş alan devlet görevlileri ve diğer yetkilileri tek kuruş harcamadan ve tek saniye emek vermeden ayaklarına kadar gelen hazır sergide endam etmeye bile tenezzül buyurmuyorlar.

Halbuki ne için geldiğini ve ne işe yaradığını kendileri ve birkaç kimseden başkasının bilmediği onlarca kişi Türkiye’den İsveçe geliyor, Grand hotel de günlerce yatıyor, bu söz konusu yetkililerin ve görevlilerin rehberliğinde günlerce geziyor, tozuyor, yiyiyor, içiyor ve vatandaşlara selam bile vermeden çekip gidiyorlar.

Aynı görevliler sözkonusu masalcı Hatipoğlu olunca ilk iki protokoll sırasını tıka basa dolduruyor !

Allah bilir, dini içerikli olmadığı için bu sergiden haberleri bile yoktur bunların.

Ne diyelim ?

Taa Türkiye’den İsveçlilerin ve Türk dostu bir Yunan sanatçının ayağımıza kadar  getirdiği bu sanat etkinliğini lütfen kaçırmayın !

Hatta küçük çocuğunuzu da getirin ve sergi salonunun karşısındaki bir başka salondaki ki çocuk resim atölyesini gezdirin. Ana okulu ve ilkokul öğrencilerinin nasıl medeni, düzenli ve bol malzemeli Belediye’ye ait resim atölyesinde ressam öğretmenlerin gözetiminde tek kuruş ödemeden nasıl daha şimdiden özgürce ve istedikleri gibi sanat eserleri yaratmaya başladıklarını hem siz görün hem de çocuklarınıza gösterin.

İsveçlilerin niçin kültürde, sanatta ve bilimde önde olduklarını gözlerinizle görün.

Bilim ve sanatın bir ülkeyi yüksekte tutan ve uçuran kanatlar olduğuna ve Türkiye’nin niçin geri kaldığına bir kez daha tanıklık edin…

Sağlıcakla ve sanatla kalın !

TANER YILDIZ  

  
   

         

  
      

Bir Cevap Yazın