Batmakta olan AB gemisini ilk İngilizler terketti !

Büyük Britanya “küçük britanya” olmayı seçerek, Avrupa Birliği’ne elveda dedi !

Yunanistan’ın iflas ettirilip Yunan halkının resmen aç bırakılmasıyla ilk darbeyi alarak sarsılan ve arkasından da müslüman mültecilerin dalgalandırdığı açık denizin ortasında birden bire bir o yana bir bu yana sallanmaya başlayan ve geniş güvertesinde sahiplerinin ‘vur patlasın çal oynasın dans edip pahalı Fransız şampanyası, ucuz Alman birası ve soylu iskoç viskisi yudumladığı ‘ 28 ortaklı kocaman ve zengin gemiye,  iç savaş kaçkını yoksul ve çok çocuklu Suriyeli sığınmacıların üst üste ve balıklama doluşmasıyla birlikte açılan koca delikten su alınca şimdi de kıç tarafına oturmaya başlayan, anlı şanlı ve de pek de şatafatlı Avrupa Birliği AB gemisi İngiltere açıklarında batıyoruzSOS“u verdi !

İngiltere bu sabah 51,9 büyüklüğünde AB’den ayrılma depremiyle sarsıldı. 

İngiliz halkı bu sabah her zaman ki gibi Bethoween’in 9. senfonisinin bitiş bölümüyle değil,  çok yüksek sesli ve tiz çığlıklı bir ayrılık marşıyla uyandı. 

İngiliz halkı halkoylamasında %52 çoğunlukla AB’den çıkalım (Brexit) dedi.

Böylece 43 yıl süren  ve karşılıklı sevgiden mahrum olduğu için ara sıra çıkar çekişmeli geçen AB ile mantık evliliği boşanmayla sona erdi. 

Milliyetçiler kazandı liberaller kaybetti !

Avrupa’nın tüm yabancı düşmanı ve ırkçı partileri zafer çığlıkları attı. 

Zengin bölgeler “ayrılmayalım” derken yoksul bölgeler “ayrılalım” dedi. 

AB’de kalma (Bremain) yanlısı İngiltere Başbakanı David Cameron , rakibi ‘Çeyrek Türk Boris‘in kapısını çalmasını beklemeden görevinden istifa etti. 

AB’den çıkma (Brexit) yanlısı çeyrek porsiyon Türk Boris Jonsson şimdi 10 numaralı adresteki  Cameron’un yerine göz dikti !


Avrupa’daki başta Fransız ve İsveç ırkçıları, yabancı ve müslüman partileri bayram etti. Biz de “halkoylaması isterüükk” diye sesini yükseltti.

Dünyanın en akıllı milleti olarak bilinen İngilizlerin bu sürpriz kararı dünyayı şaşırttı.

Başta İngiliz borsası olmak üzere dünya borsaları tepetaklak oldu.

İngiliz parası Sterlin’in değeri yere çakıldı ve son 30 yılın en düşük seviyesine indi. 

Kredi derecelendirme kurumu S&P Birleşik Krallık’ın 3A olan statüsünü aşağıya çekeceğini açıkladı.

Altın fiyatları uçtu, petrol fiyatları düştü !


Küreselleşmenin getirdiği refahtan umduğunu alamayan sahil kasabaları, kırsal alanlar ve iç bölge bölgeler ayrılmacıların safında yer tuttu.

Bir başka deyişle İngiltere’nin dar gelirli ve eğitim seviyesi düşük işçileri ve köylülerinden oluşan alt sınıfları bana faydası olmayan AB’den çıkalım o zaman dedi. 
Ayrıca kararlarında akla dayalı rasyonel nedenlerden çok öfke, korku, güvensizlik ve kibir gibi bir dizi önyargılar da rol oynadı.

Geleneksel İngiliz kendini beğenmişliği devreye girdi. Milliyetçilik, ırkçılık, yabancı ve müslüman düşmanlığı ile kendini başkalarından üstün görme duyguları ağır basmış oldu.

Halbuki bu ayrılma kararından sonra İngiltere’de yaşanması kaçınılmaz olan ekonomik daralmadan ve yatırımların düşmesinden dolayı artacak olan işsizlikten en çok etkilenip zarar görecek olanlar da bu yoksul kesimler olacak.

Buna karşın AB’den çıkış kararından yara alması kaçınılmaz olan dünya finans merkezi Londra ve İskoçya gibi İngiltere ekonomisinin omurgasını oluşturan en zengin liberal bölgeleri AB’de kalalım dedi.

AB’den ayrılmayı hiç istemeyen İskoçya bu karardan sonra belki de Britanya Birliği’nden ayrılacak !

İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni terketmesi belki de AB’nin çözülmesinin başlangıcı olabilecek. 
Halkoylaması sonuçları Avrupa’daki aşırı sağcı, milliyetçi, dinci, yabancı düşmanı ve islamofobik  partilerin öne çıktığı Macaristan, Fransa, Hollanda, Polonya ve İskandinavya ülkelerinde AB’den kopma rüzgarlarını güçlendirecek.


Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya ve İskandinavya ülkelerde de ayrılıkçıları ve ırkçıları yüreklendirecek.

Halkoylaması sonuçları açıklandıktan sonra Fransız aşırı sağının lideri olan Marine Le Pen bir sevinç çığlığı eşliğinde şöyle bir tweet attı: “ Bu özgürlüğün bir zaferidir. Şimdi aynı halkoylamasını Fransa ve diğer AB ülkelerinde yapmalıyız.”

Yine İsveç aşırı sağcı ve yabancı düşmanı İsvwç Demokratları partisi lideri Åkesson’da oylama sonucunu alkışlamış, cesur İngiliz halkını kutlamış ve aynı halkoylamasının İsveç’te de yapılmasını talep etmiştir.

Bu AB’den çıkış kararı bir boyutuyla Türkiye’nin AB üyeliği konusunu da rafa kaldırmış olacaktır.

Bu zamana kadar Türkiye’nin AB üyeliğine İsveç dışında en büyük desteği veren İngiltere’nin AB”den ayrılmasıyla Türkiye’nin AB tam üyesi olma umutları da büyük yara almış oldu. 

Buna rağmen halkoylaması öncesi propaganda sürecinde AB’den çıkmak isteyenler İngiliz politikacıları Türkiye’nin muhtemel üyeliğini çok başarılı bir biçimde halkı korkutmak için kullanmaktan hiç çekinmememişler ve aynı korkuyu diğer AB ülkelerinde de tekrar hortlatmışlardı. 

Şimdi artık Türkiye’nin zaten Erdoğan’ın öngörülemeyen istikrarsız politikalarından ve tehditlerinden dolayı neredeyse sıfırlanan AB üyelik olanakları tamamen ortadan kalkmış gibi oldu. 

Türkiye AB’den tamamen uzaklaştırılacak, Erdoğan’ın tek adamlık propagandasına ve Türkiye’nin Orta Doğululaşmasına batı ülkelerinden hiç ses çıkmayacak.

Hele bir de Amerikalılar dengesiz ırkçı ve İslam düşmanı Donald Trump’u başlarına Başkan seçerlerse seyreyleyin siz o zaman Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun durumunu !

Ne diyelim ?

Avrupa havasını kapladı kapkara bir bulut, Türkiye sen artık AB’yi ömürboyu bir güzel unut  diyelim !

Biz de şimdiden AB’siz bir İsveç’e hazır olalım !

Dünyanın en akıllı ulusu olan, 5 kıtaya yayılan ve üstünde güneş batmayan Büyük Britanya dünya imparatorluğu kuran İngilizler’de yabancı sığınmacı tehdidi “gazına getirilince” bazen aptalca karar alabiliyormuş !

TANER YILDIZ 

Bir Cevap Yazın