İsveçli papazlar Allah rızasına gezip eğlenmişler !

İsveç kilisesinin papazları hem Allah rızası hem de sevap kazanmak için devri alem yapıp dünyayı gezmişler, kiliselerindeki ibadetlerde günahkar müminleri bir kuru ekmek kırıntısı ve bir yudum ucuz şarapla kutsarlarken, sıra kendilerine gelince yağlı yemeklerle ve pahalı şaraplarla yusyuvarlak işkembelerini kutsamışlar !

Aftonbladet gazetesinin haberine göre; Allah yolunda harcanması ve fakir fukara garip gurebaya dağıtılması için kiliselerde dini bütün hristiyanlardan toplanan milyonlarca kron sadaka, aidat ve yardım paralarını İsveç Kilisesi papazları dünyanın dört tarafına bol bol yaptıkları gezilerde, lüks otellerde, masaj salonlarında, restoranlarda, barlarda ve eğlence merkezlerinde Allah rızası için tamı tamına 21 milyon 800 bin kronu su gibi harcamışlar !

Tabii ki de her gezi ve yemekli içkili eğlence sonrasında Tanrı’ya şükran ayini düzenleyip dualarla teşekkür etmeyi ve “Tanrım senin rızan için bu yollara düşen bu hizmetkarlarına böyle kutsal gezileri bir kez daha nasip et” diye yakarmayı da hiç ihmal etmemişler !

Hatta bir keresinde “sevap olur” düşüncesiyle Kilise’nin binlerce kron parasıyla İngiliz futbol ligi maç biletleri bile satın almışlar, dua ve ilahiler eşliğinde süper lig maçlarını stadyumda izlemişler.

Dünya’da gidilmedik ve dua edilmedik  ünlü ve turistik şehir bırakmamışlar !

Avrupa’nın belli başlı tüm şehirlerine defalarca yapılan ve her zaman lüks otellerde kalınan gezilerin sayısı bilinmiyormuş.  Kuzey Amerika’da San Fransisco, Los Angeles, Güney Amerika’da Arjantin ve karnaval zamanı Brezilya Rio, Çin, Tayland, Filipinler, Dubai, güney Afrika gibi dünyanın cennet köşelerine Allah rızası için uçakların birinci mevkiinde uçulmuş, geceliği 4 bin kronluk SPA’lı aşırı lüks ve çoğu deniz kenarındaki otellerde yatılmış, hem otellerin hem de gidilen yerlerin lüks restoranlarında lüks yemekler yenilmiş, barlarında pahalı şaraplar içilmiş, Tayland’lı kızlara masaj yaptırılmış ve hep birlikte güzelleşilmiş. Milyonlarca kron tutan hesapları da yine Allah rızası için dini bütün İsveçli müminler ödemiş !

Bu yetmezmiş gibi ayrıca bu çeşit çeşit gezilere katılan bu dindar papazlar İsveç’e döndüklerinde binlerce kron tutan yolluklarını “traktemente” istemeyi hiç ihmal etmemişler !

Tek başına 1,5 milyon kronluk yurtdışı gezi yapan İsveç Kilisesi papazı Anders Bergkvist.

İsveç Kilise’nin Uppsala’da oturan Yurtdışı Kiliseler şefi Anders Bergkvist tek başına 1,5 milyon kronluk seyahat yapmış !

Anders Bergkvist bir keresinde belli ki Allah’a yakın olmak için kış ortasında, pırıl pırıl güneşli Dubai’deki dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’ ın en üst katında bulunan beş yıldızlı Mövenpick otelinde 4 gece eşi Anna ile birlikte kaldıktan sonra sevap kazanmak için Noel içkisi “Julsnaps”ını ise Çin’de yudumlamış ! Bunu da fotoğraflarıyla birlikte övünerek Facebook’ta bir güzel paylaşmış !

İsveç Kilise’sinin yurtdışı kiliseler ruhani lideri Başpapaz Sven Bernhard Fast ” kutsanmış yuvarlak işkembesi” ile poz vermiş !

İsveç Kilisesi’nin Yurtdışı Kiliseleri’nin ruhani lideri olan ve Visby Kilisesi’nde görev yapan Papazbaşı Sven- Bernhard Fast’da din kardeşi Anders’ten hiç geri kalmamış. Onun favori gezi destinasyonu da Avustralya kıtasıymış. Karısına çok düşkün olduğu belli olan ve karıyla “papaz olmaktan” çekinen Papaz Svenne gezilerini karısıyla el ele ve ten tene yapmayı severmiş ve hiç yanından ayırmazmış !
Bu kiliseler içinde dini bütün hristiyan nüfusu ve mümini diğer belediyelere göre nispeten az olan ve dolayısıyla Allah rızası için çok fazla para toplayamayan Botkyrka Cemaatı Kilisesi’de “bizi başı kel hristiyan mıyız ? ” diyerek zengin Kilise cemaatlerden din kardeşliği dayanışması çerçevesinde para yardımı almış, yanlarına eş dost arkadaş hristiyanları da katarak 3 milyon kroncukluk sözde eğitim özde turistik çok yararlı yurtdışı gezilerini Allah rızası ve sevap kazanmak için yapıvermişler !

Şimdi biraz da İsveç kilisesi hakkında size bilgi vereyim:

Protestan olan ve yakın zamana kadar devlete doğrudan bağlı bir devlet kilisesi olan İsveç Kilise’si 6 milyon 200 bin üyesiyle İsveç’in en büyük, en varlıklı, en eski, en güçlü, en köklü kuruluşudur. Kuruluşu taa 800’lü yıllara dayanıyor. Orta çağda güç kazanıyor ve 1593 yılında ise özel hukuki konumunu kazanıyor.

İsveç Kilise’sinin Başpiskosluğu’na birkaç yıl önce seçilen rahibe Antje Jackelen kilisenin ilk kadın başpiskoposu oldu.

Vergi dairesi her yıl 6 milyon 200 bin mümin İsveçli yıllık brüt kazancından yüzde 1 aidat kesintisi yaparak İsveç Kilisesi’ne ödüyor. Yani adam başına kilise her yıl ortalama 2.500 kr aidat alıyor. Ayrıca kiliselerde düzenli olarak Allah rızası için sadaka ve bağış toplanıyor.

Kilisenin İsveç’in en ücra köylerine kadar dağılmış irili ufaklı kiliseleri, arazileri ve binaları, bankalarda yatan milyonlarca kronu ve milyarlarca kronluk hisse senetlerinden oluşan muazzam bir serveti var..

Ne diyelim ?

Din adamları Cennet’in öldükten sonra öteki dünyada olduğu ve Cennet’e girebilmek için Allah rızası için Kiliseye bağış yapılması gerektiği konusunda bol bol vaaz veriyorlar.

Ama bu hınzır papazlar Cennet’in bu dünyada olduğunu biliyorlar ve bunu söylemeyip kendilerine saklıyorlar !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın