İsveç Meclisi’nin utanç günü !

İsveç’te ırkçılar bayram yapıyor! 

İsveç Meclisi ırkçıların istediğini ve dediğini yaptı !

Anlı şanlı 500 yıllık İsveç Meclisi’ni (Riksdag)  İsveçli ırkçılar parmağında oynattı !

Meclis ezici çoğunlukla sığınmacıya hayır dedi ve uluslararası yasalar ve BM kararları güvencesindeki sığınma hakkını resmen askıya aldı. 

Vicdanlı İsveçliler ise bu sert yasadan utandı !

Kabul : 240
Ret : 45
Çekimser: 30
Oylamaya katılmayan: 34

 İsveç Meclisi, sığınmacı ve yabancı kanına susamış ırkçılarına rüyalarında göremeyecekleri bir Yazortası Bayramı (Midsommar) hediyesi verdi !

Üstelik bu yüzkarası yasanın kabul edidiğini dünya aleme ilan etmek için de “Karar Tokmağı“nı ırkçı parti SD‘nin eline tutuşturmayı tercih etti ! 

Bu zafer şerefinin aslında onlara ait olduğunu kibarca ve diplomatca belli etti ! 

Irkçı İsveç Demokratları partisinden (SD) Meclis Başkanı 2. yardımcısı Björn Söder‘in oylama sonrası elindeki karar tokmağını masaya indirdiği anda sanki savaş kazanmış kahraman bir general gibi sevinçten gözleri parlıyordu !

İnsan haklarına aykırı olan, sığınma hakkını kısıtlayan hatta tümden askıya alan ve İsveç’i sığınmacılara tamamen kapatan yeni sığınmacı yasası, Solcu Sosyal demokratların, ırkçı İsveç demokratlarıyla ve sağcı Moderatlarla elele vermesiyle ve ezici bir çoğunlukla ve de alkışlarla İsveç Meclis’inden dün öğleden sonra geçti. 

Temel bir insan hakkı olan sığınma hakkına yapılan bu büyük ihanet, ezici bir çoğunlukla sonuçlanan oylamayla ve  açıktan bir ırkçının eline verilen bu karar tokmağıyla taçlandırıldı. 

Korunmaya muhtaç müslüman sığınmacıları İsveç’e yönelik en büyük dış tehdit olarak gören ve paradoksal olarak siyasi yelpazede birbirinin zıddı olarak konumlanan üç ayrı parti aynı cephede saf tutup düşmana karşı birleşti !


Solcu Sosyal demokratlar, sağcı Moderatlar ve ırkçı İsveç demokratları ilk defa aynı yasaya sanki birlikte kutsal bir yemin etmişcesine  firesiz kabul oyu verdi.

Hükümet ortağı Yeşil Hümanist Miljö parti, utancından kıpkırmızı olmuş yüzünü saklayarak 4 firesiyle yasaya kabul oyu verdi.

Sosyalist Vänster partisi ve Merkezci Center partisi omurgalı durdular ve ikisi de firesiz ret oyu verdi. 

Dindar Hristiyan demokratlar firesiz ve Hürriyetçi  Liberaller de bir fireyle oylama da ürkek davranıp çekimser kaldı. 

Miljö Partisi’nden 4 milletvekili partisi yerine vicdanının sesini dinledi ve yasaya ret oyu verdi. Liberal partili milletvekili Birgitta Olsson’da ret oyu verdi. 

İsveç üretime hiç katkısı olmayan, vergi ödemeyen, çoğu çok çocuklu olan müslüman sığınmacıları ülkesinde istemiyor. Çünkü bu çocuklar ancak uzun yıllar sonra üretime katılabilecekleri için bunların yuva, okul, sağlık bakımı ve sosyal yardım gibi giderleri için borçlanmasını gerektiren devasa harcamalar İsveç devletinin gözünü korkutuyor.   

Yeni sığınmacı yasası şunları getiriyor: 

İsveç sığınma hakkını kağıt üstünde korusa da uygulamada üç yıllığına askıya alacak.

Artık İsveç her yıl sadece BM kontenjanından gelen 1900 sığınmacıyı o da üç yıllığına geçici olarak ülkesine kabul edecek. 

Kontenjan sığınmacıları 3 yıl ve çoğunluğu Suriyeli olan ve savaştan kaçan ‘korunmaya muhtaç’ sığınmacılara ise en uzun 13 ay süreli geçici oturum izni verilecek.

Oturum izni korunma ihtiyacının sürdüğüne bakılarak yine geçici olarak uzatılacak. 

Kendini geçinderecek bir işte çalışmayan sığınmacı Daimi Oturum İzni olan PUT alamayacak.

PUT izni alamayan ve ailesini geçindirecek bir işte çalışmayan sığınmacı eşini ve çocuklarını İsveç’e getiremeyecek. 

İsveç’te sürekli oturum hakkı veren PUT iznini alabilmek için sığınmacının geçici izninin sona ermesi ve düzenli olarak kendisini geçindirmeye yetecek bir işte çalışıyor olması şart olacak.

Artık geçici oturumlu Suriyeli ve diğer sığınmacılar ülkelerinde ya da Türkiye’de bıraktıkları ailelerini yanlarına alamayacak. 

Çocuklu aileler parçalanacak. İsveç’e sığınmış ancak PUT izni alamamış anne ve babalar arkalarında bıraktıkları çocuklarına kavuşamayacak. 

Sadece yıllık 1900 kişilik kontenjan sığınmacılarının eşini ve 18 yaşından küçük çocuklarını yanlarına almasına izin verilecek.

Meclis’ten dün geçen yasa şimdilik 3 yıllığına geçici olarak yürürlükte kalacak ve 20 Temmuz 2016’dan itibaren uygulamaya konulacak.

Bu yasa 24 Kasım 2015 ‘ten sonra İsveç’e sığınma başvurusunda bulunmuş olanlara geriye dönük olarak uygulanacak. Bu tarihten önceki sığınmacı başvurularını kapsamayacak.

Bu sert yasayla İsveç’teki sığınmacının aile hasretiyle yanması ve bu ayrılığa dayanamayıp kendiliğinden geri dönmeye zorlanması amaçlanıyor.   

Ne diyelim ?

İsveç Meclis’i bu insan haklarına aykırı kararıyla benim gözümde demokratik bekaretini yitirdi. 

Bundan sonra bu zamana kadar ırkçılar tarafından dillendirilen tüm yabancı düşmanı yasalar ve uygulamaların önü açıldı ve bunlara bir anlamda yeşil ışık yakıldı.

Yabancı kökenli İsveçlileri İsveç’te zor günler bekleyecek gibi. Irkçı faşistlerin rap rap postal sesleri artık kulaklarımızı tırmalamaya iyiden iyiye başladı.

Şimdi sıra da hangi yabancı düşmanı ırkçı yasalar var acaba?Örneğin:

  • İsveç vatandaşlık hakkının geri alınıp yabancı kökenlilerin ülkelerine zorla geri gönderilmesi !
  • Yabancı kökenlilerin Trafik suçundan bile vatandaşlıktan atılması !
  • Yabancı çocukların etnik İsveçli çocuklarla aynı okula gitmesinin engellenmesi ve yabancılara özel ayrı okullara gönderilmesi !
  • Yabancı kökenlilerin bazı semtlerde oturmasının engellenmesi ve sadece yabancıların oturabileceği gettolara yönlendirilmesi !
  • Etnik İsveçli ve yabancı kökenlilerin çalıştığı işten farklı ücret alması, sosyal refah yardımlarından sadece etnik İsveçlilerin yararlandırılması ve bu imkanlardan yabancı kökenlilerin dışlanması !
  • Öncelikle müslüman yabancı kökenlilerin toplu sınırdışı edilmelerini sağlamak için üç büyük “Toplama Kampı”nın birinin Kuzey İsveç’te, diğerinin Orta İsveç’te ve ötekisinin de Güney İsveç’te inşa edilmesi. Alternatif olarak bunların sadece İsveç’in belli coğrafi bölgelerin de barındırılması ve diğer bölgelere girişinin yasaklanması. 
  • Etnik İsveçlilere ayrı, yabancı kökenlilere ayrı emekli maaşı ödenmesi !
  • Yabancı kökenlilerin seçme seçilme hakkının elinden alınması, yüksek dereceli devlet memurluklarına atanmalarının engellenmesi !
  • Hakim, savcı, subay ve polis olmak için etnik İsveçli kan bağı aranması şartı getirilmesi !

Liste uzar gider…..

Belki bazılarınız içinizden;, “-Sen  de amma da abartmışsın ha, bu kadarını da yapamazlar ki !” diye geçiriyorsunuz her halde ? 

SD iktidara geldiğinde bu fantezilerini gerçekleştirmeye çabalayacağını ve ilk işlerinin vatandaşlık konusu olacağını ve yabancı kökenlileri kolaylıkla sınırdışı edebilmek ya da haklarını kısıtlamak için buradan başlanacağını her fırsatta söylüyor. 

Etnik isveçlilerle yabancı kökenlilerin eşit haklara sahip olmasına karşı çıktığını saklamıyor.

Çok değil daha bundan 5 -10 yıl öncesine kadar Björn Söder gibi test edilip onaylanmış  bir ırkçının İsveç Meclisi karar tokmağını bırakın masaya vurmasını, o tokmağa elini bile sürebilmesine ben de dahil hiç kimse inanmazdı ve güler geçerdi. Ama bakın şimdi gerçek oldu.

Siz birkaç seçimden sonra bu ırkçıların bir de Mecliste çoğunluğu ele geçirip Meclis başkanı olarak bu karar tokmağının sahibi olmasını ve ayrıca “hükümet mührünü de ceketinin mendil cebine koymasını ” bir bekleyin. Ondan sonra da  bu SD’lilerin neler yaptığını bir güzel seyreyleyin !

Ben de sizin gibi bunların olabileceğini aklımdan bile geçirmez ve  inanmazdım ama bunları gördükten sonra niçin olmasın ki demeye başlıyorum. 

O alışık olduğumuz eski İsveç cenneti yok artık ne yazık ki !

Tehlikenin farkına varalım !
Ve şimdiden yavaş yavaş bunlara hazırlıklı olalım !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın