Saklı parası ve kumbarası olanlar mutlaka okuyun !

En son tarih 31 Ağustos Çarşamba günü !

Şimdi evdeki eski cüzdanları, kumbaraları, çantaları, kutuları, torbaları, dolapları, yastık döşek ve halı altlarını, elbise ceplerini, uzun boylu çizmeleri, tüm çekmeceleri ve zor akla gelen köşeleri karıştırıp öncelikle eski 1000‘likleri ve sonra da 50‘lik ve 20‘likleri alel acele ve didik didik arama zamanı ! 


Çünkü sadece 5 gününüz kaldı !


Çünkü 31 Ağustos Çarşamba gününden sonra eski 20’lik, 50’lik ve 1000’lik banknotlar dolaşım değerini yitirecek ve artık bankalarda bile geçmeyecek !

Bu paralar bildiğiniz gibi zaten 30 Haziran’dan beri piyasada ve alışverişte geçmiyordu ama hala dolaşımda olduğu için bankalarca kabul ediliyordu.

31 Ağustos’tan sonra ise artık tedavülden tamamen kalkacağı için bankalarda bu paraları kabul etmeyecek…!

İsveç Merkez Bankası (Riksbanken) şimdi, yenisiyle değiştirmek için piyasada ya da sağda solda kaybolduğu sanılan 1 milyar 300 milyon kron değerindeki 41 milyon 300 bin adet banknotunu yana döne arıyor !

Aranan kaçak banknot birimleri, sayıları ve değerleri şöyle: 

36 milyon adet 20-lik, toplam değeri 720 milyon kr.

5,2 milyon adet 50-lik, toplam değeri 260 milyon kr.

337 bin adet 1000-lik, toplam değeri 337 milyon kr.


Babamın, dedemin ya da eşimin sakladığı bir külte 1000’lik parayı 31 Ağustos’tan sonra bir yerlerde bulursam ne yapacağım o zaman diye hemen endişelenmeyin !

Çünkü piyasada ve bankalarda geçerliliğini yitiren bu banknotları, bu paranın asıl sahibi olan sadece İsveç Merkez Bankası kabul ediyor ve yenisiyle değiştiriyor.

Ama bir şartla; 100 kron değiştirme ücreti alıyor ve yüklü miktarda ise karapara olabileceği kuşkusuyla “söyle bakalım nerden buldun bu parayı ?” diye soruyor !

İsveç Kronu’nuzla canınızın istediğini yapabileceğinizi biliyor muydunuz ?

İsveç’te gerçekten de “para benim değil mi istediğimi yapabilirim ” diyebilirsiniz !

Paranızı isterseniz cayır cayır yakabilir, isterseniz cart diye yırtabilirsiniz !

Para sizin kendinizin olduğu sürece bu İsveç’te bir suç değildir !

Ne diyelim ?

Şimdi sırtınıza yaslanın ve acaba nereye ne zaman bir para saklamıştım ya da koymuştum diye bir güzel düşünün sakin sakin !

Bir yerlerde unuttuğunuz kendi paranızı bulduğunuzda da sanki piyangodan para çıkmış gibi sevinin ! 

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın