İsveç’te kredili ev almak niçin zorlaştı ?

Yeni çıkan konut kredisi yasası neleri değiştiriyor ?

Konut kredisi taksit ödemeleri nasıl olacak ?

İsveç’te çok düşük konut kredisi faizleri sayesinde kredi borcunun ana parasını hiç ödemeden sadece aylık faizini kira niyetine ödeyerek çok ucuza  5-6 milyon kronluk lüks bir villada oturabilme dönemi artık bitti.

Şimdi bugünden itibaren İsveç’te konut kredisi alanlar faiz dışında ayrıca banka borcunun evinin piyasadaki değerinin yarısına kadar olan kısmını her ay ve düzenli olarak azar azar geri ödemekle yükümlü oldu.

İsveç’te konut kredisini geri ödeme koşullarını düzenleyen ve kredinin faizi dışında ayrıca anapara borcunun, konutun piyasa değerinin yarısı kadarının her ay taksitle geri ödenmesini (amortisman şartı) zorunlu kılan yasal değişiklik bugün 1 Haziran’dan itibaren uygulanmaya başlandı.

img_2781

İsveç’te müstakil bir ev ya da apartman dairesi, piyasa fiyatının yüzde 15’ini kendi cebinden önden peşin vererek ve geriye kalan yüzde 85’ini de ipotekli konut kredisi çekerek satın alınabilmektedir.

Yani önden 600 bin kron peşin veren birisi 3 milyon 400 bin kron da bankadan konut kredisi çekerek 4 milyon kronluk bir konutun sahibi olabilmektedir.

Bu yeni yasaya göre bugünden sonra konut kredisiyle ev alanlar ilk kademede borç tutarını, konutun piyasa değerinin % 70’i seviyesine düşürene kadar kredi borcunun yüzde 2 ‘sini her yıl geri ödemek (amorti etmek) zorunda olacak.

Örneğin piyasa değeri 4 milyon kron olan bir konut için bankadan 3 milyon 400 bin kron kredi çeken bir evsahibi, bu borcun faizi dışında ayrıca borcunu, evininin değerinin yüzde 70’i olan 2 milyon 800 bin krona indirene kadar ev için çektiği 3 milyon 400 bin kronun yüzde 2’sini (yani en az 68 bin kronu) her yıl geri ödeyecek. Bir başka deyişle her ay faiz+ 5 bin 666 kron borç ödeyecek.

İkinci kademede de kredi borcu tutarı evin değerinin yüzde 70’inin altına inince bu kez de borcu evin değerinin % 50’sine yani yarısına düşürene kadar kredi borcunun yüzde 1’ini her yıl geri ödemek zorunda olacak.

Örneğin piyasa değeri 4 milyon kron olan konutunun bankaya 2 milyon 800 bin kron borcu kalan bir evsahibi, faizi dışında ayrıca kredi borcunu, evin 4 milyonluk piyasa değerinin yüzde 50’si olan 2 milyon krona düşürene kadar 2 milyon 800 bin kronluk kredi borcunun yüzde 1’ini (yani en az 28 bin kronunu) her yıl geri ödeyecek. Bir başka deyişle her ay faiz + 2 bin 333 kron borç ödeyecek.

Bugünden itibaren konut onarımı için evin üstüne çekilecek olan ek kredi tutarı da, ya 10 yıl içinde geri ödenecek ya da ana krediye dahil edilerek konutun değeri oranına göre geri ödenecek.

Bu borç amortismanı şartı 1 Haziran 2016 tarihinden önce alınmış olan mevcut konut kredilerini kapsamayacak.

Ama bu tarihten sonra alınacak ek krediyle evin borcu, piyasa değerinin yarısını aştığı takdirde fazlalaşan borç yeni amortisman şartına göre geri ödenecek.

Yeni yapılmış bir konutu satın alanlar bu borç amortismanı şartından 5 yıl muaf olacak.

Yani yeni konut satın alan bir ev sahibi ilk 5 yıl sadece borcunun faizini ödeyecek. Ancak konutununda oturmayı sürdürdüğü takdirde 6. yıldan itibaren borç oranına göre kredi borcunu geri ödeyecek.

Bu borç amortismanı şartı, tarım ve orman işletmelerine ait binalar için geçerli olmayacaktır.

Özel ve istisnai durumlarda (ölüm, ağır hastalık, işsizlik, boşanma vb) amortisman şartından geçici muafiyet verilebilecektir.

Konutun piyasa değeri ancak 5 yılda bir kez tespit edilecektir.


Yukarıda verdiğim ve yeni yasanın etkilerini rakamlarla gösteren bu kredi gideri örnekleri genel anlamdaki hesaplamalar ve asgari tutarlardır.

Bankadan alabileceğiniz konut kredisinin (bolån) ve vaat edilen konut kredisi (bolån löfte) tutarının ne kadar olacağı, ayda ne kadar faiz ve ne kadar borç anaparası taksidi ödeyeceğiniz ; sizin aylık gelir durumunuza, geri ödeme gücünüze, genel ekonomik imkanlarınıza, evli ya da bekar olmanıza ve ailenizin kaç kişilik olduğuna ve evde kaç kişi oturacağına bağlı olarak değişiklikler gösterir.

Ne diyelim ?

Ayağımızı yorganımıza göre uzatalım !

Faiz oranının şimdiki düşüklüğüne aldanıp da ödeme gücümüzün ve imkanımızın üstünde borçlanmayalım.

Ev kredisinin faiz oranları bankalarla pazarlık yapmaya her zaman açıktır. Daha düşük faiz oranı almak için arada sırada pazarlık yapmaktan ve mutlaka birden fazla banka ve kredi kuruluşuyla ilişkiye geçip bilgi almaktan hiç çekinmezseniz karlı çıkarsınız !

TANER YILDIZ 

Bir Cevap Yazın