Türklere vizesiz Avrupa bir başka bahara kaldı !

1 Temmuz’dan itibaren tüm Avrupa ülkelerine (İngiltere ve İrlanda dışında) vizesiz seyahat etmeye hazırlanan Türk vatandaşları hayal kırıklığına uğrayacak. 

İsveç Adalet ve Göçmen bakanı Morgan Johansson TT haber ajansına verdiği demeçte, bu tarihte Türkler için vizesiz Avrupa rüyasının gerçekleşmesinin imkansız olduğunu açıkladı. 

Kötü haberi İsveç Adalet ve Göçmen Bakanı Morgan Johansson verdi !
 İsveçli Bakan’ın, AB Komisyonu başkan yardımcısı Frans Timmermans‘dan aldığı gayri resmi bilgiye dayandırdığı açıklamasına göre bunun nedeni Türkiye’nin 72 kriterden geriye kalan 5 önemli kriteri bu tarihe kadar yerine getiremeyeceğinin anlaşılmış olmasıymış.  

AP (Avrupa Parlamentosu) kriterlerin hepsi yerine getirilmeden vize anlaşmasını onaylamayı gündemine almayacağını açıklamıştı. 

Vizesiz Avrupa için AB’ in Türkiye’ye şart koştuğu son 5 kriteri şunlardı: 

 1. Terörle mücadele yasasının değiştirilerek AB ile uyumlaştırılması.

 2. Yolsuzlukla mücadele yasasının değiştirilerek etkinleştirilmesi ve AB ile uyumlaştırılması.

3. AB polis örgütü EUROPOL ile operasyonel işbirliği anlaşmasının imzalanması.

 4. Kişisel verilerin korunması için AB standardında yeni bir yasa çıkarılması.

5. Suçluların iadesi konusunda AB ile daha sıkı hukuksal işbirliği yapılması.

Türkiye ise 72 kriterin hepsini de yerine getirdiğini öne sürüyor ve Erdoğan, AB’nin insan haklarına aykırı bulduğu sert terörle mücadele yasasını kesinlikle değiştirmeyeceğini söylüyordu.

Bunu kabul etmeyen ve bu durumu fırsat bilip istemeye istemeye söz verdiği vize serbestliği sözünü tutmamak için bahane aradığı belli olan AB’de zaman darlığını gerekçe göstererek vizesiz Avrupa uygulamasını şimdilik sonbahara ertelemeye ama yine de garanti vermemeye karar verdi ! 

Geçen yıl Türkiye üzerinden Avrupa’ya gelen yüzbinlerce sığınmacı karşısında köşeye sıkışan AB, Türkiye’nin sığınmacıların Avrupa’ya geçmesini engellemesi,  imzaladığı geri kabul anlaşmasını 1 Haziran’da uygulamaya koyması ve Avrupa’nın geri göndereceği mültecileri Türkiye’ye alması, ayrıca 72 şartı birden yerine getirmesi karşılığında, Türklere Avrupa vizesini 1 Temmuz 2016’dan itibaren kaldırma sözü vermişti.   

Bunun üzerine de Türkiye Mart ayından itibaren sığınmacıların Yunanistan’a geçmesini tamamen durdurmuş ve Avrupa’nın beğenmeyerek Türkiye’ye geri gönderdiği tüm mültecileri kabul etmeye başlamıştı. 1 Haziran’dan itibaren de daha önce imzaladığı geri kabul anlaşmasını tam olarak uygulamaya koyarak sözünde durmuştu. Bundan dolayı AB’de sözünü tuttuğu için Davutoğlu’nu sarmaş dolaş kucaklamıştı !

Vize muafiyeti sonrasında, Türkiye’de 1 Haziran’dan itibaren verilmeye başlanan ve çok pahalı olan parmak izi çipli Türk pasaportunu alabilen Türk vatandaşları 1 Temmuz’dan sonra şu Avrupa ülkelerine en fazla 90 günlüğüne vizesiz giriş yapabilecekti:

img_0670

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan.

Bunlara ek olarak, ayrıca Avrupa’nın şehir devletleri olan Monako, San Marino ve Vatikan‘a da vizesiz girebilecekti.

Sadece Shengen ülkesi olmayan İngiltere ve İrlanda’ya vizesiz gidilemeyecekti.

Buna karşın Türkiye de aralarında Kıbrıs’ın da bulunduğu 11 AB üyesine yönelik uyguladığı vize zorunluluğunu kaldıracak ve Kıbrıslı Rumlar da Türkiye’ye vizesiz seyahat edebilecekti.


Ne diyelim ?

Erdoğan’dan terör yasasını değiştirmesini, yolsuzlukla ve hırsızlıkla etkin mücadele etmesini istemek ne kadar gerçekçidir diye insan kendine soramadan edemiyor !

AB’nin her zaman ve her istediğinde Türkiye’de kusur bulması kadar kolay ve eğlenceli bir oyun yoktur !

Olmazsa olmaz dediği ve insan hakları bahanesi arkasına saklandığı terörle mücadele yasası değişikliği talebinin asıl amacı bu yasadaki kimi sert hükümleri gerekçe göstererek güneydoğudan onbinlerce Kürdün AB’ye gelerek iltica etmesinden korkmalarıdır. 

Eğer gerçekleşseydi Davutoğlu’nun becerebildiği en iyi iş bu vizesiz Avrupa rüyasını gerçekleştirmesi olacaktı ve bunun için ben de dahil herkesten temiz bir teşekkürü hak edecekti ama ne yazık ki gene olmadı !

AB’ye kavuşmak yine bir başka bahara bu kez sonbahara kaldı !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın