Bu delik deşik okuldan Türkiye birincisi çıktı !

Güneydoğu’nun 30 çocuk kahramanı teröre boyun eğmemişler ve TEOG Sınavı’ndan Türkiye birincisi çıkarak şiddete karşı eğitimle en güzel cevabı vermişler !

Bu çocuklar camları ve duvarları yüzlerce mermiyle delik deşik edilmiş ve sınıfları yakılmış bu okuldan çıktılar, hendekleri aştılar ve TEOG Türkiye birincisi oldular !

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı Türkiye birincileri aylarca sokağa çıkma yasağı konulan, evleri  cayır cayır yakılıp tankla topla yıkılan Şırnak- İdil‘den, Hakkari – Yüksekova‘dan, Mardin- Kızıltepe‘den, Mardin – Dargeçit‘ten Mardin – Nusaybin‘den, Mardin – Midyat‘tan, Mardin Artuklu‘dan, Mardin – Mazıdağı‘ndan çıktılar.

Ezgi Beytaş Muş -Varto’nun 5 ailelik uzak bir mezrasından, Mahir Gündoğdu Tunceli Çemişgezek’in dağ başındaki bir yaylasından çıktı!

Çok korktular ama yılmadılar, ailelerinin yanlarından ayrıldılar, teröre rağmen korkmayıp bölgede kalan öğretmenleri tarafından barikatların ve çukurların içinden alınarak Mardin ve Batman’daki pansiyonlara, taşımalı ya da yatılı okullara yerleştirildiler. Korkularını umutlarıyla ve çalışkanlıklarıyla bastırdılar.

Terör karanlığının kapladığı geleceklerine uzanan yolu, eğitim meşalesinin saçtığı ışıkla aydınlattılar.

Birçok anlı şanlı özel okul ya da koleji arkalarında bıraktılar ve bunu sadece devlet okulunda aldıkları eğitimle ve azimle başardılar.

Gelin onları biraz tanıyalım:

İşte terör canavarını zor şartlarda eğitimle yenen küçük Kahraman’larımızın bazıları : EZGİ BEYTAŞ, soruların tamamını doğru yanıtlayıp 120 tam puanıyla Türkiye birincileri arasında yer aldı.   Muş – Varto ilçesinin Dağcılar köyü Seyit Kamer mezrasından taşımalı eğitim sistemiyle Çaylar köyündeki Yatılı Bölge Orta Okuluna  atlı kızakla giden Beytaş, img_3279“- Sadece Devlet Okulumuzdaki kurslarla başardım. Başka özel bir ders almadım. Ben şaşırmadım ama ailem şaşırdı. Doktor olup, kendi köyüme hizmet vermek istiyorum” demiş.


MAHİR GÜNDOĞDU‘da 120 tam puanla Türkiye birincisi oldu. Tunceli’nin Çemişgezek Payamdüzü Ortaokulu öğrencisi olan ve okuldan arta kalan zamanlarını çobanlık yaparak geçiren Mahir Gündoğdu:   “- Koyun otlatmaya gittiğimde yanımda ders kitaplarımı da alıyorum. Ailem beni hiç ezmedi hep destek oldu, Öğretmenlerim hem okulda hem de okuldan sonra çok ilgilendiler. Bütün öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Ege illerinden birinde fen lisesi okumak istiyorum. İleride doktor olmak istiyorum” demiş.   Hemşehrisi Kemal Kılıçdaroğlu özel olarak Mahir’e telefon edip kutlamış !

YUNUS ÖZEL Şırnak – İdil’de yaşıyor, 120 tam puanla Türkiye birincisi oldu. 7 çocuklu ailenin 5’inci çocuğu olan Yunus sokağa çıkma yasağı başlayınca Batman’da açılan kursa gitmiş. Yunus, “-Verilen ders programına bağlı kaldım. Dünya ile bağlantımı kestim. İnterneti unuttum. Başarılı olmak için önce inanmak gerekli. Ben de buna inanarak başladım. Gecemi gündüzüme katarak bu sayede başarılı oldum. Başarılı bir öğrenci olmak için öncelikle interneti ve televizyonu unutmak şart” demiş.

DENİZ İLAYDA aslen Eskişehirli. Deniz de  120 tam puanla Türkiye birincisi. Babası asker olduğu için Eskişehir’den Mardin’e gelmişler. “– Yeni çevreme daha alışamadan terör olayları başladı. Her gün babam operasyona giderken yüreği ağzıma geliyordu ama yine de tüm azmimle çalıştım” demiş.

İREM TOPRAK,  Bitlis – Tatvanlı 10 kişilik ailesinin en küçük çocuğu. İrem de 120 tam puanla Türkiye birincisi. “- Başarımı, evde düzenli çalışmama, ailemin ve öğretmenlerinin desteğine borçluyum, onlara teşekkür ediyorum ” demiş.

ELİF ÖRÜNÇ, Şırnak – İdil’den. 119 puan almış. Terör olayları nedeniyle psikolojisinin sınavında kendisine engel teşkil edeceğini düşünmüş, ancak öğretmenlerinin kendisine inanması sayesinde başarılı olabildiğini dile getirmiş. Elif “-Yeni okulumuz sa çok iyi bir çalışma ortamı bulduk,  Etüt dersleri sayesinde başarılı üç ay geçirdik. Geri kaldığımız derslerimizi aldık, bunun yanında TEOG sınavına hazırlandık. Çok verimli geçti. Öğretmenlerime ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sınavda, 120 sorudan 119’u doğru cevapladım.” demiş.

BARAN İNAN: Şırnak – İdil’den 9 çocuklu bir ailenin 6’ıncı çocuğu. 119 puan aldı. Babası İstanbul’da işçi olarak çalışıyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilince ailesi köye geri dönmüş. Baran ise Batman’daki yatılı okula gitmiş. Fen Lisesi’nde okumak isteyen Baran “- Gece gündüz çalıştık, günde bin soru çözdük. Öğretmenlerimiz bize destek oldu. Onlar olmasa yapamazdık. Ben ne hendek ne bomba hiçbir şeyi kafama takmadım. Tek çarem okumak. Okuyacağım” demiş.

MEHMET EMİN GÜL, Mardin – Nusaybinli ve 9 çocuklu bir tarım işçisi ailenin çocuğu olan Mehmet Emin, sadece bir soruyu bilememiş ve 119 puan almış. Nusaybin’de çatışmalar arasından kurtarılarak okula yerleştirilmiş. Psikolojisi bozulmuş ama ders çalışmaktan vazgeçmemiş. Babası, fındık ve pamuk tarlalarında çalışıyormuş ve diğer 8 kardeşi de okumak için çabalıyormuş.

MERYEM AKINCI: Mardin Midyat’lı. 9 çocuklu bir ailenin çocuğu. Sadece bir soruyu bilememiş ve 119 puan almış. Bir abisi polismiş ve bir ablası üniversitede okuyormuş. Diğer kardeşleri de okula gidiyormuş. Okula giderken çatışmalar nedeniyle zor günler yaşamış.

HELİN YILDIRIM: Mardin – Kızıltepe’li 5 çocuklu ailenin en küçüğü. Babası emekli maaşıyla 4 çocuğunu üniversitede okutuyormuş. Kardeşlerinin biri tıp, biri inşaat mühendisliğine gidiyormuş. Evlerine bomba parçaları gelmiş. Kurşunlar arasında okuluna gitmiş. Helin Liseyi İstanbul’da okumak istiyormuş.

İDİL SEDEF KAN: Mardin – Artuklu’da 3 çocuklu ailenin en büyüğüymüş. Babası inşaat işçisi imiş. İdil, “- Gece gündüz çalıştım. Silah seslerini duyuyordum ama benim için tek ses sınavdı” demiş.

EMREHAN GÖKSEL, Hakkari – Yüksekovalı. Sadece 1 soruyu bilememiş ve 119 puan almış.

BERDAN DÜZ: Hakkari – Yüksekova’da 3 çocuklu bir ailenin en büyüğüymüş. Sadece 2 soruyu bilememiş ve 118 puan almış. İlçede terör olayları ve sokağa çıkma yasağı başlayınca okula gidememiş. Bunun üzerine babası, Berdan’ı Van’a göndermiş. Berdan okuluna Van’da devam etmiş.

Ne diyelim ?


Bir Ortadoğu kenti gibi yanmış yıkılmış ilçelerden gelen bu sevindirici haberleri okuyunca bunun ” imkansız bir başarı ” olduğunu düşünerek acaba asılsız bir propaganda mı diye düşündüm. Sonra başka kaynakları da araştırınca haberin doğru olduğuna ve bu şanssız çocukların o savaş ortamında “İmkansızı başardıklarını” anladım ve  onların bu inanılmaz gücüne ve azmşne hayran kaldım !

Kahramanlık budur !

Cesurluk buna denir !

Güçlülük böyle olur!

Kararlılık böyle gösterilir !

Azimlilik buna denir !

Çalışkanlık böyle olur !

Aydınlık böyle gelir !

Savaş böyle kazanılır !

Barışa böyle ulaşılır !

İmkansız başarı diye işte buna denir !

Dostlar…

Terörün üstesinden ancak işte bu eğitimli çocuk kahramanlar gelebilir!


Güneydoğu çöllerinde savaş kazanmış bu çocuk mareşalları içtenlikle kutluyor, hepinize kocaman bir aferin de benden diyorum…..

TANER YILDIZ

Not: TEOG sınavı nedir :

Bir çeşit Liselere seçme ve yerleştirme sınavıdır. Öğrencilerin bilgi seviyesini belirlemektedir.

Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sınavı(TEOG), 8.sınıf öğrencileri için yapılmakta olan sınavın kısa adıdır.

Öğrenciler TEOG’da, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden 120 sorulu sınava tabi tutulmaktadır. Öğrenciler sınavda aldıkları puana göre lise seçimlerini yapabilmektedir.

Bu yıl TEOG sınavına  1 milyon 167 bin 854 temel okul 8. Sınıf (ortaokul son) öğrencisi girmiş. Birkaç bin öğrencinin tam puan alması bekleniyormuş.

2015 yılında 1193 öğrenci soruların tamamını doğru cevaplayarak 120 tam puan almış…Bir Cevap Yazın