İsveç sığınmacısına ne kadar harçlık veriyor ?

İsveç’in sığınmacılar için harcadığı milyar kronlar sığınmacılara mı veriliyor?

İsveç’te bir sığınmacı bir  İsveçli’den daha çok mu yardım parası alıyor ?

Kesinlikle Hayır ! 

Çünkü İsveç’in milyarları gariban sığınmacılara değil sığınmacılık ticaretiyle uğraşan İsveçli işadamlarının cebine gidiyor !


İsveç’te sığınmacılar için harcandığı söylenen milyar milyar kronlar sığınmacılara değil sığınmacıların sırtından geçinen ve özellikle sığınmacılara geçici barınma sağlayan mülteci kampı işletmecisi sahibi İsveçli şirketlere gidiyor.

Sığınmacılarla ilgili en büyük gider kalemi mülteci kampları için harcanan paralardır. Bu kampların donatılması ve işletilmesi ve İsveç’e “tek başına gelen ailesiz çocukların” barındırıldığı nedense çok pahalı olan özel bakım evlerinin açılması masrafları ile yeni işe alınan yüzlerce memur ve diğer personel giderleridir.

Ayrıca sığınmacı çocuk sayısının fazlalığından  dolayı yeni açılan ya da kapasitesi artırılan okullar, çocuk yuvaları, anne sağlığı merkezleri, sağlık ocakları, hastaneler, sosyal hizmet birimleri gibi yerlere yapılan yatırım ve harcamalar ile buralarda çalıştırılacak olan yeni personel giderleri de sığınmacı masrafı olarak sayılmaktadır.

Sığınmacıların giderleri olarak gösterilen milyarlarca krondan sadece binde biri günlük harçlık ya da geçinme parası olarak doğrudan sığınmacılara yardım olarak veriliyor.

Sığınmacının yattığı yerde çalışan bir İsveçliden daha fazla para kazandığı yalanı sürekli ve kasıtlı olarak sağda solda dolaştırılıyor ve çoğu saf isveçli de  buna inanıyor !

Peki bu doğru mu ?

Hayır kesinlikle doğru değildir.

Bu ırkçıların uydurduğu kocaman bir yalandır !


Peki mülteci kampında kalan bir sığınmacıya Göç Dairesi’nce kaç kron gündelik harçlık veriliyor ?

İsveç’te günlük harçlık alan 2 çeşit mülteci kampı sığınmacısı vardır:

Birisi günde üç öğün yemek verilen toplu kamplarda kalan sığınmacılar diğeri de mülteci evinde oturan sığınmacılardır.

Yemekli kamplarda kalan sığınmacılara; giyim, ayakkabı, temizlik, ilaç, diş bakımı, sağlık bakımı, boş zaman etkinliği, telefon gibi giderlerini karşılamaları için şu kadar para verilmektedir:

Tek başına olan bir yetişkin : 24 kr / günlük. (2,5 Euro)

Birlikte kalan iki yetişkin başına: 19 kr / günlük (2 Euro)

17 yaşına kadar olan çocuk başına : 12 kr / günlük (1 Euro)

Mülteci evinde kalan sığınmacılara; ÜÇ ÖĞÜN YEMEK, giyim, ayakkabı, temizlik, ilaç, diş bakımı, sağlık bakımı, boş zaman etkinliği, telefon gibi giderlerini karşılamaları için ise şu kadar para verilmektedir :

Tek başına olan bir yetişkin : 71 kr / günlük  (7 Euro)

Birlikte kalan iki yetişkin başına: 61 kr / günlük  (6 Euro)

11 – 17 yaşındaki çocuk başına: 50 kr / günlük   (5 Euro)

4 – 10 yaşındaki çocuk başına: 43 kr / günlük  (4,5 Euro)

0 – 3 yaşındaki çocuk başına : 37 kr / günlük. (3,5 Euro)


İsveç’te bir öğle yemeğini bir esnaf lokantasın da en az 85 krona yiyebilirsiniz. Görüldüğü gibi yetişkin bir sığınmacıya  verilen en büyük günlük harçlık tutarı olan 71 krona İsveç’te bir öğün öğle yemeği bile yenilemiyor !

Bu en yüksek harçlık bir sokak büfesinde ayaküstü yenilebilecek bir ekmek arası döner kebaba ya da Mc Donalds’ta bir orta porsiyon ekmek arası köfteye (hamburger) ancak yetebiliyor.

Ayrıca bu çok büyük tutardaki paraların alınması da garanti değildir !

Öncelikle kendine ait bir paranın ya da servetinin olmaması ve bu harçlığa ihtiyaç duyulması ve ayrıca yazılı başvuru da bulunmak gerekiyor !

Bunun dışında İsveç Göç Dairesi bu harçlık parasını aynı zamanda bir havuç ya da sopa gibi terbiye amaçlı da kullanmaktadır.

Eğer bir sığınmacı; 

  • Kimliğinin açığa çıkması için yardımcı olmazsa, 
  • Mültecilik soruşturmasının yapılmasını bir yerlere saklanmak suretiyle zorlaştırmaya kalkışırsa
  • Hakkında sınırdışı kararı çıktığında ülkesine gönderilme hazırlığı aşamasında Göç Dairesi ile gönüllü işbirliği yapmazsa 

Göçmen Dairesi yetkilisinin gerekli gördüğünde sığınmacıyı cezalandırmak amacıyla yukarıdaki bu tutarları daha da aşağıya düşürmek yetkisi vardır.

Ne diyelim ?

İsveç sığınmacısına ; Al sana bu kadar harçlık bozdur bozdur harca diyor !

İsveç’te sığınmacılık adıyla yağmalanan milyar kronlar olduğu doğrudur ama bunun suçu kesinlikle sığınmacılarda değil kifayetsiz politikacılarda, yöneticilerde ve aç gözlü işadamları ve işletmecilerdedir.

Sıfırdan başlayıp sadece mülteci kampı işletmekle birkaç yıl içerisinde milyoner olmuş açıkgöz İsveçli işadamları vardır. İsveç’te yılda onlarca milyar kron ciroya ulaşan “Sığınmacılık Endüstrisi” diye yeni bir sektör oluşturulmuştur !

Göç Dairesi’nin milyonlarca kronluk ihalelerinden sık sık kötü kokular gelmektedir.

Aslında bu kadar çok paranın yarısı bile dürüstçe ve verimli olarak kullanılabilse belki de şimdikinin iki misli sığınmacıya bol bol yetebilecektir.

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın