20 CHP’li niçin dokunulmazlık yasasına “evet” dedi ?

Erdoğan’ın kirli ve tehlikeli oyununu 20 CHP milletvekili bozmuş.
CHP “TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN BAŞKA TÜRLÜ HAREKET EDEMEZDİK” DİYOR.

Halkoylamasının Türkiye’yi yangın yerine çevireceğini öngören ve ülkeyi bu riskten uzak tutmak isteyen Kılıçdaroğlu Türkiye yerine ben yanmaya hazırım demiş.


İlk tur oylamalarında hayır oyu veren ancak AKP ve MHP’nin oylarıyla halkoylamasına gitmesi kesinleşen ve dosyası olan tüm milletvekillerinin dokunulmazlığını toptan kaldıran Anayasa değişikliğinin son oylamasında CHP, Erdoğan’ın Halkoylaması oyununu boşa çıkarmak için sürpriz yaptı. 

AKP ve MHP’nin ortak hareket ettiği oylamada 20 CHP milletvekili de evet oyu verdi ve anayasa değişikliği 376 evet, 140 hayır oyuyla halkoylamasına gerek kalmadan kabul edilmiş oldu. 

Kılıçdaroğlu yasanın halkoylamasına gitmesini engellemek için 20 milletvekili arkadaşından evet oyu vermelerini istemiş. 

Muhtemel halkoylamasının Türkiye’yi daha da kutuplaştırmasından, karıştırmasından çekinen Kılıçdaroğlu evet oyu istediği 20 milletvekilini şu sözleriyle ikna etmiş: 

“- Hapis cezası alabilir, siyasi hayatımı bitirebilirim. Ancak referandum tehlikesinin neden olacağı karanlık tabloyu engellemek için değer. Evet oyu verin bu oyunu bozun !

Kullanacağınız ’evet’in anlamı şu: Dokunulmazlık kalkacak. Kalkınca da ben ve başka CHP’liler yargılanacağız. Belki de bir yıldan fazla ceza alacağım ve siyaset yapmamın önü kesilecek. Ancak, AKP’nin ‘referandum’ kumarı, ülkenin geleceğini karartacak sonuçlar yaratacak. Türkiye’nin geleceği için kendi siyasi geleceğimi riske attığımın farkındayım” 

CHP’nin tavrını belirleyen gerekçeleri ve oylama değerlendirmesi şunlarmış: 
1. İlk tur oylamaları, AK Parti ve MHP’nin tavrı ‘evet’ oylarının 330 altına düşmeyeceğini gösterdi. 

2. 330-367 arasındaki ‘evet’ oyu sayısı, ‘zorunlu referandum’ anlamına geliyor. CHP destek vermezse 330 aşılacağı için, AK Parti ve MHP’nin tavrı referandumu kaçınılmaz yapacak. Olası bir dokunulmazlık referandumu öncesinde tarafların atacağı adımlar, yüksek gerilim hattındaki Türkiye’yi daha sıkıntılı günlere taşıyabilir. 

3. Diğer taraftan, zorunlu dokunulmazlık referandumu ile birlikte, Cumhurbaşkanı’nın beklediği ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemini içeren bir anayasa değişikliğinin de aynı gün referanduma götürülmesi ihtimali var. MHP, partili cumhurbaşkanlığı konusunda da AK Parti’ye destek verebilir, haliyle iki sandıklı referandum gündeme gelebilir. Partili cumhurbaşkanlığı, aynı safta duracağı dokunulmazlığın kaldırılması referandumunun rüzgârından destek bulabilir.

4. Tartışmalar sırasında AK Parti’nin anayasa değişiklik teklifinin ‘toptancı bir yaklaşım’ ile ele alındığı, birçok yanlışı bünyesinde barındırdığı, hatta anayasaya aykırı olduğu, AK Partililerin de arasında bulunduğu birçok kesim tarafından kabul gördü. Teşhir etme amacı hasıl oldu.

Ne diyelim ?

Unutmayalım ki sadece HDP milletvekillerinin değil Kılıçdaroğlu’da dahil tüm CHP milletvekillerinin de dokunulmazlığı toptan kaldırıldı !

Belki de CHP bu manevrasıyla Türkiye’yi, Edirne’den Kars’a kadar yangın yerine dönüştürecek, halkı Türk – Kürt diye karşı karşıya getirip kutuplaştırıp birbirine düşman yapacak, Türkiye’nin içinde bulunduğu mevcut şartlarda çok yüksek bir oy oranıyla sonuçlanabilecek kirli, çetrefilli ve gizli hedefli karanlık bir halkoylaması kargaşasından ve çatışmasından korumuş, Erdoğan’ın sarayında kurguladığı entrikalı oyunu bozmuş oldu.

Ben Erdoğan’ın şimdi Demirtaş’ı Meclis’ten kovmaya ve hapse atmaya cesaret edeceğine sanmıyorum !

Ancak ezici bir çoğunlukla evet oyu çıkacağı belli olan bir halkoylamasından alacağı cesaretle bunu yapabilirdi ve millet istedi bana bunu yapmamı söyledi, ben de yaptım derdi !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın