İsveç’te ev kredisinde devrim gibi değişiklik yapıldı !

İsveç’te çok düşük konut kredisi faizleri sayesinde kredi borcunun ana parasını hiç ödemeden sadece neredeyse bir sosyal konut kirası kadar tutan aylık faizini ödemekle yetinerek 5-6  milyon kronluk lüks bir villada oturabilme dönemi artık sona erdi. 

Şimdi İsveç’te konut kredisi alanlar faiz dışında ayrıca kredi borcu anaparasının yarısını her ay düzenli olarak azar azar geri ödemekle yükümlü oldu.

İsveç’te konut kredisini geri ödeme koşullarını düzenleyen ve kredinin faizi dışında ayrıca anapara borcunun, konutun piyasa değerinin yarısından fazlasının üstünde olan bölümünün her ay azar azar geri ödenmesini (amortisman şartı)  zorunlu kılan yasal değişiklik iki gün sonra 1 Haziran‘dan itibaren uygulanmaya başlanıyor.

img_2767

İsveç’te müstakil bir ev ya da apartman dairesi, piyasa fiyatının yüzde 15’ini kendi cebinden önden peşin vererek ve geriye kalan yüzde 85’ini de ipotekli konut kredisi çekerek satın alınabilmektedir.

Yani önden 600 bin kron peşin veren birisi 3 milyon 400 bin kron da bankadan konut kredisi çekerek 4 milyon kronluk bir müstakil evi ya da dairenin sahibi olabilmektedir.

Bu yeni yasaya göre 1 Haziran’dan sonra konut kredisiyle ev alanlar ilk kademede borç tutarı, konutun piyasa değerinin % 70’ine düşürene kadar toplam kredi borcunun yüzde 2 ‘sini her yıl geri ödemek (amorti etmek) zorunda olacak.

Örneğin piyasa değeri 4 milyon kron olan bir konut için bankadan 3 milyon 400 bin kron kredi çeken bir evsahibi, bu borcun faizi dışında ayrıca borcunu, evininin değerinin yüzde 70’i olan 2 milyon 800 bin krona indirene kadar ev için çektiği 3 milyon 400 bin kronun yüzde 2‘sini (yani en az 68 bin kronu) her yıl geri ödeyecek. Bir başka deyişle her ay faiz+ 5 bin 666 kron borç ödeyecek. 

İkinci kademede de kredi borcu tutarı evin değerinin yüzde 70’inin altına inince bu kez de borcu evin değerinin  % 50’sine yani yarısına düşürene kadar kredi borcunun yüzde 1’ini her yıl geri ödemek zorunda olacak. 

Örneğin piyasa değeri 4 milyon kron olan konutunun bankaya 2 milyon 800 bin kron borcu kalan bir evsahibi, faizi dışında ayrıca kredi borcunu, evin 4 milyonluk piyasa  değerinin yüzde 50’si olan 2 milyon krona düşürene kadar 2 milyon 800 bin kronluk kredi borcunun yüzde 1‘ini (yani en az 28 bin kronunu) her yıl geri ödeyecek. Bir başka deyişle her ay faiz + 2 bin 333 kron borç ödeyecek.

Ayrıca 1 Haziran’dan sonra konut onarımı için alınacak olan ek kredi tutarı da, ya 10 yıl içinde geri ödenecek ya da ana krediye dahil edilerek konutun değeri oranına göre geri ödenecek. img_2782

Bu borç amortismanı şartı 1 Haziran 2016 tarihinden önce alınmış olan mevcut konut kredilerini kapsamayacak. 

Ama bu tarihten sonra alınacak ek krediyle evin borcu, piyasa değerinin yarısını aştığı takdirde fazlalaşan borç yeni amortisman şartına göre geri ödenecek. 

Yeni yapılmış bir konutu satın alanlar bu borç amortismanı şartından 5 yıl muaf olacak.

Yani yeni konut satın alan bir ev sahibi ilk 5 yıl sadece borcunun faizini ödeyecek. Ancak konutununda oturmayı sürdürdüğü takdirde 6. yıldan itibaren borç oranına göre kredi borcunu geri ödeyecek.

Bu borç amortismanı şartı, tarım ve orman işletmelerine ait binalar için geçerli olmayacaktır. 

Özel ve istisnai durumlarda (ölüm, ağır hastalık, işsizlik vb) amortisman şartından geçici muafiyet verilebilecektir.

Konutun piyasa değeri ancak 5 yılda bir kez tespit edilecektir.

Yukarıda verdiğim bu kredi giderleri örnekleri genel anlamdadır ve asgari tutarlardır. 

Bankadan alabileceğiniz konut kredisinin (bolån) ve vaat edilen konut kredisinin (bolån löfte) kadar olacağı, ayda ne kadar faiz ve ne kadar borç anaparası taksidi ödeyeceğiniz, aylık gelir durumunuza, genel ekonomik imkanlarınıza, evli ya da bekar olacağınıza ve evde ailenizde kaç kişi olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Ev kredisinin faiz oranları pazarlık yapmaya açıktır. Daha düşük faiz oranı almak için pazarlık yapmaktan ve mutlaka birden fazla banka ve kredi kuruluşuna sorup bilgi almaktan hiç çekinmeyin !

Ne diyelim ?

Atalarımızın ” Ayağını yorganına göre uzat !” bilge sözüne uygun hareket edelim.

Faiz oranının şimdiki düşüklüğüne aldanıp da  ödeme gücümüzün ve imkanımızın üstünde borçlanmayalım. 

Bir süre sonra faizler yükseldiğinde  ya da işsiz kaldığımızda borcumuzu ödeyemeyez duruma düşünce,  bir gün aniden kendimizle birlikte ailemizi de karda kışta sokak ortasında bulup, çoluk çoluk yorganlara bürünerek acımasız İsveç soğuğunda büzüşmeyelim !

TANER YILDIZ 

Bir Cevap Yazın