İsveç’ten vatandaşına 29 milyarlık tatil harçlığı !

İsveç Vergi Dairesi bu yıl da İsveçlileri sevindirdi.

Vergi iadesi (skatteåterbäring) ödemelerinin ilk etabına başlandı.

3 milyon 700 bin vergi mükellefinin banka hesabına en geç İsveç’in geleneksel Yazortası Bayramı Midsommar (24 Haziran) tatilinden önce 29 milyar kron vergi iadesi yatırılmış olacak.

Böylece milyonlarca İsveçli cebinde daha fazla parayla daha rahat gezme ve tatil yapma olanağı bulacak !

Vergi dairesi, yıllık Gelir Beyannamesini (inkomst deklaration) internet ve telefon aracılığıyla yapmayı tercih eden yaklaşık 5,8 milyon İsveçlinin bildiriminin ilk tur incelemesini bitirdi.

3.697.208 vergi mükellefi 28.724.175.001 kronluk vergi iadesi pastasını paylaştı.

2 Mayıs’tan önce beyannamesini vermiş ve banka hesabını Vergi Dairesi’ne bildirmiş olanların paraları, hesaplarına 7 Haziran‘dan ititibaren yatırılmaya başlandı. Herkes parasını en geç Yazortası Bayramı Midsommar öncesinde almış olacaktır.


100 kronun altındaki vergi iadeleri ödenmeyip vergi hesabında (skattekonto) tutulacaktır.

Banka hesabını bildirmemiş olanların vergi iadesi 2 bin kronun üzerinde olması halinde paraları adreslerine posta havalesiyle gönderilecektir.

Vergi iadesi 2 bin kronun altında ise doğrudan ödeme yapılmayıp bu para kendi adlarına açılmış vergi hesabında tutulacaktır.

2 bin kronun altındaki vergi iadesi parasını almak isteyenler ya vergi dairesiyle ilişki kurarak parasını isteyecek  ya da e -kimliği (Mobil Bank Id) aracılığıyla adına açılmış vergi hesabına girerek kendi banka hesabına aktarabilecektir.

İcra Dairesi (Kronefogden) nde borcu olanların vergi iadesi öncelikle İcra Dairesi’ne gönderilir. Ancak bu borç ödendikten sonra üste kalan tutar vergi mükellefine iade edilir.


Pastadan ne kadar pay aldığını hemen öğrenmek ister misin ?

E – kimlik (Mobil Bank Id) sahibi olanlar 7 Haziran’dan itibaren internet üzerinden skatteverket.se adresinden kendi vergi hesabına girerek ne kadar vergi iadesi alacağını öğrenebilirler.

Kesinleşmiş Vergi Tahakkuk Belgesi (Slutligskattbesked) 15 Haziran’dan itibaren gönderilmeye başlanacaktır. Gönderimler arka arkaya birkaç aşamada yapılacağı için aynı semtte oturanlar belgesini farklı günlerde alabilirler. Komşunuza ya da arkadaşınıza tahakkuk belgesi sizden önce gelebilir. Ama herkes belgesini Midsommar’dan (24 Haziran) önce  almış olacaktır.

Beyannamesini internet aracılığıyla yapmış ve banka hesap numarasını bildirmiş olmasına rağmen kimi vergi mükellefleri paralarını ve tahakkuk belgelerini Midsommar’dan önce alamayabilirler. Bunun nedeni ise bu kişilerin gelir ve gider tutarları önceden basılı beyannamelerinin üzerinde yaptıkları değişikliklerden dolayı elden incelemeye takılmış olmasıdır.

Yani beyannamede yer alan bilgilerin yeni bilgilerin ve tutarların doğruluğunun bir vergi memuru tarafından elden incelenip kontrol edilmesi gereğidir.

Beyanname incelemesi Haziran ayında bitirilemeyen vergi mükellefleri, paralarını ve kesin tahakkuk belgesini bir daha ki ödeme dönemi olan Ağustos ve Eylül ayında alacaklardır.

Eylül’e kadar incelemesi tamamlanamayanların ise muhtemel paraları ve kesin tahakkuk belgesi yıl sonu Aralık ayına kalacaktır.

İsveç’in nüfusu 9,5 milyon’dur. Bunların 7,4 milyonu vergi mükellefidir.

İsveç’in en eski, en köklü, en güçlü ve en iyi işleyen devlet kurumu Vergi Dairesi‘dir.

Her vergi mükellefinin kendi adına açılmış bir vergi hesabı (skattekonto) vardır.

Her dört İsveçliden üçü yıllık gelir vergisi mükellefidir. Herhangi bir geliri ya da kazancı olan herkes yılda bir kez vergi beyannamesi vermek ve yıllık gelirinin ortalama üçte birini (en az % 30) devlete vergi olarak ödemekle yükümlüdür.

Her yıl  Vergi dairesi’ne verilen 7,4 milyon Vergi beyannamesi optik tarama ya da elden denetim yöntemiyle incelenip kontrol edilir ve her mükellefin vergileri ince ince ve kuruşu kuruşuna hesap edilir.

Gelirinden fazla oranda vergi kesintisi yapılmış olanlara bu fazla tutar 1 kron bile olsa iade edilip geri ödenir !

Yine hesaplama sonrası vergisini eksik ödediği ortaya çıkanlara da bu eksik tutar 1 kron bile olsa geri ödettirilir !

Ne diyelim ?

Tatil harçlığını alıpta neşelenenlere iyi tatiller dileyelim.

Burası İsveç !

İsveç devleti vatandaşından vergi almasını çok iyi bilir, vergi kaçırmasına da hiç göz yummaz.

 Ancak vatandaşına hak ettiğini vermesini çok daha iyi bilir, hakkını da hiçbir zaman yemez ! 

TANER YILDIZ 

Bir Cevap Yazın