İsveç’in yasaklı silahları Ortadoğuda ölüm kusuyor !

Aftonbladet gazetesi bugün İsveç’in ikiyüzlülüğünü fotoğraflarla ifşa etti. 

 İsveç Irak’ta Peşmerge’ye gizlice yasadışı silah bağışı yapmış !

İsveç savunma bakanlığı silah bağışını ve İsveç Meclisi’nin bu konudaki kararını dinlemediğini inkar ediyor ve bölgeye gönderdiği elit İsveç komandolarının güvenliğini bahane ederek hiçbir açıklama yapmıyor.

Savaş bölgesine ve savaşan taraflara ikinci elden bile İsveç silahı satılması yasayla kesinlikle yasak olmasına rağmen İsveçli komandoların kendi elleriyle Irak’taki Peşmerge’ye en az 83 adet son model Bofors AT- 4 tanksavar füzesi bağışladığı ortaya çıktı. 

Daha önce de yine Amerika’nın Peşmerge’ye 2000 adet İsveç yapımı Bofors AT – 4 füzesi bağışladığı ortaya çıkarılmıştı. 

İsveç’in en çok sattığı silah olan A-T tanksavar füzesi dünyanın en gelişmiş ve en etkili zırhlı füzesi olarak biliniyor. 

Zırhlı araca çarpan İsveç malı AT-4 füzesi aracın  dışında değil zırhını delerek girdiği aracın içinde patlıyormuş.

Bu zamana kadar sadece BM Barış Gücü’ne asker gönderen ve hiçbir zaman hiçbir savaş bölgesine kesinlikle silah ve asker göndermeyen, insanlık vicdanın sesi ve dünyanın en barışcı hümanist ülkesi olmakla hayranlık uyandıran ve saygı duyulan İsveç, Peşmerge’yi eğitme gerekçesiyle elit  askerlerini geçen yıl Irak’a göndermişti. 

Savunma bakanlığının aşırı gizlilik duyarlılığından dolayı da seçkin komandoların Irak’ta ne yaptığı konusunda İsveç halkına bilgi verilmiyor, sorulara da sadece Peşmerge’yi eğitiyoruz denilip geçiliyordu.  

Bölgeye giden Aftonbladet gazetesi muhabiri Erik Wiman‘a konuşan yüksek rütbeli bir Peşmerge generali şöyle diyor :

“- İsveç’e, bize bağışladığı silahlarından ve komandolarının bize yaptığı katkılarından dolayı minnet duyuyoruz.”

İsveçli gazetecinin konuştuğu 2 ayrı Peşmerge’de silahları İsveçli askerlerin birkaç ay önce kendi elleriyle gizlice teslim ettiklerini ve casus hava araçlarından elde ettikleri gizli bilgileri de sürekli kendileriyle paylaştıklarını söylüyor. 

Gazeteci silahları görebilir miyim diye sorunca bir asker yakındaki cephanelikten biri ambalajlı 2 tane Bofors AT-4 füzesini getirip gösteriyor ve şöyle diyor :

“- İsveçlilerin hareketlerini pek  anlamıyoruz. Diğer ülkelerin askerleri örneğin Danimarkalılar, Norveçliler yanımıza geldiklerinde hiç saklanma gereği duymazken nedense İsveçliler onlar gibi yapmıyor. Üzerlerinde İsveç askeri üniforması taşıyorlar ama üniformalarında diğerlerinin aksine ülke bayrağı bulunmuyor. Yanımızdayken fotoğraf makinalarımızı ve telefonlarımızı kapattırıyorlar. “


Gazetecinin görüştüğü bölgedeki Peşmerge kuvvetlerinin en üst komutanı Kemal Kerküki ise şöyle diyor: 

Savaşla ilgili her türlü bilgiyi benden alabilirsin ancak İsveç konusunda birşey sorma, çünkü buna cevap veremem ” ! 

İsveç Savunma Bakanlığı ise bu gerçeği açıkça inkar ediyor. Bakanlık basın sözcüsü Philip Simon şöyle diyor:

“- Askerlerimiz orada sadece Peşmerge’yi eğitiyor. Peşmege de dahil Irak ordusuna hiçbir zaman silah vermedik. “

Buna karşın bir Peşmerge askeri gazeteciye şöyle diyor:

“- Biz eğitimimizi Almanlar‘dan aldık. İsveçlilerden değil !”

İsveç’in Uluslararası saygınlığı olan İsveç Barış Örgütü (Svenska Freds) Başkan’ı Agneta Hellström ise şöyle diyor:

“- Eğer bu doğruysa açıkçası çok ciddi bir durumdur. Belli olan birşey varsa o da silah ne kadar çoksa çatışmanın da o kadar çok çıkacağıdır. 

Tecrübelerimizin gösterdiği gibi de bu silahların en son kimin eline düşeceği de asla bilinememektedir.

Silah satışını denetleyen mevzuatın uygulanması ve gerekirse sıkılaştırıması aşırı önem taşımaktadır.”


Ne diyelim ?

 İsveç’ten binlerce km uzaklıktaki Irak ve Suriye’de öldürülen onbinlerce sivil ve çocuk tek tek kılıçla ve süngüyle öldürülmedi. 

Onbinlerce ortadoğulu sivil halk sadece gelişmiş batının üretebildiği ve kesinlikle kendi topraklarında ve kendi halkları üzerinde denenmesine ve kullanılmasına izin vermediği, yüksek teknoloji ürünü  füzeler, bombalar, patlayıcılar ve silah sistemleriyle topluca öldürüldüler. 

Bu gerçeğin İsveç halkından saklanması ve üstünün örtülmeye çalışılması bir skandaldır. Bugün IŞİD’e karşı kullanıldığı ya da kullanılacağı iddia edilen bu korkunç silahların namlusunun yarın kime karşı doğrultulacağı belli değildir. 

Çünkü burası savaşan tarafların sabahtan akşama taraf değiştirdiği Ortadoğudur.

Bugün iyi ve bizden yana olanlar duruma göre yarın sizin verdiğiniz silahlarla sizin karşınıza geçebilirler. Ortadoğu’da bunun onlarca örneği vardır. 

Ortadoğu Savaşları’nın hiçbir zaman bitmeyişi ve kazananı olmaması, bu savaşlardaki tarafların dışarıdaki ülkeler tarafından sürekli yeni silahlarla donatılması ve çatışmaların finanse edilmesidir. 

Irak’ta ve Suriye’de Sünniler, Şiiler ve Kürtler ortaklaşa IŞİD’e karşı savaşırken aynı zamanda da birbirlerinde karşı savaşmakta, birbirlerini öldürmektedir. 

Irak Ordu’su dişinden tırnağına kadar Amerikalılar tarafından en korkunç silahlarla ve bombalarla silahlandırılmasına rağmen IŞİD’e yenilmiş ve bu modern silahlar böylece IŞİD’in eline geçmiştir. 

Bugün Amerika Ortadoğu’da  kendi silahlarıyla başkalarını yine kendi silahlarına karşı savaştırmaktadır ! 

Dün Amerika’nın yanında yer alarak El Kaide’ye karşı savaşan Iraklı sünniler bugün IŞİD saflarında Irak’ta ve Suriye’de savaşmaktadır. 

Yani şimdi IŞİD’e karşı savaşıyor olmak tek başına iyi ya da haklı taraf olmaya yetmiyor !

Kaldı ki iyi bilinenler de kötü suçlar işleyebiliyorlar.  Bu yılın başında Uluslararası Af Örgütü Peşmerge’yi sadece Arap nüfusun oturduğu köyleri yıkarak etnik temizlik yapmakla ve savaş suçu işlemekle suçlamıştır. 
Bugün Amerika’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin, Almanya’nın, Avusturya’nın, İsveç’in, Norveç’in, Danimarka’nın, Finlandiya’nın, İtalya’nın, İspanya’nın ve Rusya’nın bölgeye depoladığı ve Peşmerge ile YPG’ye bağışladığı tonlarca silah, yarın IŞİD karşısındaki 60 ülkelik koalisyona  yenilip ortadan kaldırıldıktan sonra ne olacak ? 

Bunlar sıradaki kime ya da kimlere karşı kullanılacak ? 

Herhalde bu kadar pahalı ve yüksek teknoloji ürünü ölüm makineleri Irak’ın ve Suriye’nin yıkılmış ve yağmalanmış müzelerine kaldırılmayacak !


TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın