İsveç sığınmacılarına demir yumruğunu gösterdi !

İsveç kaçak sığınmacılarıyla artık sertlikle hesaplaşmaya hazırlanıyor…
Geçen yıl beklediğinin ve mülteci kabul kapasitesinin çok üstünde sığınmacı gelince ne yapacağını şaşıran ve köşeye sıkışan İsveç hükümeti çareyi demir yumruklarını gösterme de buluyor.

Bugün öğleden sonra İsveç hükümetinin iki ağır topu; sığınmacılardan sorumlu Adalet bakanı Morgan Johansson ile polisten ve asayişten sorumlu İçişleri bakanı Anders Ygeman ortak basın toplantısı yaptı ve bu konuda yapmayı planladıkları sert uygulamaları açıkladılar. İki güçlü bakan hükümetlerinin kararlı olduğunu vurgulayarak buna ilişkin çıkarılacak yeni ve daha da sert yasalara kapı araladılar. 

İşte hükümetin yapmayı açıkladığı sert sınırdışı uygulamalarından bazıları :

  •  Üç yıl içinde (bu yıl 28.400, gelecek yıl 33.200 ve 2018’de 34.800) yaklaşık 100 bin sığınmacı gerekirse zor kullanılarak İsveç’ten atılacak !
  • Polis, sınırdışı kararı çıkan halen kaçak olarak İsveç’in bir yerlerinde saklanan 40 bin sığınmacıdan sınırdışı kararı kesinleşen 12.350 kaçak sığınmacının peşine takılacak !
  •  Polis, elinde bir suç şüphesi gerekçesi olmadan ve hiç haber vermeden canının istediği işyerlerine baskın yaparak, siyah çalıştırılan kaçak sığınmacıları arayacak !
  •  Polis isveç içinde de yapacağı asayiş kontrollerinde -4 yaşından küçük çocuklar da dahil tüm sığınmacıların parmak izini alacak !
  • Polis sığınmacıların kimlik ve pasaportlarına el koyacak !
  • Polis yakaladığı kaçak sığınmacıyı Göç Dairesi’ne teslim etmek yerine kendi eliyle doğrudan sınırdışı yapacak !
  • Kaçak sığınmacılar Devlet Göç Dairesi’nin kampları dışında ayrıca sınırdışı edilmek üzere “polis muhafazasın da” yani nezarethanelerde ve tutukevlerinde hapis tutulacak ! 
  •  Hakkında sınırdışı kararı çıkarılmış çocuklar da “polis muhafazasına” alınacak !

Ne diyelim ?

İsveç çok değişti çookk !
Önce İsveç halkının tümünü birden dayanışmacı ve kocaman bir aile olarak gören İsveç’e özgü “Svenska folkhemmet” politikasının yerinde yeller estirildi….

Şimdi de sıra ezilen dünya insanlarını akraba gibi gören “İnsancıl mülteci kabulü” politikasına geldi….

Farkında mıyız ?

İsveç’i İsveç yapan tüm değerlerden yavaş yavaş uzaklaşılıyor…

İsveç eski insancıl ve hoşgörülü İsveç olmaktan yavaş yavaş çıkarılıyor ….

İsveç artık yabancıların ve sığınmacıların geldikleri ülkelere benzemeye başlıyor…..

TANER YILDIZ 

İsveç sığınmacılarına demir yumruğunu gösterdi !” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın